Węzeł Przesiadkowy

By Bartosz Jakubowski

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Places & Travel

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 6
Reviews: 0

Description

Cotygodniowe rozmowy o transporcie, mobilności i infrastrukturze. Komentarze, wywiady, reportaże i dyskusje o wszystkim co związane z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy. Podcast prowadzi Bartosz Jakubowski.

Episode Date
#72: Czystszy transport
37:10

Co należy zrobić aby zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu? Czy trzeba całkowicie wyeliminować samochody z ulic? A może wystarczy zająć się tymi najgorszymi? Co w zamian?

O tym wszystkim rozmawiam z Bartoszem Piłatem z Polskiego Alarmu Smogowego. Komentujemy głównie propozycje opublikowane w dniu czystego powietrza.

Sep 15, 2020
#71: Rynek lotniczy w trakcie pandemii
27:42

Rząd z dnia na dzień zakazuje lotów do wybranych krajów, ale w tym zakazie są równi i równiejsi. Lotniska regionalne straszą swoją upadłością, ale część z nich może liczyć na kolejną kroplówkę z pieniędzmi a część nie. Linie lotnicze są w kryzysie, ale zarazem oferują szalone promocje na atrakcyjne kierunki lotów.

O tym jak się odnaleźć w świecie paradoksów lotniczych czasów pandemii opowie nam Paweł Kunz, redaktor i wydawca we fly4free.pl.

Tematy koronawirusowych zawirowań na rynku lotniczym poprzednio poruszałem w rozmowie z Pawłem Śliwińskim w odcinku #55: Personel latający.

Sep 07, 2020
#70: Transport covidoodporny
12:15

Od pół roku jesteśmy straszeni zagrożeniem epidemicznym jakie rzekomo niesie ze sobą podróżowanie transportem publicznym. Tymczasem wszelkie badania epidemiologów mówią co innego. Skąd się wzięły informacje o wysokim ryzyku zakażenia w metrze, autobusie czy tramwaju? Ile osób zaraziło się koronawirusem w pojazdach transportu publicznego w Polsce? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym odcinku.

Przygotowując go korzystałem z następujących materiałów:

Zachęcam też do zapoznania się ze 107. numerem dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn”.

W audycji znalazły się fragmenty programu „Gość Wydarzeń” z 18 sierpnia 2020 roku oraz wypowiedzi Rafała Webera na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY 2.0.

Sep 04, 2020
#69: Bramki w metrze (warszawskim)
16:50

Czy bramki w metrze są potrzebne? Ile kosztują? Do jakich analiz wykorzystuje się dane jakie zbierają? Czy poza byciem specyficznym rodzajem kasownika biletów, pełnią jeszcze jakieś funkcje? Co z dostępnością?

Przeciwko bramkom są działacze „Miasto jest nasze” i w ich imieniu wypowiada się Barbara Jędrzejczyk. Punkt widzenia organizatora transportu publicznego przedstawia rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, Tomasz Kunert.

W audycji wykorzystano fragment filmu „Miś” w reżyserii Stanisława Barei.

Aug 26, 2020
#68: Infrastruktura rowerowa w Krakowie
41:33

Czy Kraków ma się czym pochwalić jeżeli chodzi o dostępność dla rowerzystów? A może wcale nie chodzi o rowerzystów, tylko o zwykłych ludzi – tyle że na rowerach? Dla kogo braknie miejsca na drodze? Co zrobiono do tej pory dobrze, a co wymaga poprawy? Czy najnowsza kładka to faktycznie bubel czy jednak coś, co było potrzebne mieszkańcom?

O tym wszystkim rozmawiam z Marcinem Wójcikiem, oficerem aktywnej mobilności w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie oraz z Marcinem Hyłą ze stowarzyszenia „Miasta dla rowerów„. Moim przewodnikiem po Krakowie jest Jakub Kucharczuk z krakowskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego, współprowadzący audycję „Międzymiastowo„.

Aug 17, 2020
#67: Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej
43:05

Czy czas pandemii i wywołanej przez nią zapaści w transporcie publicznym to właściwy moment na podwyżki cen biletów? Czy to pasażerowie powinni ponosić koszty zachowania dystansu społecznego? A może skoro zarabiamy więcej, to stać nas na to żeby zapłacić za bilet kilka złotych więcej?

Odpowiedzi na te pytania poszukam z moim gościem, którym jest Piotr Szymański, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

W audycji przywołuję wykresy przygotowane przez TUMW i udostępnione na facebooku.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY 2.0.

Aug 10, 2020
#66: Jak pandemia zmieniła naszą mobilność?
15:28

Czy lęk przed Covid-19 sprawia że przesiedliśmy się z komunikacji miejskiej na rowery? Jak zmieniły się natężenia ruchu samochodowego i rowerowego? Czy spadek wykorzystania transportu publicznego jest trwały? Czy rowery na dłużej utrzymają swoje miejsce w naszej codziennej mobilności?

Odpowiedzi szukam w danych ZTM, u rzecznika ZDM, na stronach Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego oraz w Google Trends. Zapraszam również na podcast „Skołowani” o „Rowerowej Rewolucji”.

Poprzednio o wpływie pandemii koronawirusa na przemieszczanie się ludzi i towarów mówiłem w odcinku 52. „Pandemia a mobilność”.

Aug 05, 2020
#65: Most w Pilchowicach
29:29

Czy ponad stuletni most kolejowy w Pilchowicach naprawdę zostanie wysadzony na potrzeby filmu? Czy ten stuletni obiekt naprawdę grozi zawaleniem? Dlaczego obietnica jego odbudowy nie może być traktowana poważnie? Co można zrobić żeby go uratować?

Na te pytania odpowiedzi szukam u Piotra Rachwalskiego, byłego prezesa Kolei Dolnośląskich, który nagłośnił tę sprawę. Dowiecie się też nowych rzeczy o których do tej pory nie informowano w mediach.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 3.0.

Jul 27, 2020
#64: Historia Darta
18:59

Pociąg który stał się memem zanim wyjechał na tory. Czy faktycznie jeździł kiedy musiał przegrać z Pendolino? Czy naprawdę ma nadwagę i jak to jest z jego awaryjnością?

Zapraszam na opowieść o tym jak wyglądał zakup, produkcja i odbiory pociągów Pesa Dart. Usłyszycie też o wojnie sądowej i prokuratorskiej pomiędzy producentami, o trudnych tematach rozliczeń finansowych, a także o tym dlaczego raczej nie zobaczymy już więcej takich samych Dartów na torach.

