Węzeł Przesiadkowy

By Bartosz Jakubowski

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Places & Travel

Open in iTunes


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 1
Reviews: 0

Description

Cotygodniowe rozmowy o transporcie, mobilności i infrastrukturze. Komentarze, wywiady, reportaże i dyskusje o wszystkim co związane z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy. Podcast prowadzi Bartosz Jakubowski.

Episode Date
#32: Mobilna metropolia
42:00

Fot. Bartosz Mazur

Jednym z kluczowych zadań funkcjonującego w województwie śląskim związku metropolitalnego jest publiczny transport zbiorowy. Jak zatem powinien być organizowany? Gdzie znajdują się największe problemy i czy to tylko kwestia dziedzictwa KZK GOP? Gdzie leżą granice odpowiedzialności a także kto i ile powinien za nie zapłacić?

Dzisiejszy odcinek to skrót spotkania z dr Bartoszem Mazurem w katowickiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego. Pełny zapis znajdziecie na profilu Węzła przesiadkowego na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=lC48ZcUNYbs

Bartosz Mazur był już gościem Węzła w odcinku #3: GOPgear i zmiany w Rybniku.

Oct 13, 2019
#31: Mobilność czasu wolnego
47:01

Czy ludzie chcą jeździć autobusami do parków rozrywki lub na narty? A może na grzyby? Dlaczego słaba komunikacja miejska nie pomaga prywatnym przewoźnikom autobusowym? Dlaczego po 15 latach w Unii Europejskiej tak mało jest połączeń autobusowych Polski ze Słowacją?

W jaki sposób wprowadzenie lex PKS i dyskusje o wykluczeniu komunikacyjnym wpłynęły na samorządy? Czy to właśnie dzięki nim, udało się wreszcie uruchomić pierwszą transgraniczną linię komunikacji publicznej? I wreszcie – jak powinien wyglądać sprawny system transportu publicznego i na czym powinien się opierać?

Moim gościem był Peter Jančovič, założyciel i prezes przewoźnika ZebraBus.pl, który stał się pierwszym operatorem polsko-słowackich przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na linii Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Dolny Kubin.

Oct 09, 2019
#30: Komunikacja w Bieszczadach i Beskidzie Niskim
35:55

Polecam słuchanie tego odcinka z otwartą mapą Bieszczad i Beskidu Niskiego.

Jak w przeciągu ostatnich 30 lat zmienił się transport publiczny w Beskidzie Niskim? Jak zmieniła się „kultura górska” i co z nią wspólnego mają nielegalne busy w Bieszczadach? Jakich problemów doświadczają turyści i jak długo na autobus muszą czasem czekać mieszkańcy Podkarpacia?

O tym wszystkim opowiada dr Ariel Ciechański z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Na zakończenie na chwilę wracamy do książki „Ostre cięcie” Karola Trammera.

Temat wykluczenia transportowego poruszany był już w pierwszym odcinku podcastu, a o transporcie w górach mówiłem w „pocztówce z podróży” w odcinku 12.

Oct 01, 2019
#29: Darmowy transport publiczny
16:07

„Dzień bez samochodu” wieńczy europejski tydzień zrównoważonego transportu. Czy oferowany tego dnia w wielu polskich miastach bezpłatny dostęp do transportu publicznego ma coś wspólnego ze zrównoważonym transportem? Czy darmowa komunikacja jest tym narzędziem, które naprawdę pozwala na poprawę funkcjonowania miejskiej mobilności? A może chodzi w tym o coś zupełnie innego? Ten odcinek jest o krętych drogach którymi chodzą krajowi i zagraniczni politycy odpowiedzialni – przynajmniej w teorii – za transport publiczny.

Przygotowując podcast korzystałem z następujących artykułów:
Wieluń rozważa przywrócenie płatnej komunikacji miejskiej
Kamienna Góra: Bezpłatna komunikacja miejska, jednak nie dla wszystkich
Autobus wiozący powietrze i bus z brakiem miejsc – gmina „organizuje” transport
Bałagan komunikacyjny w gminie Bolesławiec. Władze rozwiążą ten problem?

Sep 23, 2019
#28: ITS
43:37

Czym jest ITS? Jak działa i gdzie możemy zobaczyć efekty jego działania? Czy inteligentne systemy zarządzania ruchem poprawiają funkcjonowanie transportu w mieście? Czy mają wpływ na bezpieczeństwo?

