Podcast Historyczny

By Rafał Sadowski

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Education

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 287
Reviews: 2

Chris
 Dec 25, 2021
Bardzo dobre

Kuba
 Mar 25, 2021

Description

Dla każdego, kto uważa, że historia jest nudna. Zawsze uważałem, że historia pisze najlepsze scenariusze - tym podcastem udowadniam, że tak właśnie jest. W każdym epizodzie wybieram temat, o którym sam chciałbym słuchać. Nie praktykuję dłużyzn, zalewania datami, recytowania życiorysów.

Episode Date
Pseudohistoria - historyczne fake-newsy!

Jeśli Ci się podoba - wesprzyj Podcast Historyczny :) https://patronite.pl/podcasthistoryczny/

Dziękuję moim Patronom: https://pastebin.com/fg1Ji8Kw Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!

Twitter: https://twitter.com/sadowski_rafal Instagram: https://www.instagram.com/rafal_sadowskii/

Dlaczego niektórzy twierdzą, że człowiek wywodzi się od istot pozaziemskich? Dlaczego do dziś życiorysy wielu dyktatorów są wybielane? Komu zależy na tym, aby was oszukać? Opowiem wam dziś o tym, jak rozróżnić uzasadnione, naukowe modyfikacje historii bazujące na źródłach i interpretacjach, od bezczelnego negacjonizmu. Nie żyjemy dziś bowiem tylko w epoce fake-newsow - żyjemy w czasach fake historii . Jak z tym walczyć? Jak odróżnić od siebie nowe fakty historyczne od bezczelnej propagandy i agendy politycznej?

Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

Muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Jun 15, 2022
Everest - Wyprawa na Szczyt Świata!
01:50:29

Jeśli Ci się podoba - wesprzyj Podcast Historyczny :) https://patronite.pl/podcasthistoryczny/   Dziękuję moim Patronom:  https://pastebin.com/ZduRGr3R Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!   Zabieram was dziś na szczyt świata! Dlaczego kolejni i kolejni śmiałkowie decydują się ryzykować odmrożenia, zdrowie a nawet życie i wyruszają na szczyt? Dlaczego wizja śmierci z pozbawionych tlenu warunkach nie odstrasza, a wręcz przyciąga? W czym tkwi magia Everestu? W odcinku podejmuję się odpowiedzi na te pytanie. Ale również opowiadam o tym skąd w ogóle Everest pojawił się w historii powszechnej, jaką rolę w tym wszystkim mieli Brytyjczycy i jak wyglądały próby jego odkrycia, a następnie zdobycia.   Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Instagram: https://www.instagram.com/rafal_sadowskii/ Twitter: https://twitter.com/sadowski_rafal

May 03, 2022
Gandhi - Pielgrzym Pokoju!
01:56:13

Życie i metody pokojowej walki o wolność, z których słynie Mahatma Gandhi, mają wpływ na ludzi także i dziś. O wielkości człowieka przekonujemy się, gdy jego życie wpływa na ludzi, by zmieniali się na lepsze – a tak bowiem jest w przypadku Mahatmy Gandhiego. Nawet po kilkudziesięciu latach od jego śmierci, wystarczy poczytać o jego historii, aby zmienić swoje życie.

Zapraszam was zatem abyśmy przyjrzeli się jego życiu! Mohandas Karamchand Gandhi, znany na całym świecie jako Mahatma, czyli "człowiek o wielkiej duszy", wyznawał filozofię biernego oporu - bez użycia przemocy. Rozpoczął swoją działalność jako hinduski imigrant w Afryce Południowej na początku XX wieku, a po I wojnie światowej stał się wiodącą postacią w walce Indii o niepodległość od Wielkiej Brytanii. Znany z ascetycznego stylu życia - często ubierał się tylko w przepaskę na biodrach i chustę - oraz z pobożnej wiary hinduistycznej, Gandhi był kilkakrotnie więziony w czasie swojej działalności na rzecz zaniechania współpracy i podjął szereg strajków głodowych, aby zaprotestować przeciwko uciskowi najbiedniejszych klas społecznych w Indiach, a także przeciwko innym niesprawiedliwościom. Po podziale kraju w 1947 r. nadal działał na rzecz pokoju między hindusami i muzułmanami. Choć skończył tragicznie, jego duch jest żywy do dziś.