W przygotowaniu audycji korzystałem m.in. z archiwów portali Rynek Kolejowy oraz InfoRail.

Jul 21, 2020
#63: Dworzec Główny w Olsztynie
32:48
Fot. faxepl / Flickr / lic. CC BY-SA 2.0

Epopeja dworcowa w Olsztynie trwa już długie lata i niewiele wskazuje żeby miała się zakończyć. Tym razem w kolejny etap wchodzi kwestia skomplikowanych relacji pomiędzy PKP SA a Retail Provider – właścicielem dawnego dworca PKS.

Czy wreszcie doczekamy się nowego dworca w Olsztynie? A może nadal będziemy korzystać z dotychczasowego, kontrowersyjnego obiektu? A może jest jakiś trzeci scenariusz? O tym wszystkim rozmawiam z architektem Tomaszem Birezowskim z Forum Rozwoju Olsztyna.

Temat dworca w Olsztynie poruszałem wcześniej w odcinku #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne, a przywołany dworzec w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedziłem z Karolem Trammerem w odcinku #7: Dworce.

Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.

Jul 05, 2020
#62: Rowery towarowe
17:50

Rowery towarowe zdobywają coraz większą popularność. Czy to tylko efekciarski gadżet czy jednak nowoczesny środek transportu który może zastąpić samochód w mieście?

O wadach i zaletach rowerów cargo rozmawiam z Hubertem Mazurem ze sklepu towarowe.pl. Dzielę się również własnymi wrażeniami z jazdy elektrycznym rowerem towarowym.

W ramach uzupełnienia odcinka zapraszam do przeczytania recenzji roweru Babboe City Mountain autorstwa Agaty Rzędowskiej w najnowszym Green Car magazine.

Temat parkowania rowerów w miejscu zamieszkania był poruszany w odcinku „Gdzie parkować swój rower„, a Huberta Mazura poprzednio mogliście usłyszeć w relacji z Kongresu Transportu Publicznego.

Jun 22, 2020
#61: Monorail dla Rzeszowa i GOP
41:00

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybiera wykonawce studium wykonalności dla kolei metropolitalnej w ramach której rozważa kolej jednoszynową na lotnisko. Z kolei w Rzeszowie politycy i urzędnicy z Ministerstwa Sprawiedliwości (sic!) obiecują rozwiązania prawne pozwalające na budowę takiej kolei.

Czy obiecywany od 11 lat monorail wyleczy wszystkie problemy komunikacyjne „stolicy innowacji”? Czy naprawdę dojazd z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach wymaga budowy trasy czterokrotnie droższej od zwykłej kolei? W jakich warunkach kolej jednoszynowa może się sprawdzać? Jakie są jej wady i zalety?

Razem z moimi gośćmi, Maciejem Dutkiewiczem z Tramwajów Warszawskich (przeczytajcie jego tekst w którym konfrontuje jedno- i dwuszynowe systemy transportowe) i Witoldem Urbanowiczem z portalu transport-publiczny.pl rozmawiamy o faktach i mitach monoraila.

Macieja poprzednio mogliście usłyszeć w 22. odcinku o tramwajach w USA, a Witolda w 4. odcinku o nowych tramwajach dla Warszawy.

Jun 15, 2020
#60: Choroby współwystępujące z wykluczeniem transportowym
13:22
Fot. Krzysztof Dobrzański

Koronawirus i problemy związane z dojazdem na egzaminy maturalne dopisują kolejny rozdział opowieści pt. „Wykluczenie transportowe w Polsce„. Nadal bez happy endu, wciąż z tymi samymi negatywnymi bohaterami – brakiem zainteresowania i know-how wśród samorządów.

W trakcie odcinka przywołuję 52. odcinek podcastu pt. „Pandemia a mobilność” oraz nowy rozkład jazdy PKS Kłodzko (który błędnie opisałem jako obowiązujący od 1 czerwca za co przepraszam).

W audycji wykorzystano fragment konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów i Ministra Infrastruktury z 15 kwietnia 2020 r. oraz piosenki „Warszawa” (wyk: T.Love, muz: Jan Benedek, sł: Zygmunt Staszczyk, wyd: Arston).

Jun 09, 2020
#59: Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych
40:30
Fot. Krzysztof Dobrzański

Lata mijają, a bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Czy naprawdę jest z nim tak źle? Co można zrobić żeby je poprawić? Dlaczego większość działań w tej kwestii jest realizowana przez podmioty kolejowe mimo że sprawcami większości wypadków są kierowcy samochodów?

W pierwszej części podcastu odpowiedzi na te pytania szukam u Piotra Malarskiego, pełnomocnika Zarządu ds. Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem w Kolejach Wielkopolskich. W drugiej – dyskutuję na ten temat z Jakubem Majewskim z Fundacji ProKolej.

Jakub Majewski gościł wcześniej w odcinku dot. „szprych” do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jun 01, 2020
#Hot16Challenge2
2:32

Dostałem nominację od Krzysztofa Woźniaka (Skołowani, TOK FM), więc nie mogę pozostawić sprawy bez rozpoznania. Jednocześnie nominuję Łukasza Zboralskiego (BRD24.pl) i ekipę podcastu „Krakoskie Gadanie„.

To jest oczywiście zabawa, ale temat wsparcia ochrony zdrowia w czasie pandemii jest jak najbardziej poważny. Wpłacajcie i pomagajcie!

May 28, 2020
#58: Mobilność wolnobieżna w Pułtusku
12:27

Ciekawe przykłady zrównoważonej mobilności i elektromobilności znajdziemy nie tylko w dużych miastach. Pułtusk pokazuje jak można rozwiązać problem skomunikowania peryferiów z centrum miasta bez użycia samochodów. Czy idealnie? Nie, ale błędów nie popełnia tylko ten, co nic nie robi. Przy okazji zaglądam na pułtuski dworzec PKS, a raczej to co co powstało na jego miejscu.

O transporcie publicznym w gminie miejsko-wiejskiej możecie posłuchać w odcinku „Konecka komunikacja gminna„, a o trudnych losach dworców po dawnych PKSach w odcinku „Dworce dodatnie, dworce ujemne„.

Dziękuję Mateuszowi Pierogowi za pomoc w realizacji odcinka.

May 25, 2020
#57: Regulowanie UTO na nowo
41:17

Nowy projekt ustawy o Urządzeniach Transportu Osobistego trafił do konsultacji publicznych. W tym odcinku konsultuję go z Adamem Jędrzejewskim z „Mobilnego Miasta„.