O tym wszystkim opowiada Mirosław Czerliński, programista sygnalizacji świetlnych, absolwent Politechniki Warszawskiej, znany głównie jako autor kanału „Niskopodłogowiec” na YouTube.

Foto: Mirosław Czerliński.

Sep 16, 2019
#27: #CzasNaBuspas i leczenie zatok
12:46

Urząd Miasta Wrocławia zaczął intensywnie promować buspasy i informować o ich korzyściach. Czy to tylko propaganda czy realne korzyści? Czy buspas naprawdę poprawia przepustowość drogi? A może to tylko fanaberia aktywistów miejskich?

A co z zatokami i ich leczeniem? Ile kosztuje jedna „chora” zatoka? Do czego właściwie służą i komu są potrzebne?

Do realizacji odcinka korzystałem z materiałów zamieszczonych na stronach Zielonego Mazowsza, Miasto Jest Nasze oraz National Association of City Transportation Officials.

Sep 10, 2019
#26: „Ostre cięcie” na żywo – spotkanie z Karolem Trammerem
1:33:22

Nagranie z transmisji na żywo ze spotkania z Karolem Trammerem, autorem książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”.

Spotkanie odbyło się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 3 września 2019 r., a poprowadziła je Kaja Puto.

Rozmowę z Karolem Trammerem na temat jego książki znajdziecie również w 21. odcinku podcastu.

Sep 04, 2019
#25: Mobilność dzieci
13:44

Mocno subiektywny monolog o tym jak kształtuje się mobilność najmłodszych. Jak zmienia się nasze spojrzenie na infrastrukturę kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko? Czy dzieci lubią jeździć rowerami, a jeżeli tak – to dlaczego wozimy je do szkoły samochodami? Co sprawia że droga do szkoły jest niebezpieczna i co jest tego powodem? Na zakończenie kilka słów o tym, dlaczego 16-latka z Witkowa w Wielkopolsce lepiej rozumie zasady funkcjonowania transportu publicznego niż dorośli samorządowcy.

W odcinku wspomniałem poniższe artykuły:
Zakaz odwożenia dzieci do szkoły samochodem. Dobry sposób na walkę ze smogiem?
Rodzice boją się o dzieci: dlatego podwożą je do szkoły
5 powodów, dlaczego warto chodzić do szkoły pieszo
Wydział komunikacji: Do szkoły
Szesnastolatka z Witkowa walczy o autobus, którym mogłaby dojeżdżać do szkoły
Września: WIEŚCI Z OSTATNIEJ CHWILI w sprawie połączenia autobusowego Witkowo-Września-Witkowo. Będą kursy!
A główną inspiracją był 14. odcinek podcastu „Ojcowska strona mocy”.

W audycji wykorzystano fragment utworu „Rower”, wyk., muz. i sł. Lech Janerka, wyd. Sony BMG Music Entertainment Poland.

Aug 27, 2019
#24: Tramwajem „6” na dworzec Łódź Kaliska
39:32

Najpierw wsiadamy z Kasprem Fiszerem w jeden z ostatnich tramwajów jadących ulicą Wojska Polskiego w Łodzi. W drodze rozmawiamy na temat śmierci technicznej torowisk w aglomeracji łódzkiej. Czy istnieją szansę na przywrócenie ruchu choć na części z nich? (rozmowa rozpoczyna się w 1:14)

W drugiej części podcastu spacerujemy po dworcu Łódź Kaliska, który niedługo czeka długo oczekiwana przebudowa. Rozmawiamy o jego genezie i przerwanej budowie. O tym co w sobie kryje i czy coś jeszcze ma dzisiaj do zaoferowania. (spacer po dworcu rozpoczyna się w 10:37)

W audycji wykorzystano fragment filmu „Ajlawju” w reżyserii Marka Koterskiego, a podczas spaceru po dworcu, Kasper wspomniał o filmie Ostatnie Pragotrony – Łódź Kaliska autorstwa Krzysztofa Tyszeckiego.

Dworcom poświęcone były również odcinki:
#23: Dworce dodatnie, dworce ujemne
#7: Dworce
a Kasper Fiszer gościł w podcaście wcześniej w odcinku #5: Marketing kolejowy i tysiąc niepowodzeń

Aug 19, 2019
#23: Dworce dodatnie, dworce ujemne
13:22

Mimo wakacji, w temacie dworców dzieje się bardzo dużo. Dworce kolejowe są remontowane i buduje się nowe. Z kolei dworce autobusowe, należące do PKSów, przeżywają trudne chwile.