Dziękuję moim Patronom: https://pastebin.com/1m18jQ1N Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Mar 18, 2022
Juliusz Cezar - Veni, Vidi, Vici!
02:06:05

To opowieść wielkiej skali – tak wielkiej, ze zainspirowała samego Williama Szekspira do napisania jednej ze swoich najsłynniejszych sztuk. Oto opowieść o człowieku, który historii znany będzie jako Juliusz Cezar!

Juliusz Cezar był człowiekiem wielu znacznych talentów; był jednym z najlepszych generałów wojskowych wszechczasów, ale był także uzdolnionym mówcą pisarzem, a wiele z tego, co wiemy o nim i jego kampaniach wojennych, pochodzi z jego własnych bezpośrednich, barwnych relacji spisywanych na miejscu bitwy. J

Juliusz Cezar był niemalże przeznaczony do objęcia roli przywódcy i męża stanu. Jego nastawione na efekt podejście wystrzeliło go na polityczny szczyt Republiki Rzymskiej i Rzymu. Cezar był znany nie tylko pod względem umiejętności, ale także temperamentu.

Chociaż był zdolny do bezwzględnej brutalności, częściej niż nie był bardziej skłonny do miłosierdzia i ułaskawienia swoich przeciwników – do tego stopnia był łaskawy, że niektórzy jego przyszli zabójcy, zanim podnieśli na niego rękę, byli kiedyś z jego własnej ręki uprzednio ułaskawieni.

To właśnie Cezar jest pomostem miedzy Republiką Rzymską a Cesarstwem Rzymskim. Ale aby do tego przejścia mogło dojść, Republika Rzymska musiała zacząć się sypać. I faktycznie, od II wieku p.n.e. ziarnko po ziarnku, dziedzictwo Romulusa i Remusa przezywało coraz większy kryzys. Jak do tego doszło? Jaki los czekał Rzym? O tym wszystkim już za chwile – oto wracamy bowiem do Rzymu aby poznać jego dalsze, fascynujące losy!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Podcast powstaje dzięki Patronom - jesteście najlepsi!: https://pastebin.com/MsPJWq2D

Feb 01, 2022
Kapitan James Cook - Niesamowita historia najsłynniejszego podróżnika świata!
01:51:36

Mapy: https://imgur.com/a/qYceukX Patronite: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Zabieram was dziś na prawdziwą przygodę! W 1766 roku brytyjskie Towarzystwo Królewskie wysłało obiecującego kartografa i nawigatora Jamesa Cooka, aby poprowadził własną wyprawę na południowy Pacyfik. Jego rozkazem było zaobserwowanie astronomicznego zjawiska przejścia Wenus przez Słońce. To było jednak dużo za mało dla ambitnego kapitana Cooka. Po wykonaniu pierwotnego zadania, kontynuował przeczesywanie półkuli południowej w poszukiwaniu legendarnego kontynentu Terra Australis. Zapuszczał się dalej i dalej, a podróż trwała od 1768 do 1771 roku, niemal trzy lata! Po powrocie Cooka do Londynu jego relacje z wyprawy uczyniły go gwiazdą. Stal się sławny do do tego stopnia, ze pod naporem Towarzystwa i społeczeństwa brytyjskiego wyruszył potem na jeszcze dwie wyprawy. każda z nich odkrywała kolejne nieznane zakątki Ziemi. Podczas kariery Cooka przepłynął ponad 350 000 km - prawie odległość do Księżyca. A po drodze podróżujący z nim naukowcy i artyści dokumentowali egzotyczną florę i faunę, nietknięte krajobrazy, rdzenną ludność i wiele więcej. Jeśli myślicie, ze Magellan i jego wielkie odkrycia geograficzne zrobili dużo, to co powiecie na to- Oprócz południowego Pacyfiku podróże Cooka zabrały go do Ameryki Południowej, Antarktydy, Nowej Zelandii, wybrzeża Pacyfiku od Kalifornii po Alaskę, koła podbiegunowego, Syberii, Indii Wschodnich i Oceanu Indyjskiego.