Czy nowy projekt jest lepszy od ubiegłorocznego? Czy możemy liczyć na uregulowanie porzucanych na chodnikach hulajnóg? A co z bezpieczeństwem pieszych? Mam nadzieję że przynajmniej na część z tych pytań udało nam się odpowiedzieć.

Poprzednio z Adamem rozmawiałem w odcinku o problemach branży rowerów współdzielonych, a temat elektrycznych hulajnóg był poruszany rok temu, przy okazji pierwszej zapowiedzi regulacji.

May 19, 2020
#56: Gdzie parkować swój rower?
48:49
Fot. tomcosway / Pixabay

Promując rowery czasem zapominamy o fakcie, że spora część z nas nie ma gdzie go „zaparkować” w miejscu zamieszkania. Wózkownie bywają spywatyzowane, z kolei w piwnicach nie ma miejsca. Roweru na klatce schodowej parkować nie należy, a pod blokiem narażamy się na ryzyko kradzieży. Gdzie zatem postawić rower, aby był bezpieczny i łatwo dostępny?

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć z moim gościem – Maciejem Różańskim, twórcą mapy parkingów rowerowych w Warszawie i współtwórca aplikacji miejski.bike – zawierającej mapy z infrastruktura rowerowa w miastach.

May 11, 2020
#55: Personel latający
41:45

Jak linie lotnicze radzą sobie z kryzysem wywołanym koronawirusem? Kto zwalnia pracowników, kto próbuje ich zatrzymać a kto może liczyć na państwowe wsparcie? Jak wyglądały loty repatriacyjne?

O tych wyjątkowych, jak i o zupełnie zwykłych sytuacjach w pracy personelu pokładowego w liniach lotniczych opowiada Paweł Śliwiński, steward. Rozmawiamy też o tym czy załogi mają swoje ulubione samoloty i lotniska oraz o bezpieczeństwie pasażerów.

May 06, 2020
#54: Hyperloop
43:01
Fot. ausdew / Look and Learn Magazine

Magrail, Hyperrail i Hyperloop. Co oznaczają te nazwy? Czy futurystyczna wizja kolei w próżniowych tunelach to tylko wizja czy jednak realny projekt infrastrukturalny?

Czy po istniejących liniach kolejowych można jeździć znacznie szybciej bez korekty ich przebiegu? Jak może przebiegać wdrożenie projektu kolei magnetycznej na konwencjonalnym torze? Czy groźniejsze jest przyspieszenie o wartości 5g czy sieć 5G?

Na te pytania odpowiada Michał Litwin, dyrektor ds. strategii w Hyper Poland.

Apr 27, 2020
#53: Polityka transportowa: Paweł Szramka
24:32

W trzecim odcinku z cyklu „Polityka transportowa” mam przyjemność gościć posła Pawła Szramkę z Kukiz’15 – Koalicja Polska.

Z parlamentarzystą z Brodnicy rozmawialiśmy o przywróceniu połączeń kolejowych pomiędzy Brodnicą a Grudziądzem. Poruszyliśmy również te bardziej i mniej popularne tematy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Postanowiłem również zapytać przed czym należy bronić kierowców a także o przyszłe działania pana posła w ramach zespołu ds. walki z wykluczeniem transportowym.

W poprzednim odcinku cyklu „Polityka transportowa” rozmawiałem z Bartłomiejem Andrzejewskim z partii KORWiN.

Apr 20, 2020
#52: Pandemia a mobilność
19:33

Pandemia SARS-Cov-2 całkowicie zmieniła naszą mobilność. Najpierw przestały do nas przyjeżdżać chińskie kontenery i zatrzymały się zagraniczne wycieczki. Potem z wiejskiego krajobrazu zniknęły autobusy a z miast – elektryczne hulajnogi.

W jaki sposób pandemia wpłynęła na naszą mobilność? Czy po epidemii wrócimy do tego co było, czy jednak musimy zbudować sobie „nową normalność”? Kto przetrwa kryzys?

W audycji cytuję fragment tekstu „Przewoźnicy zawieszają kursy. Twierdzą, że frekwencja w autobusach znacznie spadła. Ilu ludzi zostanie bez dojazdu do pracy?” oraz fragmenty:
piosenki „Nie mam nogi”, wyk., sł. i muz. Kazik Staszewski, wyd. SP Records,
filmu „Psy”, reż. Władysław Pasikowski.

Wykorzystałem również dane o wypadkach drogowych opracowane przez Krzysztofa Woźniaka (TOK FM, „Skołowani”).

Mar 31, 2020
#51: Covid-19 a transport drogowy
21:31

Koronawirus wpłynął na niemal wszystkie elementy naszego życia. Nie inaczej jest z transportem drogowym. Stojące godzinami na granicach ciężarówki i problemy branży przewoźników turystycznych były jednymi z głównych tematów w branży transportowej w ostatnich dniach.

Jak w tej chwili wygląda sytuacja przewoźników i kierowców? Czy zatory na granicach udało się rozładować? Jakie zmiany prawne zostały już przeprowadzone? Co politycy obiecali przedsiębiorcom?

O tym wszystkim rozmawiam z Maciejem Wrońskim, prezesem związku pracodawców „Transport i Logistyka Polska„.

Mar 20, 2020
#50: Transport na Pomorzu środkowym
18:34

Pomorze środkowe to region borykający się z różnymi problemami społeczno-gospodarczymi. Wykluczenie transportowe i słaba infrastruktura komunikacyjna stanowią główne problemy.

Poza problemami istnieją również ciekawe perspektywy rozwoju. Bo co wspólnego mogą mieć morskie farmy wiatrowe z rozbudową portu w Ustce lub obwodnicą Słupska? A może słyszeliście o linii autobusowej organizowanej przez… ZUS?

O tym i kilku innych ciekawostkach z okolic Słupsk opowiada Adam Sito – geograf inwestycyjny, specjalista w zakresie przygotowania inwestycji infrastrukturalnych.

Mar 17, 2020
#49: Konecka komunikacja gminna
25:02
Fot. Mateusz Pieróg

Do tej pory temat komunikacji lokalnej pojawiał się w tym podcaście jedynie w kontekście kolejnych likwidacji połączeń lub wątpliwej jakości ustaw. Tym razem jednak pora na dobre wiadomości. Oprócz medialnego show związanego z podpisaniem ustawy Kolej+, Końskie uruchomiło własny system transportu publicznego. W dodatku ze wsparciem ze środków funduszu rozwoju połączeń autobusowych.

O tym jak zbudować system transportu publicznego wokół małego miasteczka opowiedział mi Mateusz Pieróg – konsultant ds. transportu publicznego i pasjonat komunikacji autobusowej.