Jakie perspektywy stoją przed dworcami kolejowymi i jak jest obecnie finansowane ich utrzymanie? Jak wygląda model sprzedaży PKSów „na dworce”? Czy to źle że olsztyński dworzec nie zostanie zabytkiem i czy na jego miejscu powstanie coś lepszego?

Dworcom poświęcony był również odcinek #7: Dworce.
W audycji przywołuję film Jakuba Kuleckiego „Po kolei z Kuleckim – Odcinek 63 – Olsztyński dylemat dworcowy„.

Aug 12, 2019
#22: Tramwaje w USA
41:40

W środku wakacji zapraszam na podróż w czasie i przestrzeni do Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy XIX-wieczny, wielki tramwajowy boom i złote czasy kapitalizmu. To historia tramwajów rozwijających ogromne prędkości i kursujących na naprawdę długich trasach.

XX wiek to seria ciosów wymierzonych w transport szynowy. Wielki Kryzys, a po II Wojnie Światowej – rządowy program budowy autostrad i antytramwajowy spisek. W efekcie, w USA nastąpiła masowa likwidacja linii tramwajowych. Dopiero w latach 80-tych doczekaliśmy się odbudowy systemów transportu szynowego. Na szczęście XXI wiek to już absolutny renesans lekkiej kolei.

O tym wszystkim opowie Maciej Dutkiewicz – zawodowo rzecznik prasowy „Tramwajów Warszawskich”, a prywatnie miłośnik tramwajów.

W audycji wykorzystano fragment filmu „Chłopaki nie płaczą”, reż. Olaf Lubaszenko.

Aug 05, 2019
#21: Kącik literacki – Ostre cięcie
40:49

Jak i kto przeprowadził najbardziej oszpecające polską kolej operacje likwidacyjne? Czy proces likwidacji połączeń i degradacji infrastruktury to zasługa III RP czy jednak to komunistyczna władza pierwsza uruchomiła likwidacyjną machinę?

Najczarniejsze charaktery polskiej polityki transportowej, najgorsze decyzje i ich fatalne skutki opisuje w swojej debiutanckiej książce „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej” Karol Trammer, na co dzień redaktor naczelny dwumiesięcznika „Z biegiem szyn„.

Karol Trammer gościł już wcześniej w „Węźle przesiadkowym” w odcinku #7: Dworce.

Jul 29, 2019
#20: Wdrażanie Lex PKS
14:35

Pośpiech w przygotowaniu ustawy o funduszu rozwoju połączeń autobusowych przełożył się również na jeszcze większy pośpiech w jej wdrażaniu. Z kim rząd chce w 4 dni konsultować kluczowe dla ustawy porozumienie? Dlaczego umowy które będą zawierać z przewoźnikami samorządy będą w większości nielegalne? Jak bałagan prawny komplikuje funkcjonowanie z pozoru prostej sprawy? Wykluczenie transportowe, którego zresztą nikt porządnie nie zbadał, niestety nie zniknie tak szybko.

W audycji wykorzystano fragmenty:
Serialu animowanego Bing, odcinek Zabawa w chowanego;
Filmu Miś, reż. Stanisław Bareja;
Filmu animowanego Madagaskar 2;
Utworu Mniej niż zero, słowa: Andrzej Mogielnicki, muzyka: Jan Borysewicz, wyk: Lady Pank, wyd: MTJ.

O funduszu rozwoju połączeń autobusowych mówiłem wcześniej w odcinku #10: Lex PKS.

Jul 22, 2019
#19: Kto i jak buduje drogi w Polsce?
13:03

Który rząd wybudował najwięcej dróg? Skąd wzięły się zamiary inwestycyjne Państwa w zakresie dróg krajowych i jak później przekładają się na faktycznie wylewany asfalt? Co sprawia, że formuła „zaprojektuj i zbuduj” staje się formułą „zaprojektuj i zbankrutuj”?

W tym odcinku opowiadam o tym jak zmieniają się ceny asfaltu i co powoduje „budowlaną czkawkę”. Odsyłam w nim do tekstów Maćka Dulaka: „Budowaliśmy za darmo”, „Niemądry Polak po szkodzie” oraz „Byle tanio, byle szybko, byle jak”. Do przygotowania odcinka korzystałem z danych zamieszczonych na forum skyscrapercity.com. Zdjęcie w domenie publicznej, autor: Mike Linksvayer.