Dziękuję moim Patronom: Michał Ciechomski, Przemek Rymkiewicz, Agnes Laczka, Daniel Podlejski, Tomasz Zdrójkowski, Michał Kruszewicz, Dorota Galczynska, Łukasz Wroński, Paweł Ostapczuk, Bartosz Merda, kamila marynicz, Adam Zieliński, Daniel Włodarski Jejo Pawel Mastej Krzysztof Michalak Sebastian Szary Karol Woznicki Wojciech Ziętek Franciszek Wójcik Nidal SALAH Konrad Sawras Katarzyna Łoza Piotr Drabiński Michał Kozłowski Marta Bernard Maciek Zwardoń Jan Kowalski Maria Michalska-Kieres Kamila Polasik Maria TomaszWrotniak Szczepan Kuchta Mariusz Gorzycki Wojciech Kaminski Leszek Sztokinier Adrianna Kulpa Marian Zawodny Adam Pietrysiak Paweł Zieja Oliwia Wieslaw Flo Mateusz Banaszek Ola Gradowska Tom Romanowski tirey93 Przemysław Korolczuk Biniu777 Tomasz Mądel Nikodem Richter Monika Flanagan Adam Drożdż Jacek Białecki Rafał Bogumił Tomasz Efimenko Marek Domaradzki Marta Malina Grzegorz B-ki Łukasz Działo Łukasz Kolasa Kacper Delfin Dawid Ciolczyk Mariusz B. Rafal Jeziorek Ewa Wardach Anna Zalewska Piotr Pietrowski Artur Wojtera Grzegorz Pankowski Michał Misiarek Paweł Piórkowski Sebastian Rymbielak Pablo Padiacha Łukasz Prażewski Aleksander As Szczypek Michał Poprawski Justyna Sewerski jacek kaleta Jacek Woźniak Dawid Stoch Krzysztof Liszka Michał Migała Anna Warmuz Konrad Wojdan Grzegorz Mendakiewicz Robert Richter Filip Ślusarski Sabina Rokita Marcin Stefko Jakub Pawłowski Grzegorz Skowron Artur Rokoszak Wojciech Krauze Pan Janek Jakub Syrek Maciej Mendecki Mateusz Grabski Przemek Pacek Bogusław Sobieszek Krzysiek Gio Magda Dziubak Vielebny Stanisław Patrycja Gołek Michał K Ireneusz Gwizdala Mateusz Koziołek Karol Durasiewicz Michał Jasiewicz Krzysztof Góźdź Wojtek Zwolak Pshemsky Mateusz Parol Aleksandra Bodzioch Kacper Kandefer monika Włodarczyk Jacek Rzeszutek Maciej Neumann Dominik Kochowicz Zbigniew Bociąga Tymnacy Kaleta Magdalena Ślachetka Jaroslaw Szczechowiak Tomasz Kwietniewski Maciej Piela Mateusz Księżopolski Kamil Witek Mariusz Bąk Kamil Rogoś Łukasz Kafier Daniel Królak Karolina Ma Bartosz Turowicz Klejnot Nilu Paweł Kamiński Łukasz De Adam Jakóbczak Konrad Podles LL LL Justyna Straszewska Patryk Piekarczyk Tomasz Nowak Dawid Ruman Alicja Wd Daria Armańska Aleksander Sawiuk Michał Kubiak Kasia Niemczyk Monika Zuba Oskar Kukułka Łukasz Łeptuch Adam Kozłowski Michał Świnoga Przemysław Starszak Błażej Goraj B TC Jakub.Kłobut Alek Winciorek P Re Jehoszafat Zimnowoda Arkadiusz Głowacki Jarosław Budzianowski Christopher Nakedseam Tomek Ś Marta Esz Adam Kaczmarek Rafał Labryga Amadeusz Stypka Alicja Łaszcz Michał Szawuła Tom Mateusz Myga Marcin Dolata Tomasz Woźniak Julia Kopka Marcin Nowacki Przemek Janicki Krzysiek Lada Michał Przystup Jakub Bury Walter Łuszczyk Tomasz Kamiński Łukasz Ostrowski Kacper Bieda Sylwia Arkadiusz Sałek Michał Benek Grzegorz Pieczyński Grzegorz Piotrowski Mr. PRESIDENT Kamil Szwed Przemek Sierzputowski Wiktor Gorgoń made in Katarzyna Zalewska Michał Grzegorz W. Mag Carter Adam Grabowski Krzysztof Kowalski Wojciech Kolasa Rafał Michałowski Karol Biegun Tomasz Fusiek Artur Ogonowski Paweł Konieczny Gabriela Prokopowicz Karol WOLFF Dominik Krzysztof Duszynski Jakub M Oraz Patronom Anonimowym: Alina, Monika, Karol, jakub Krzysztof, Joanna, Krzysztof, Aneta, Krzysztof, Mateusz,Bartosz,Emma,Zuzanna,Natalia, Piotr, Teresa, Renata,Izabela,Krzysztof,Jakub,Darek,Marek,Sabina,Mateusz,Adam,Pawel,Adam,Andrzej.

Muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Jan 01, 2022
Inkwizycja - Ku Wykorzenieniu Herezji!
01:51:33

Zabieram was dziś w czasy herezji i odstępstw od wiary. Odkryjemy, jak z roku na rok po śmierci Jezusa, wiara która po sobie pozostawił ewoluowała i zmieniała swoją pierwotną koncepcję. Opowiem wam, jak papiestwo najpierw edukowało, a potem zwalczało przejawy religijnego błądzenia oraz z jakimi zagrożeniami musiało mierzyć się chrześcijaństwo do chwili śmierci Jezusa z Nazaretu aż po późne średniowiecze.

Następnie opowiem wam historię legendarnej hiszpańskiej inkwizycji od jej średniowiecznych początków do jej XIX-wiecznego końca. Opowiem wam o jej źródłach - strachu i zazdrości, a także o jej ówczesnej użyteczności dla świeckiego państwa. Dowiecie się jak funkcjonowała ta organizacja i jak żyli i pracowali inkwizytorzy i przywódcy trybunałów. Opisze wam stosowane przez nią techniki przesłuchań i tortur oraz pokazuje, w jaki sposób udoskonaliła pokazowe kary jako narzędzia kontroli społecznej.

Oto opowieść o 350 latach hiszpańskiego terroru. Dzieci donosiły na swoich rodziców, kupców na konkurentów rywalach, a księża na swoich biskupów. Zadenuncjowani byli winni, chyba że mogli udowodnić swoją niewinność. Na stosie spalono publicznie tysiące osób; „szczęśliwców” chłostano, karano grzywną lub więziono.

Czy jednak na pewno Hiszpańska Inkwizycja zasługuje na mityczną aurę, którą jest obdarzana? A może wcale nie wyróżniała się negatywnie na tle swojej epoki?