Mar 09, 2020
#48: 8 lat po katastrofie w Szczekocinach
56:08
Fot. Grzegorz Koclęga

W 8 lat po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami z moimi gośćmi przypomnieliśmy sobie tamten tragiczny dzień i wspomnieliśmy ofiary tego wypadku. Zastanowiliśmy się jeszcze raz nad jego przyczynami i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czy wszystkie okoliczności tego dramatycznego zdarzenia zostały wyjaśnione.

Gośćmi programu byli:
Jarosław Gacki – naczelnik dyspozytury zakładu centralnego PKP Intercity
Igor Sokołowski – dziennikarz TVN24 oraz dyżurny ruchu w Lokalnym Centrum Sterowania Błonie
Michał Stilger – rzecznik prasowy PKP SA, a wcześniej również „Przewozów Regionalnych”
Karol Trammer – redaktor naczelny dwumiesięcznika Z Biegiem Szyn oraz autor książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”.

Podcast jest zapisem audycji na żywo, nadawanej na kanale „Węzła” na YouTube.

Mar 06, 2020
#47: Prawo autobusowe
37:42
Fot. Kasper Fiszer

Jak wygląda dostęp do krajowego rynku przewozów autobusowych? Czy łatwo jest uruchomić nową linię autobusową? Ile trwają formalności z tym związane i z czego one wynikają?

O zezwoleniach, skargach „organizacji społecznych” i ulgach ustawowych rozmawiam z Marcinem Chlewickim, prawnikiem z polskiego oddziału FlixBusa.

Feb 25, 2020
#46: Polityka transportowa: Bartłomiej Andrzejewski
32:09

Zapraszam na drugą rozmowę z cyklu „Polityka transportowa”, w którym rozmawiam z politykami na tematy związane z transportem i mobilnością. Tym razem moim gościem jest Bartłomiej Andrzejewski, członek partii KORWiN z Katowic.

Konserwatywno-liberalni liderzy polityczni i publicyści raczej mało pochlebnie wypowiadają się na temat transportu publicznego. Jednocześnie sprzeciwiają się opłatom za korzystanie z infrastruktury drogowej. Trudno jednak im to uzasadnić argumentami pasującymi do wolnorynkowych teorii ekonomicznych. Mój dzisiejszy gość zdecydowanie nie pasuje do tego wzorca, o czym możecie przekonać się słuchając tego odcinka.

Jeżeli jednak wolicie poczytać, zapraszam na profil Bartłomieja Andrzejewskiego na facebooku oraz na jego blog.

W poprzednim odcinku cyklu „Polityka transportowa” rozmawiałem z posłanką Pauliną Matysiak z partii Razem.

Feb 17, 2020
#45: Rowery publiczne
42:23

Systemy rowerów publicznych przeżywają kryzys. Operator trójmiejskiego MEVO jeszcze jesienią ogłosił upadłość a od stycznia nie działa krakowskie Wavelo. Problemy z wyborem nowego operatora ma również Łódź.

Dlaczego spada liczba wypożyczeń rowerów publicznych i czy mają coś z tym wspólnego elektryczne hulajnogi? Jaka powinna być rola roweru publicznego w systemie miejskiej mobilności? Czy wypożyczalnie rowerów powinny być prywatnym biznesem czy raczej usługą użyteczności publicznej?

Na te pytania szukałem odpowiedzi wraz z moimi gośćmi. Tym razem byli nimi Adam Jędrzejewski (Mobilne Miasto) oraz Bartosz Piłat (Polski Alarm Smogowy). Miejsca na nagranie użyczył nam warszawski oddział Klubu Jagiellońskiego.

Feb 10, 2020
#44: Wąskotorówką przez Europę
1:54:38
Fot. Agnieszka Skieterska

Spotkanie poświęcone kolejom wąskotorowym w Europie odbyło się 28 stycznia 2020 roku w warszawskiej Klubokawiarni KEN54. Ariel Ciechański, geograf z Polskiej Akademii Nauk i historyk kolei, opowiedział m.in. o ciekawych wąskotorówkach, problemach z jakimi się zmagają i szansach na ich ocalenie. Andrzej Zieliński z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei podzielił się natomiast swoimi wrażeniami ze szwajcarskiej Kolei Retyckiej.

Ariel Ciechański gościł wcześniej w odcinku #30: Komunikacja w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

Nagranie nie zawiera części dyskusyjnej, która jest dostępna w zapisie transmisji na żywo na YouTube.

Feb 01, 2020
#43: Polityka transportowa: Paulina Matysiak
36:23

Zaczynam nowy cykl, w którym będę rozmawiał o kwestiach dotyczących transportu, mobilności i infrastruktury z politykami różnych ugrupowań politycznych. Pierwszą osobą którą poprosiłem o rozmowę jest posłanka Paulina Matysiak, przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. walki z wykluczeniem transportowym.

Rozmowę zaczęliśmy od genezy tego zespołu i powodów jej zainteresowania tematyką transportu publicznego. Dyskutowaliśmy o problemach z wdrażaniem lex PKS i o roli lokalnych polityków w tej kwestii. Zapytałem ją również o jej dotychczasową aktywność parlamentarną i jej źródła.

Jan 20, 2020
#42: Piesza Polska
30:15

Zdawać by się mogło że kwestie dotyczące sprawnego poruszania się pieszo, czyli po prostu równych chodników, są mało kontrowersyjne. Jak dowodzi przykład mojego dzisiejszego gościa – tak jednak nie jest.

Z Robertem Buciakiem, prezesem federacji „Piesza Polska” i sekretarzem stowarzyszenia „Zielone Mazowsze”, rozmawiam o jego dotychczasowej działalności publicznej oraz o aktualnych wydarzeniach dotyczących bezpieczeństwa pieszych. Dowiecie się m. in. jak wyglądały kulisy kontrowersyjnych projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego i dlaczego w Czechach wprowadzenie prawnej ochrony pieszych wcale nie spowodowało zwiększenia liczby ofiar.

Uzupełnieniem dzisiejszego odcinka jest ostatnia audycja „Skołowani” w TOK FM, którą przywołuję w trakcie rozmowy.

W audycji wykorzystałem fragment wypowiedzi Janusza Popiela z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z 10 stycznia 2020 r. oraz fragment wypowiedzi Franciszka Smudy.

Tematy dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego i pieszych były poruszane wcześniej w odcinkach #18: Chodzi o życie (pieszych) i #35: Bezpieczeństwo na drogach.