O drogach szybkiego ruchu i problemach z ich budową mówiłem wcześniej również w odcinku #6: Autostradowe mity.

Jul 15, 2019
#18: Chodzi o życie (pieszych)
20:23

Dlaczego w Polsce to piesi ustępują kierowcom, a nie na odwrót? Może dlatego, że ponad 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość w pobliżu przejść dla pieszych? Wiemy już dlaczego Polska jest piekłem dla pieszych – w szczególności tych najstarszych. Porozmawiajmy zatem co zrobić żeby to zmienić.

W tym odcinku relacja z konferencji prasowej #ChodziOżycie oraz rozmowa z Łukaszem Zboralskim z portalu brd24.pl o raporcie Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca.

Temat bezpieczeństwa pieszych i ich pierwszeństwa na przejściach poruszałem wcześniej w odcinku #15: Pieszy zawsze pierwszy.

Jul 08, 2019
#17: Świat kierowców
16:51

¾ kierowców oczekuje że inni kierowcy powinni przestać korzystać z samochodów, a warunkiem żeby to zrobili jest zbudowanie nowych parkingów i wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Jednocześnie ponad 2/3 kierowców nie rozstaje się ze swoim autem nawet w dni wolne od pracy. Czy zatem to dziwne że nasze miasta są budowane z punktu widzenia kierowców? Dlaczego tak samo myślą samorządowcy? Czy to motoryzacja i kierowcy nadają kształt naszym miastom?

W audycji wykorzystałem fragment nagrania z sesji Rady Miasta Torunia z 27 czerwca 2019 r.

Teksty do których się odwołuję w trakcie audycji:
Większość kierowców chce ograniczyć ruch w centrach miast
„To tylko teatr prezydenta”. Radni zignorowali „żółtą kartkę klimatyczną” – jest wotum i absolutorium

Temat polityki transportowej i wykorzystania samochodów poruszałem również w odcinku #13: Samochód w mieście.

Jul 01, 2019
#16: Małaszewicze
33:35

Wszystko o tym co się dzieje w „bramie” do Unii Europejskiej – w Małaszewiczach. Jak wygląda przeładunek kontenerów i węgla? Ile trwa obsługa celna i logistyczna pociągu wjeżdżającego do Polski? Dokąd i czym jadą dalej kontenery z Chin? Czy Małaszewicze naprawdę są „wąskim gardłem” Nowego Jedwabnego Szlaku oraz co może być tego powodem? Na jeden dzień „Węzeł przesiadkowy” staje się terminalem intermodalnym w którym obsługujemy kontenery przybywające ze wschodu.

W audycji wypowiadają się:
Radosław Pyffel
dr Andrzej Bober
Łukasz Mikołajczuk (PKP Cargo CL Małaszewicze)
Barbara Wójcik (Adampol SA)

Podziękowania dla Radosława Pyffela, kierownika studiów „Biznes Chiński” na Akademii im. Leona Koźmińskiego, za możliwość wzięcia udziału w wyjeździe i zrealizowania tego materiału.

Jun 24, 2019
#15: Pieszy zawsze pierwszy
17:01

Relacja z konferencji „Pieszy zawsze pierwszy 2019” organizowanej przez fundację „Drogi Mazowsza”.
Tym razem zamiast mówić, dokonałem wyboru najciekawszych wypowiedzi prelegentów. Wypowiadają się:

Adam Sobieraj (fundacja „Drogi Mazowsza”)
Łukasz Zboralski (brd24.pl)
adw. Michał Fertak
Marek Bieńkowski (Najwyższa Izba Kontroli)

Zdjęcie w domenie publicznej, autor: Simon Jowett.

Jun 17, 2019
#14: Elektryczne hulajnogi
23:33

Czy hulajnoga będzie traktowana jak rower? Czy na monocyklu będziemy machać rękami? Gdzie będzie można jeździć hulajnogą elektryczną? Czy legislacja w ogóle jest w stanie nadążyć za nowymi wynalazkami? Gdzie w tym wszystkim jest ochrona pieszych?