Dziękuję moim Patronom: Michał Ciechomski, Daniel Podlejski, Michał Kruszewicz, Przemek Rymkiewicz, Łukasz Wroński, Paweł Ostapczuk, Adam Zieliński, kamila marynicz, Pawel Mastej, Sebastian Szary, Katarzyna Łozak, Karol Woznicki, Wojciech Ziętek , Nidal SALAH, Dorota Galczynska, Karol Pe, Rafal Data, Konrad Sawras, Piotr Drabiński, Maria, Tomasz Wrotniak, Wojciech Kaminski, Leszek Sztokinier, Adrianna Kulpa, Marian Zawodny, Grzegorz Mendakiewicz, Paweł Zieja, Oliwia , Adam Pietrysiak, Mateusz Banaszek, Ola Gradowska, Tom Romanowski, Przemysław Korolczuk, Tomasz Mądel, Michał Kozłowski, Marta Bernard, Monika Flanagan, tirey93, Adam Drożdż, Aleksander As Szczypek, Jan Kowalski, Jakub Żurowski, Jacek Białecki, Rafał Bogumił, Wojciech Krupa, Jacek Woźniak, Krzysztof Adamski, Grzegorz B-ki, Łukasz Działo, Kacper Delfin, Dawid Ciolczyk, Mariusz B., Rafal Jeziorek, Anna Zalewska, Piotr Pietrowski, Artur Wojtera, Grzegorz Pankowski, Michał Misiarek, Paweł Piórkowski, Sebastian Rymbielak, Pablo Padiacha, Łukasz Prażewski, Ewa Wardach, Michał Poprawski, Tomasz Efimenko, Marek Domaradzki, Marta Malina, Dawid Stoch, Mateusz Zonenberg, Magdalena Migas, Krzysztof Liszka, Justyna Sewerski, Łukasz Kolasa, jacek kaleta, Paweł Mazurkiewicz, Filip Ślusarski, Sabina Rokita, Marcin Stefko, Jakub Pawłowski , Grzegorz Skowron, Pan Janek, Wojciech Krauze, Jakub Syrek, Patryk Piekarczyk, Tomasz Nowak, Przemek Pacek, Dawid Ruman, Magda Dziubak, Vielebny, Mateusz Koziołek , Ireneusz Gwizdala, Karol Durasiewicz, Patrycja Gołek, Alicja Wd, Michał Jasiewicz, Pshemsky, Wojtek Zwolak, Krzysztof Góźdź, Daria Armańska, Mateusz Parol, Krzysiek Gio, Aleksandra Bodzioch, Kacper Kandefer, Jacek Rzeszutek, Maciej Neumann, Zbigniew Bociąga, Dominik Kochowicz, Tymnacy Kaleta, Magdalena Ślachetka, Jaroslaw Szczechowiak, Tomasz Kwietniewski, Maciej Piela, Kamil Witek, Mateusz Księżopolski, Kamil Rogoś, Daniel Królak, Bartosz Turowicz, Klejnot Nilu, Karolina Ma, Paweł Kamiński,, Łukasz De, LL LL, Konrad Podles, Anna Warmuz, Aleksander Sawiuk, Robert Richter, Michał Kubiak, Kasia Niemczyk, Monika Zuba, Justyna Sobczak, Oskar Kukułka, Łukasz Łeptuch, Justyna Straszewska, Wieslaw Flo, Adam Kozłowski, Michał Świnoga, Przemysław Starszak, Artur Rokoszak, Błażej Goraj, B TC, Jakub.Kłobut, Alek Winciorek, P Re, AgataM, Krzysztof Borowiec Wolski, Jarosław Budzianowski, Christopher Nakedseam, Rafał Labryga, Amadeusz Stypka, Alicja Łaszcz, Michał Benek, Mateusz Myga, Marcin Dolata, Grzegorz Pieczyński, Julia Kopka, Tomasz Woźniak, Grzegorz Piotrowski, Adam Kaczmarek, Marcin Nowacki, Krzysiek Lada, Mr. PRESIDENT, Jakub Bury, Michał Przystup, Walter Łuszczyk, Maria Michalska-Kieres, Łukasz Ostrowski, Arkadiusz Sałek, Jehoszafat Zimnowoda, Kamil Szwed, Przemek Sierzputowski, Wiktor Gorgoń, made in, Maciej Kuziuta, Wojciech Stankiewicz, Katarzyna Zalewska, Michał Grzegorz W., Mag Carter, Adam Grabowski, Krzysztof Kowalski, Tomasz Kamiński, Wojciech, Kolasa, Rafał Michałowski, Karol Biegun , Tomasz Fusiek, Krzysiek N, Artur Ogonowski, Paweł Konieczny, Gabriela Prokopowicz , Marta Esz, Karol WOLFF, Dominik, Jakub Domżał, Krzysztof Duszynski, Jakub M