Jan 13, 2020
#41: Podsumowanie 2019 roku
23:19

Plany zrównoważonej mobilności, fundusz rozwoju połączeń autobusowych oraz program Kolej+. Upadki i wzloty, rzeczy dobre, złe, nudne i ciekawe. O tym dlaczego w transporcie i mobilności najwięcej zależy od słabości lub siły Państwa, rozmawiam z dr Michałem Wolańskim.

Mam nadzieję że w naszym śmieszkowaniu nie byliśmy zanadto żenujący.

W audycji wykorzystałem fragmenty:
relacji z Marszu Niepodległości w Telewizji Republika
– teleturnieju „Jeden z dziesięciu”

Oraz sampel „badum-tss”.

Dec 30, 2019
#40: Wykluczenie transportowe AD 2019
14:53

Czym jest w zasadzie wykluczenie transportowe? Czy naprawdę prawie 14 milionów Polaków jest wykluczonych transportowo? Jak zmieniła się sytuacja w Polsce przez ostatnie cztery lata jeżeli chodzi o dostępność komunikacji autobusowej?

W tym odcinku na podstawie big data z sektora publicznego próbuję ustalić aktualną skalę wykluczenia transportowego w Polsce. Bazując na danych Ministerstwa Finansów o budżetach samorządów i Banku Danych Lokalnych GUS, obecnie gminy i powiaty w których nie ma zorganizowanych przez samorząd przewozów autobusowych, zamieszkuje 11,4 mln osób. Biorąc pod uwagę dane CEPiK, można szacować że wśród nich prawie 5,3 mln nie jest w stanie wydostać się ze swojej miejscowości bez pomocy innych.

Jak ustaliłem te dane, jak również o tym że nie liczby są tu najważniejsze – dowiesz się słuchając tego podcastu. Odwołuję się w nim do tekstów:
Noworoczny paraliż transportu publicznego? Ministerstwo Infrastruktury igra z ogniem
Publiczny transport zbiorowy w Polsce. Studium upadku

W audycji wykorzystałem fragment kolędy „Gdy śliczna Panna” w wykonaniu W. Korszli, Z. Gierczyckiej i M. Wasylik (CC BY 3.0 PL).

Dec 22, 2019
#39: Fakty i mity o samochodach elektrycznych
35:16

Fot. w domenie publicznej (flickr/gencat cat)

Na tę „gwiazdkę” nie zdążymy już kupić samochodu elektrycznego z państwową dotacją. Ale czy w ogóle warto je kupować? Ile kosztuje eksploatacja i zakup „elektryka”?

Fakty i mity o elektrycznych autach pomaga mi ustalić elektromobilna Agata Rzędowska. Możecie ją również usłyszeć w każdy poniedziałek o 22:00 w RDC w audycji „Szybkie wózki”.

Możecie również sobie przypomnieć naszą wcześniejszą rozmowę w odcinku #2: Elektromobilność.

Dec 16, 2019
#38: Jak planować nowe linie kolejowe?
38:53

O rozbudowie sieci w ramach komponentu kolejowego CPK rozmawiałem już jakiś czas temu z Jakubem Majewskim. Linie łączące planowane lotnisko z największymi miastami w kraju to jednak nie wszystko. Gdzie powinno się budować nowe linie kolejowe, które obsłużą ruch pasażerski i towarowy?

O koncepcjach rozwoju sieci kolejowej, zapewniającej dostępność średnich miast, rozmawiam z Leszkiem Wiśniewskim – architektem i urbanistą. Załączona grafika to omawiana przez nas w audycji koncepcja rozwoju regionalnych linii kolejowych w centralnej Polsce.

Dec 08, 2019
#37: Jak wygląda praca zarządu PKP SA?
36:47

Jak do niedawna wyglądały konsultacje inwestycji dworcowych prowadzone przez PKP SA? Dlaczego obecny zarząd tej spółki ograniczył program inwestycji dworcowych? Czy w polskim, rozdrobnionym systemie kolejowym dworce mogą być „świątyniami mobilności”?

Co wpływa na postrzeganie PKP jako „Państwa w Państwie”? Jak zarząd PKP SA podejmuje decyzje o rozbiórkach linii kolejowych?

W dzisiejszym odcinku dr Michał Beim opowiada (nie tylko) o swojej działalności w zarządzie PKP SA w latach 2015-2017.

Poprzednio, temat dworców był poruszany w odcinku #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne. O likwidacjach linii kolejowych rozmawiałem również z Karolem Trammerem przy okazji wydania jego debiutanckiej książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej„.

Dec 02, 2019
#36: Płatne parkowanie
12:29

Fot. w domenie publicznej, aut. Maria Bninska

Nowe przepisy o stawkach płatnego parkowania obowiązują od dwóch miesięcy, ale sporo miast odkłada podwyżki dopiero na przyszły rok. Ile wynosi wzrost limitów stawek i dlaczego od 2003 roku nie były waloryzowane?

W dalszej części polemizuję również z komentarzem red. Tomasza Żółciaka z „Dziennika Gazety Prawnej”. Odnoszę się również do wypowiedzi przedstawicieli prosamochodowych organizacji, cytowanych przez „Rzeczpospolitą”.

Parkowaniu był również poświęcony odcinek #8: Parkowanie po warszawsku.

W audycji wykorzystano fragment filmu „Chłopaki nie płaczą”, reż. Olaf Lubaszenko oraz fragment przemówienia Chloe Swarbrick z 4 listopada 2019.

Nov 26, 2019
#35,5: Przerwa urlopowa
3:05

Czasem trzeba też odpocząć – nawet od podcastowania. Wyjeżdżam zebrać nowe siły, zatem kolejny odcinek dopiero 25 listopada. Do tego czasu zapraszam do słuchania innych audycji i podcastów.

W poniedziałki o 22 zapraszam na audycję Agaty Rzędowskiej „Szybkie wózki” w RDC. Poza tym polecam podcast „Do Dechy!” Michała Gąsiorowskiego oraz rozmowę Rafała Hetmana z Olgą Gitkiewicz.

Nov 08, 2019
#35: Bezpieczeństwo na drogach
30:19

Dzień po zakończeniu policyjnej akcji „Znicz” na polskich drogach, rozmawiam z Łukaszem Zboralskim z portalu brd24.pl o sprawach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nawiązujemy również do rządowych zapowiedzi zmian w tej kwestii.

Na czym polega polski problem z pijanymi kierowcami i jak możemy próbować go rozwiązać? Jak powinna się zmienić wysokość mandatów za wykroczenia drogowe? W jaki sposób rząd może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego? Jak duży wpływ na zatrzymanie spadku liczby ofiar na drogach miało odebranie gminom fotoradarów? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w statystykach, wynikach badań, ale też w mediach, w społecznej świadomości i w plotkach.

Temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym był już wcześniej poruszany w odcinku #18: Chodzi o życie (pieszych).

Nov 04, 2019
#34: Kącik literacki – Nie zdążę
33:29

fot. z prywatnego archiwum Olgi Gitkiewicz

Dlaczego przemieszczanie się po Polsce bez samochodu to pasmo niekończącej się udręki, niebezpieczeństwa i utrudnień? Dlaczego auto jest koniecznością? Co zmieniło wprowadzenie lex PKS? Czy da się zrozumieć świat kolei, jej spóźnień, problemów i dziesiątek spółek? W tym odcinku znajdziecie nieco więcej dygresji i wątków pobocznych niż zwykle. Cóż, nie sposób od nich uciec, rozmawiając o problemach transportowych lokalnych społeczności.

Nie zdążę to nowa książka Olgi Gitkiewicz, której debiut Nie hańbi zdobył nominacje do Nagrody Literackiej „NIKE ”, nagrody za najlepszy reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

W audycji wykorzystano fragment sejmowego przemówienia Rzecznika Praw Obywatelskich z 11 września 2019.

Oct 28, 2019
#33: Kongres Transportu Publicznego
23:50

Fot. Witold Smolik

Relacja z VIII Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta. Znalazły się w niej:
– fragment wystąpienia Petera Walkera (1:16),
wręczenie betonowego pustaka wiceprezydentowi Warszawy Robertowi Soszyńskiemu przez aktywistów Zielonego Mazowsza i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (2:35).

Oraz rozmowy z:
– Peterem Walkerem o tym co widział w stolicy i co radzi aby przywrócić ulice pieszym (6:36),
– Hubertem Mazurem o tym co blokuje rozwój nietypowych rowerów (11:00),
– Tomaszem Toszą o Jaworznie, kolejach dużych prędkości i velostradzie (16:21).

O infrastrukturze transportowej w miastach mówiłem m.in. w odcinku #13: Samochód w mieście.

Oct 20, 2019
#32: Mobilna metropolia
42:00

Fot. Bartosz Mazur

Jednym z kluczowych zadań funkcjonującego w województwie śląskim związku metropolitalnego jest publiczny transport zbiorowy. Jak zatem powinien być organizowany? Gdzie znajdują się największe problemy i czy to tylko kwestia dziedzictwa KZK GOP? Gdzie leżą granice odpowiedzialności a także kto i ile powinien za nie zapłacić?

Dzisiejszy odcinek to skrót spotkania z dr Bartoszem Mazurem w katowickiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego. Pełny zapis znajdziecie na profilu Węzła przesiadkowego na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=lC48ZcUNYbs

Bartosz Mazur był już gościem Węzła w odcinku #3: GOPgear i zmiany w Rybniku.

Oct 13, 2019
#31: Mobilność czasu wolnego
47:01

Czy ludzie chcą jeździć autobusami do parków rozrywki lub na narty? A może na grzyby? Dlaczego słaba komunikacja miejska nie pomaga prywatnym przewoźnikom autobusowym? Dlaczego po 15 latach w Unii Europejskiej tak mało jest połączeń autobusowych Polski ze Słowacją?

W jaki sposób wprowadzenie lex PKS i dyskusje o wykluczeniu komunikacyjnym wpłynęły na samorządy? Czy to właśnie dzięki nim, udało się wreszcie uruchomić pierwszą transgraniczną linię komunikacji publicznej? I wreszcie – jak powinien wyglądać sprawny system transportu publicznego i na czym powinien się opierać?

Moim gościem był Peter Jančovič, założyciel i prezes przewoźnika ZebraBus.pl, który stał się pierwszym operatorem polsko-słowackich przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na linii Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Dolny Kubin.

Oct 09, 2019
#30: Komunikacja w Bieszczadach i Beskidzie Niskim
35:55

Polecam słuchanie tego odcinka z otwartą mapą Bieszczad i Beskidu Niskiego.

Jak w przeciągu ostatnich 30 lat zmienił się transport publiczny w Beskidzie Niskim? Jak zmieniła się „kultura górska” i co z nią wspólnego mają nielegalne busy w Bieszczadach? Jakich problemów doświadczają turyści i jak długo na autobus muszą czasem czekać mieszkańcy Podkarpacia?

O tym wszystkim opowiada dr Ariel Ciechański z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Na zakończenie na chwilę wracamy do książki „Ostre cięcie” Karola Trammera.

Temat wykluczenia transportowego poruszany był już w pierwszym odcinku podcastu, a o transporcie w górach mówiłem w „pocztówce z podróży” w odcinku 12.

Oct 01, 2019
#29: Darmowy transport publiczny
16:07

„Dzień bez samochodu” wieńczy europejski tydzień zrównoważonego transportu. Czy oferowany tego dnia w wielu polskich miastach bezpłatny dostęp do transportu publicznego ma coś wspólnego ze zrównoważonym transportem? Czy darmowa komunikacja jest tym narzędziem, które naprawdę pozwala na poprawę funkcjonowania miejskiej mobilności? A może chodzi w tym o coś zupełnie innego? Ten odcinek jest o krętych drogach którymi chodzą krajowi i zagraniczni politycy odpowiedzialni – przynajmniej w teorii – za transport publiczny.

Przygotowując podcast korzystałem z następujących artykułów:
Wieluń rozważa przywrócenie płatnej komunikacji miejskiej
Kamienna Góra: Bezpłatna komunikacja miejska, jednak nie dla wszystkich
Autobus wiozący powietrze i bus z brakiem miejsc – gmina „organizuje” transport
Bałagan komunikacyjny w gminie Bolesławiec. Władze rozwiążą ten problem?

Sep 23, 2019
#28: ITS
43:37

Czym jest ITS? Jak działa i gdzie możemy zobaczyć efekty jego działania? Czy inteligentne systemy zarządzania ruchem poprawiają funkcjonowanie transportu w mieście? Czy mają wpływ na bezpieczeństwo?

O tym wszystkim opowiada Mirosław Czerliński, programista sygnalizacji świetlnych, absolwent Politechniki Warszawskiej, znany głównie jako autor kanału „Niskopodłogowiec” na YouTube.

Foto: Mirosław Czerliński.

Sep 16, 2019
#27: #CzasNaBuspas i leczenie zatok
12:46

Urząd Miasta Wrocławia zaczął intensywnie promować buspasy i informować o ich korzyściach. Czy to tylko propaganda czy realne korzyści? Czy buspas naprawdę poprawia przepustowość drogi? A może to tylko fanaberia aktywistów miejskich?