Z Krzysztofem Woźniakiem (TOK FM, „Skołowani”) rozmawiamy o legislacyjnych propozycjach dotyczących UTO (urządzeń transportu osobistego), w tym hulajnóg elektrycznych.

Jun 10, 2019
#13: Samochód w mieście
28:18

Polemizuję z tekstami Edyty Bryły i Wojciecha Maziarskiego, które ukazały się w ubiegłym tygodniu w „Gazecie Wyborczej”. Gdzie leży problem z samochodami w mieście i czy to naprawdę rozchodzi się o walkę z samochodami i łupienie kierowców? Co wpływa na to ile i jak się przemieszczamy? Czy polityka transportowa naprawia błędy polityki społecznej?

W audycji wykorzystałem fragment utworu w wyk. Kukiz i Piersi – Nie gniewaj się Janek, muz. Jan Borysewicz, sł. Paweł Kukiz, wyd. Pomaton.

Cytowałem i odwoływałem się do tekstów opublikowanych na stronie gazeta.pl:
Edyta Bryła: Kierowcom trzeba sięgnąć do kieszeni, bo inaczej nie przesiądą się do autobusu
Wojciech Maziarski: To idzie młodość. I chce uszczęśliwić starość, zabierając jej samochody
Bartosz Piłat: Czy samochody dają wolność? Mam 36 lat i chcę szczęśliwej starości dla Wojciecha Maziarskiego

Jun 03, 2019
#12: Pocztówka z podróży – Karkonosze
9:56

Transport równie dobrze może odbywać się na własnych nogach, a mobilność dotyczy też czasu wolnego. Dziś w ramach nowego cyklu „Pocztówka z podróży” garść moich wrażeń z krótkiego wyjazdu w Karkonosze.
W tym odcinku opowiadam o drobnych różnicach w komunikacji publicznej po obu stronach granicy. Będzie też trochę o tym że dostępność transportu publicznego w Czechach jest odrobinę przerażająca. Na koniec kilka słów o tym że czasem czynny i jak najbardziej sprawny pociąg pełni rolę… wiaty.

May 27, 2019
#11: Prom śródlądowy
17:18

Czy w dzisiejszych czasach jest jeszcze miejsce na promy śródlądowe? Czy infrastruktura transportowa musi być dotowana przez państwo? Czy instytucje publiczne w ogóle utrzymują tor wodny na Wiśle? Czy ptaki lubią gniazdować na promach? Czy żegluga śródlądowa może być dochodowa?

Moim gościem był Jacek Jopowicz – armator promu Transeko, kursującego na Wiśle pomiędzy Gassami a Karczewem.

May 20, 2019
#10: Lex PKS
14:46

Kto nie dostanie ani grosza z funduszu rozwoju przewozów autobusowych? Który przewoźnik najbardziej skorzysta na nowej ustawie i dlaczego będzie to PKS należący do samorządu rządzonego przez PiS? Gdzie są największe dziury w ustawie? Czy naprawdę chodzi nam o pojedyncze kursy jeżdżące wokół powiatów? W tym odcinku mówię o zapisach lex PKS, które należy poprawić aby ta ustawa faktycznie służyła walce z wykluczeniem transportowym.

W audycji wykorzystano fragment filmu „Szklana Pułapka” (Die Hard) z 1988 roku, reż. John McTiernan.

May 13, 2019
#9: Rozbudowa sieci kolejowej w Polsce
34:47

Co tak naprawdę uchwaliła Rada Ministrów na dwa dni przed majówką? Czy w ramach komponentu kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego zbudowana zostanie Kolej Dużych Prędkości? W jaki sposób Jastrzębie-Zdrój zostanie podłączone do pasażerskiej sieci kolejowej? Czy na Litwę koniecznie trzeba jechać przez Białystok?

Oto krytyczna analiza rozbudowy sieci kolejowej w Polsce. Podczas omawiania korzystaliśmy z mapy opublikowanej na oficjalnym profilu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Moim gościem był Jakub Majewski, prezes zarządu fundacji ProKolej, analityk i specjalista w zakresie logistyki, planowania i rozwoju systemów transportowych, inwestycji infrastrukturalnych oraz organizacji i marketingu przewozów publicznych. W latach 2009-10 prezes Kolei Mazowieckich, a 2012-14 wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego ds. regulacji rynku kolejowego. Licencjonowany maszynista kolejowy i jednocześnie branżowy komentator prasowy i telewizyjny.