Oraz Patronom Anonimowym: Alina, Monika, Karol, Joanna, Aneta, Damy, Wojciech, Emma, Krzysztof, Mateusz, Bartosz, Adam, Zuzanna, Renata, Piotr, Teresa, Izabela, Jakub, Darek, Marek, Sabina, Mateusz, Adam, Pawel, Adam, Andrzej, Marta i Dominik Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!

Wesprzyj: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Muzyka: Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Dec 01, 2021
Rzym – od powstania Rzymu, do Powstania Spartakusa!
01:34:09

Zabieram was do starożytnego Rzymu – poznamy od podszewki jak powstała fascynująca republika rzymska. Przemierzymy wraz z doskonale wyposażonymi rzymskimi legionami setki kilometrów i podbijemy wszystko, co stanie na naszej drodze. Zgłębimy się w to, jak wyglądał Rzym i jak funkcjonowała jego gospodarka. Zbudujemy utwardzone drogi i akwedukty. Poznamy zwyczaje rzymskich rodzin i jak wyglądało antyczne rzymskie społeczeństwo. Razem wybierzemy się na arenę gladiatorów i stoczymy walkę na śmierć i życie. A na koniec poznamy bohatera dzisiejszego odcinka – Spartakusa. Bo choć Rzym jest gloryfikowany, to dla części jego mieszkańców był utrapieniem tak wielkim, ze woleli zaryzykować wszystko i powstać, niż żyć w tych warunkach choć chwile dłużej. I to właśnie o historii takiego zrywu - Powstanie Spartakusa również opowiem. Zaczynamy!

Podcast możecie wysłuchać na: Apple Podcasts (iPhone): https://tinyurl.com/podcasthistorycznyapple Google Podcasts (Android i na komputerze): https://tinyurl.com/Podcasthistoryczny Każdej aplikacji podcastowej: Wystarczy wpisać "Podcast Historyczny" Spotify: https://tinyurl.com/historycznyspotify Youtube: https://youtu.be/e0e7szPCI5c