A co z zatokami i ich leczeniem? Ile kosztuje jedna „chora” zatoka? Do czego właściwie służą i komu są potrzebne?

Do realizacji odcinka korzystałem z materiałów zamieszczonych na stronach Zielonego Mazowsza, Miasto Jest Nasze oraz National Association of City Transportation Officials.

Sep 10, 2019
#26: „Ostre cięcie” na żywo – spotkanie z Karolem Trammerem
1:33:22

Nagranie z transmisji na żywo ze spotkania z Karolem Trammerem, autorem książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”.

Spotkanie odbyło się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 3 września 2019 r., a poprowadziła je Kaja Puto.

Rozmowę z Karolem Trammerem na temat jego książki znajdziecie również w 21. odcinku podcastu.

Sep 04, 2019
#25: Mobilność dzieci
13:44

Mocno subiektywny monolog o tym jak kształtuje się mobilność najmłodszych. Jak zmienia się nasze spojrzenie na infrastrukturę kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko? Czy dzieci lubią jeździć rowerami, a jeżeli tak – to dlaczego wozimy je do szkoły samochodami? Co sprawia że droga do szkoły jest niebezpieczna i co jest tego powodem? Na zakończenie kilka słów o tym, dlaczego 16-latka z Witkowa w Wielkopolsce lepiej rozumie zasady funkcjonowania transportu publicznego niż dorośli samorządowcy.

W odcinku wspomniałem poniższe artykuły:
Zakaz odwożenia dzieci do szkoły samochodem. Dobry sposób na walkę ze smogiem?
Rodzice boją się o dzieci: dlatego podwożą je do szkoły
5 powodów, dlaczego warto chodzić do szkoły pieszo
Wydział komunikacji: Do szkoły
Szesnastolatka z Witkowa walczy o autobus, którym mogłaby dojeżdżać do szkoły
Września: WIEŚCI Z OSTATNIEJ CHWILI w sprawie połączenia autobusowego Witkowo-Września-Witkowo. Będą kursy!
A główną inspiracją był 14. odcinek podcastu „Ojcowska strona mocy”.

W audycji wykorzystano fragment utworu „Rower”, wyk., muz. i sł. Lech Janerka, wyd. Sony BMG Music Entertainment Poland.

Aug 27, 2019
#24: Tramwajem „6” na dworzec Łódź Kaliska
39:32

Najpierw wsiadamy z Kasprem Fiszerem w jeden z ostatnich tramwajów jadących ulicą Wojska Polskiego w Łodzi. W drodze rozmawiamy na temat śmierci technicznej torowisk w aglomeracji łódzkiej. Czy istnieją szansę na przywrócenie ruchu choć na części z nich? (rozmowa rozpoczyna się w 1:14)

W drugiej części podcastu spacerujemy po dworcu Łódź Kaliska, który niedługo czeka długo oczekiwana przebudowa. Rozmawiamy o jego genezie i przerwanej budowie. O tym co w sobie kryje i czy coś jeszcze ma dzisiaj do zaoferowania. (spacer po dworcu rozpoczyna się w 10:37)

W audycji wykorzystano fragment filmu „Ajlawju” w reżyserii Marka Koterskiego, a podczas spaceru po dworcu, Kasper wspomniał o filmie Ostatnie Pragotrony – Łódź Kaliska autorstwa Krzysztofa Tyszeckiego.

Dworcom poświęcone były również odcinki:
#23: Dworce dodatnie, dworce ujemne
#7: Dworce
a Kasper Fiszer gościł w podcaście wcześniej w odcinku #5: Marketing kolejowy i tysiąc niepowodzeń

Aug 19, 2019
#23: Dworce dodatnie, dworce ujemne
13:22

Mimo wakacji, w temacie dworców dzieje się bardzo dużo. Dworce kolejowe są remontowane i buduje się nowe. Z kolei dworce autobusowe, należące do PKSów, przeżywają trudne chwile.

Jakie perspektywy stoją przed dworcami kolejowymi i jak jest obecnie finansowane ich utrzymanie? Jak wygląda model sprzedaży PKSów „na dworce”? Czy to źle że olsztyński dworzec nie zostanie zabytkiem i czy na jego miejscu powstanie coś lepszego?

Dworcom poświęcony był również odcinek #7: Dworce.
W audycji przywołuję film Jakuba Kuleckiego „Po kolei z Kuleckim – Odcinek 63 – Olsztyński dylemat dworcowy„.

Aug 12, 2019
#22: Tramwaje w USA
41:40

W środku wakacji zapraszam na podróż w czasie i przestrzeni do Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy XIX-wieczny, wielki tramwajowy boom i złote czasy kapitalizmu. To historia tramwajów rozwijających ogromne prędkości i kursujących na naprawdę długich trasach.

XX wiek to seria ciosów wymierzonych w transport szynowy. Wielki Kryzys, a po II Wojnie Światowej – rządowy program budowy autostrad i antytramwajowy spisek. W efekcie, w USA nastąpiła masowa likwidacja linii tramwajowych. Dopiero w latach 80-tych doczekaliśmy się odbudowy systemów transportu szynowego. Na szczęście XXI wiek to już absolutny renesans lekkiej kolei.

O tym wszystkim opowie Maciej Dutkiewicz – zawodowo rzecznik prasowy „Tramwajów Warszawskich”, a prywatnie miłośnik tramwajów.

W audycji wykorzystano fragment filmu „Chłopaki nie płaczą”, reż. Olaf Lubaszenko.

Aug 05, 2019
#21: Kącik literacki – Ostre cięcie
40:49
Czy historia demontażu polskiej kolei to szybkie i ostre "cięcie" czy jednak seria przypadkowych i niezorganizowanych działań? Na te pytania odpowiada Karol Trammer, autor książki "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej"
Jul 29, 2019
#20: Wdrażanie Lex PKS
14:35

Pośpiech w przygotowaniu ustawy o funduszu rozwoju połączeń autobusowych przełożył się również na jeszcze większy pośpiech w jej wdrażaniu. Z kim rząd chce w 4 dni konsultować kluczowe dla ustawy porozumienie? Dlaczego umowy które będą zawierać z przewoźnikami samorządy będą w większości nielegalne? Jak bałagan prawny komplikuje funkcjonowanie z pozoru prostej sprawy? Wykluczenie transportowe, którego zresztą nikt porządnie nie zbadał, niestety nie zniknie tak szybko.