May 06, 2019
#8: Parkowanie po warszawsku
28:19

Tym razem wchodzę w parkingowe kontrowersje. Dowiecie się czym jest patoparking i biologiczny wkład do motoryzacji, ile kosztuje wynajem 12 metrów kwadratowych w centrum Warszawy i dlaczego parkować jest taniej niż wynajmować mieszkanie czy biuro.

Moim gościem był Kuba Czajkowski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Apr 29, 2019
#7: Dworce
28:32

W tym odcinku wybrałem się w podróż po mazowieckich dworcach. Odwiedziłem Legionowo i Ciechanów, gdzie niedawno powstały nowe budynki dworcowe. Po drodze zatrzymałem się w Nowym Dworze Mazowieckim. Tam o istnieniu dworca przypominają jedynie zarośnięte resztki fundamentów i od dawna nieużywane stanowiska odjazdów autobusów.

Moim przewodnikiem był Karol Trammer, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Z biegiem szyn„. W 61 numerze tego periodyku możecie przeczytać tekst „Znikające dworce” o losach i historii budynku dworcowego w Nowym Dworze Mazowieckim.

Apr 15, 2019
#6: Autostradowe mity
13:21

Co łączy T.Love, Kazika Staszewskiego i Maanam? Dlaczego autostrady w Polsce są takie drogie? Czy drogi ekspresowe wpływają pozytywnie na poziom naszego życia?

W tym odcinku prezentuję fakty na temat krajowych dróg szybkiego ruchu. Ile nas kosztują, ile jeszcze będą nas kosztować, jaki mają wpływ na to ile zarabiamy oraz czy są bezpieczne.

W audycji wykorzystano fragmenty nagrań:
Cztery pokoje – wyk. Kazik Staszewski, Edyta Bartosiewicz, słowa: Kazik Staszewski, muzyka: Kazik Staszewski, Piotr Wieteska, wydawnictwo: S.P. Records
Jest super – wyk. T.Love, słowa: Zygmunt Staszczyk, muzyka: Jarosław Polak, wydawnictwo: Pomaton EMI
Puerto Rico – wyk. Maanam, słowa: Kamil Sipowicz, muzyka: Marek Jackowski, wydawnictwo: Kamiling Co i Pomaton EMI
oraz sejmowego wystąpienia ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z 3 kwietnia 2019 r.

Zdjęcie w domenie publicznej, autor: Michał Jarmoluk.

Apr 07, 2019
#5: Marketing kolejowy i tysiąc niepowodzeń
29:59

Pociąg do Kolonii przez Zbąszynek i Świebodzin. Przeprosiny za wydłużoną relację pociągu. Życzymy przyjemnej podróży i jednocześnie przypominamy żeby uważać na kieszonkowców. Specjalny, primaaprilisowy odcinek Węzła przesiadkowego o wpadkach promocyjnych kolei.

Moim gościem był Kasper Fiszer – redaktor Rynku Kolejowego oraz portalu transport-publiczny.pl.

Ulotki o których mówiliśmy w audycji, zostały zlicytowane w serwisie allegro.pl.

Apr 01, 2019
#4: Tramwaje dla Warszawy
32:18

Jak wygląda walka o tramwajowy „kontrakt stulecia”? O ile „podrożały lokomotywy”? Czy w przetargu startuje się po to żeby wygrać? Kiedy wreszcie dowiemy się kto dostarczy tramwaje dla Warszawy?

Moim gościem był Witold Urbanowicz – dziennikarz Rynku Kolejowego i portalu Transport-publiczny.pl, związany z Muzeum Neonów w Warszawie.

Errata: W mojej wypowiedzi na temat 99 lat gwarancji na pociąg Elf dla województwa warmińsko-mazurskiego wkradł się błąd. W rzeczywistości pojazd objęty został 50-letnią gwarancją. Za błąd przepraszam.

Mar 25, 2019
#3: GOPgear i zmiany w Rybniku
24:17

Jak to jest łączyć doświadczenia miłośników komunikacji, miejskich aktywistów i naukowców i co to ma wspólnego z pracą z trudną młodzieżą?

Jak zmieniać komunikację miejską w średnim mieście i jak rozmawiać o tych zmianach z mieszkańcami?

Moimi gośćmi byli Marcin Domański z projektu GOPgear i Bartosz Mazur z Urzędu Miasta Rybnika.

Mar 18, 2019