Dziękuję moim Patronom: Michał Ciechomski, Daniel Podlejski, Michał Kruszewicz ,Przemek Rymkiewicz, Łukasz Wroński, kamila marynicz, Franciszek Wójcik, Pawel Mastej, Sebastian Szary ,Wojciech Ziętek, Nidal SALAH, Dorota Galczynska, Karol Pe, Rafal Data, Konrad Sawras, Piotr Drabiński, Katarzyna Łozak, Maria Tomasz Wrotniak ,Wojciech Kaminski, Leszek Sztokinier, Adrianna Kulpa, Marian Zawodny,, Grzegorz Mendakiewicz, Paweł Zieja,Oliwia , Adam Pietrysiak, Mateusz Banaszek, Ola Gradowska, Tom Romanowski-, Przemysław Korolczuk, Tomasz Mądel, Bartosz Krok, Michał Kozłowski, Marta Bernard, tirey93, Adam Drożdż, Aleksander As Szczypek, Agnieszka Dudkiewicz ,Jan Kowalski, Jakub Żurowski, Marek Soból, Monika Flanagan, Jacek Białecki, Rafał Bogumił, Wojciech Krupa, Dawid Stoch,Grzegorz B-ki, Krzysztof Adamski, Łukasz Działo, Kacper Delfin, Mariusz B., Rafal Jeziorek, Piotr Pietrowski, Artur Wojtera, Grzegorz Pankowski, Michał Misiarek, Paweł Piórkowski, Łukasz Prażewski, Ewa Wardach, Michał Poprawski, Marek Domaradzki, Marta Malina, Mateusz Zonenberg, Jacek Woźniak, Łukasz Janasz, Magdalena Migas, Krzysztof Liszka, Justyna Sewerski ,Łukasz Kolasam, jacek kaleta, Paweł Mazurkiewicz ,Filip Ślusarski ,Sabina Rokita ,Marcin Stefko, Jakub Pawłowski Grzegorz Skowron, Wojciech Krauze, Kasia Niemczyk, Jakub Syrek ,Pan Janek, Przemek Pacek, Monika Zuba, Magda Dziubak, Vielebny, Ireneusz Gwizdala, Karol Durasiewicz, Patrycja Gołek, Michał Jasiewicz, Mateusz Parol, Wojtek Zwolak, Pshemsky, Krzysztof Góźdź ,Aleksandra Bodzioch, Kacper Kandefer, Edyta Golichowska , Jacek Rzeszutek, Maciej Neumann, Dominik Kochowicz, Zbigniew Bociąga ,Magdalena Ślachetka, Jaroslaw Szczechowiak ,Maciej Piela, Tomasz Kwietniewski, Marcin Hardej, Kamil Witek, Mateusz Księżopolski ,Klejnot Nilu, Bartosz Turowicz, Daniel Królak, Karolina Ma, Paweł Kamiński, Łukasz De, LL LL, Konrad Podles Justyna Sobczak, Anna Warmuz, Robert Richter, Oskar Kukułka, Łukasz Łeptuch, Justyna Straszewska, Wieslaw Flo, Adam Kozłowski, Michał Świnoga, Przemysław Starszak, Artur Rokoszak, Błażej Goraj, Alicja Wd, Ilona Borejszo, B TC, Jakub.Kłobut, Daria Armańska, Alek Winciorek, Aleksander Kula, P Re, Patryk Piekarczyk, AgataM, Aleksander Sawiuk, Krzysztof Borowiec ,Mariusz Wolski, Ania Jędrowiak, Jarosław Budzianowski, Christopher Nakedseam, Przemek Sierzputowski, Rafał Labryga, Amadeusz Stypka, Alicja Łaszcz, Mateusz Myga,Wiktor Gorgoń, Marcin Dolata, Tomasz Woźniak, made in-, Adam Kaczmarek, Marcin Nowacki, Krzysiek Lada, Łukasz Ostrowski, Arkadiusz Sałek, Maciej Kuziuta, Wojciech Stankiewicz, Jehoszafat Zimnowoda, Katarzyna Zalewska, Michał Grzegorz W., Mag Carter, Adam Grabowski, Krzysztof Kowalski, Tomasz Kamiński, Wojciech Kolasa, Rafał Michałowski, Karol Biegun , Tomasz Fusiek, Krzysiek N, Mr. PRESIDENT, Artur Ogonowski, Paweł Konieczny, Gabriela Prokopowicz , Marta Esz, Grzegorz Piotrowski,, Karol WOLFF, Dominik, Jakub Domżał, Krzysztof Duszynski, Jakub M, Mariusz Bąk

Oraz Patronom Anonimowym: Alina, Monika, Karol, Joanna, Aneta, Damy, Krzysztof ,Wojciech, Krzysztof, Mateusz, Adam, Zuzanna, Bartosz, jakub, Piotr, Teresa, Izabela, Tomasz, Jakub, Darek, Marek, Sabina, Mateusz, Pawel, Adam, Andrzej, Marta i Dominik

Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka:muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Oct 28, 2021
Kursk - Pomoc, która nigdy nie nadeszła
01:26:54