W audycji wykorzystano fragmenty:
Serialu animowanego Bing, odcinek Zabawa w chowanego;
Filmu Miś, reż. Stanisław Bareja;
Filmu animowanego Madagaskar 2;
Utworu Mniej niż zero, słowa: Andrzej Mogielnicki, muzyka: Jan Borysewicz, wyk: Lady Pank, wyd: MTJ.

O funduszu rozwoju połączeń autobusowych mówiłem wcześniej w odcinku #10: Lex PKS.

Jul 22, 2019
#19: Kto i jak buduje drogi w Polsce?
13:03

Który rząd wybudował najwięcej dróg? Skąd wzięły się zamiary inwestycyjne Państwa w zakresie dróg krajowych i jak później przekładają się na faktycznie wylewany asfalt? Co sprawia, że formuła „zaprojektuj i zbuduj” staje się formułą „zaprojektuj i zbankrutuj”?

W tym odcinku opowiadam o tym jak zmieniają się ceny asfaltu i co powoduje „budowlaną czkawkę”. Odsyłam w nim do tekstów Maćka Dulaka: „Budowaliśmy za darmo”, „Niemądry Polak po szkodzie” oraz „Byle tanio, byle szybko, byle jak”. Do przygotowania odcinka korzystałem z danych zamieszczonych na forum skyscrapercity.com. Zdjęcie w domenie publicznej, autor: Mike Linksvayer.

O drogach szybkiego ruchu i problemach z ich budową mówiłem wcześniej również w odcinku #6: Autostradowe mity.

Jul 15, 2019
#18: Chodzi o życie (pieszych)
20:23
Dlaczego w Polsce to piesi ustępują pierwszeństwa kierowcom? Może dlatego że ci nagminnie przekraczają prędkość przy przejściach dla pieszych?
Jul 08, 2019
#17: Świat kierowców
16:51
Co o mobilności myślą kierowcy? Czy na pewno ich głos to głos większości? Czy samorządowcy powinni słuchać tego głosu i czy go słuchają?
Jul 01, 2019
#16: Małaszewicze
33:35
Reportaż z Małaszewicz - polskiego ogniwa łańcucha "Nowego Jedwabnego Szlaku". O tym jak wygląda praca na terminalu przeładunkowym i wiele więcej.
Jun 24, 2019
#15: Pieszy zawsze pierwszy
17:01
Najciekawsze wypowiedzi prelegentów konferencji "Pieszy zawsze pierwszy" zorganizowanej przez fundację "Drogi Mazowsza".
Jun 17, 2019
#14: Elektryczne hulajnogi
23:33
Rząd próbuje zdefiniować czym jest elektryczna hulajnoga i gdzie nią będzie wolno jeździć. Razem z Krzysztofem Woźniakiem komentujemy te propozycje.
Jun 10, 2019
#13: Samochód w mieście
28:18
Przy okazji polemiki z Edytą Bryłą i Wojciechem Maziarskim mówię trochę o tym jak poruszamy się po mieście, dlaczego robimy to samochodem i dlaczego to źle.
Jun 03, 2019
#12: Pocztówka z podróży – Karkonosze
9:56
Pierwszy odcinek z pobocznego cyklu o mobilności w czasie wolnym. Krótki wyjazd w Karkonosze i kilka słów o tym jak funkcjonuje transport publiczny po obu stronach granicy.
May 27, 2019
#11: Prom śródlądowy
17:18
O tym jak wygląda dziś i jak kiedyś wyglądała żegluga śródlądowa rozmawiam z panem Jackiem Jopowiczem - armatorem promu Karczew - Gassy.
May 20, 2019
#10: Lex PKS
14:46
Gdzie są największe dziury w ustawie o funduszu rozwoju przewozów autobusowych? Co trzeba w niej poprawić?
May 13, 2019
#9: Rozbudowa sieci kolejowej w Polsce
34:47
Razem z Jakubem Majewskim z fundacji ProKolej dyskutujemy o rozbudowie sieci kolejowej w Polsce przewidzianej w ramach komponentu kolejowego CPK.
May 06, 2019
#8: Parkowanie po warszawsku
28:19
Tym razem wchodzę w parkingowe kontrowersje. Dowiecie się czym jest patoparking i biologiczny wkład do motoryzacji, ile kosztuje wynajem 12 metrów kwadratowych w centrum Warszawy i dlaczego parkować jest taniej niż wynajmować mieszkanie czy biuro.
Apr 29, 2019
#7: Dworce
28:32
Zapraszam w podróż po mazowieckich dworcach. Razem z Karolem Trammerem odwiedzamy Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki i Ciechanów.
Apr 15, 2019
#6: Autostradowe mity
13:21
Co łączy T.Love, Kazika Staszewskiego i Maanam? Dlaczego autostrady w Polsce są takie drogie? Czy drogi ekspresowe wpływają pozytywnie na poziom naszego życia?
Apr 07, 2019
#5: Marketing kolejowy i tysiąc niepowodzeń
29:59
Pociąg do Kolonii przez Zbąszynek i Świebodzin, przeprosiny za wydłużoną relację pociągu, życzymy przyjemnej podróży i przypominamy żeby uważać na kieszonkowców. Specjalny, primaaprilisowy odcinek Węzła przesiadkowego o wpadkach promocyjnych kolei.
Apr 01, 2019
#4: Tramwaje dla Warszawy
32:18
Jak wygląda walka o tramwajowy „kontrakt stulecia”? O ile "podrożały lokomotywy"? Czy w przetargu startuje się po to żeby wygrać? Kiedy wreszcie dowiemy się kto dostarczy tramwaje dla Warszawy?
Mar 25, 2019
#3: GOPgear i zmiany w Rybniku
24:17
Jak to jest łączyć doświadczenia miłośników komunikacji, miejskich aktywistów i naukowców i co to ma wspólnego z pracą z trudną młodzieżą? Jak zmieniać komunikację miejską w średnim mieście i jak rozmawiać o tych zmianach z mieszkańcami?
Mar 18, 2019
#2: Elektromobilność
46:31
Czy jest nad czym dyskutować jeżeli chodzi o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych? Czy Jaworzno to stan umysłu? Co wspólnego z autami elektrycznymi ma dostępność kolei i parowozy? Gdzie w tym miejsce na elektryczne rowery cargo? W temacie elektromobilności można daleko popłynąć, nawet jeżeli nie ma fal, tylko szum samochodów na autostradzie.
Mar 11, 2019
#1: Wykluczenie komunikacyjne
8:27
Jak uratować lokalny transport autobusowy? Czy rząd i samorządy wiedzą jak to zrobić? Ile potrzeba na to pieniędzy? Gdzie tkwi największy problem?
Mar 04, 2019
Zwiastun
0:52
Mar 02, 2019