Mierzący 160 metrów, majestatyczny, atomowy okręt podwodny K141 'Kursk', wyruszył w swą ostatnią podróż 10 sierpnia 2000 roku. Manewry Floty Północnej rosyjskiej marynarki wojennej, w której uczestniczyło 30 jednostek, miały odbywać się na Morzu Barentsa   Nikt nie przeżył katastrofy. Dziś wiadomo, że część z załogi po wybuchu schroniła się w dziewiątym przedziale i czekała na pomoc. Ta jednak nigdy nie nadeszła. Jak do tego doszło? Dlaczego nikt nie pomógł czekającym na ratunek marynarzom?   Mapa ostatniego rejsu Kurska: https://nonproliferation.org/wp-content/uploads/2016/06/kursk_map.gif   Nadieżda Tylik w rozpaczy: https://youtu.be/jFBOfIiqW0o   Piosenka DDT o Kursku: https://youtu.be/-RcRQzetAus   Podcast możecie wysłuchać na: Apple Podcasts (iPhone): https://tinyurl.com/podcasthistorycznyapple Google Podcasts (Android i na komputerze): https://tinyurl.com/Podcasthistoryczny Każdej aplikacji podcastowej: Wystarczy wpisać "Podcast Historyczny" Spotify: https://tinyurl.com/historycznyspotify Youtube: https://youtu.be/e0e7szPCI5c   Dziękuję moim Patronom: Michał Ciechomski, Michał Kruszewicz, Łukasz Otremba, Przemek Rymkiewicz, Bartosz Szarowar, Daniel Podlejski, Wojciech  Ziętek , Nidal SALAH, Rafal Data, Konrad Sawras, Łukasz Wroński, Franciszek Wójcik, kamila marynicz, Piotr Panek, Sebastian Szary, Piotr Drabiński, Katarzyna Łozak, Maciej Zalachowski, Bartosz Krok, Aleksander As Szczypek, Michał Kozłowski, Marta Bernard, Maria, Tomasz Wrotniak, Wojciech Kaminski, Leszek Sztokinier, Marian Zawodny, Paweł Zieja, Oliwia , Adam Pietrysiak, Mateusz Banaszek, Ola Gradowska, Agnieszka Dudkiewicz, Tom Romanowski, Jan Kowalski, Przemysław Korolczuk, Jakub Żurowski, Elzbieta Multan-Putur, Marek Soból, Monika Flanagan, Jacek Białecki, tirey93 Andrzej Holka, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Rafał Bogumił, Wojciech Krupa, Łukasz Prażewski, Michał Poprawski, Ewa Wardach, Marek Domaradzki, Marta Malina, Jacek Woźniak, Łukasz Janasz, Grzegorz B-ki, Krzysztof Adamski, Łukasz Działo, Kacper Delfin, Rafal Jeziorek, Mariusz B., Piotr Pietrowski, Artur Wojtera, Grzegorz Pankowski, Michał Misiarek, Paweł Piórkowski, Magdalena Migas, Krzysztof Liszka, Dawid Ruman, Justyna Sewerski, Łukasz Kolasa, jacek kaleta, Dawid Stoch, Paweł Mazurkiewicz, Marcin Dalibor, Bartosz Turowicz, Klejnot Nilu, Daniel Królak, Paweł Kamiński, Łukasz De, Konrad Podles, LL LL, Anna Warmuz, Robert Richter, Filip Ślusarsk, Sabina Rokita, Marcin Stefko, Jakub  Pawłowski , Grzegorz Skowron, Artur Rokoszak, Wojciech Krauze, Maciej Golański, Jakub Syrek, Błażej Goraj, Magda Dziubak, Vielebny, Alicja Wd, Ireneusz Gwizdala, Karol Durasiewicz, monika Włodarczyk, Michał Jasiewicz, Krzysztof Góźdź, Pshemsky, Wojtek Zwolak, Kacper Kandefer, Aleksandra Bodzioch, Jacek Rzeszutek, Maciej Neumann, Dominik Kochowicz, Zbigniew Bociąga, Magdalena Ślachetka, Jaroslaw Szczechowiak, Ilona Borejszo, Maciej Piela ,Marcin Hardej, Tomasz Kwietniewski, Kamil Witek, Mateusz Księżopolski, B TC, Jakub.Kłobut, Daria Armańska, Alek Winciorek, Aleksander Kula, Monika Zuba, P Re, Krzysztof Sk, Patryk Piekarczyk, AgataM, Aleksander Sawiuk, Kasia Niemczyk, Michał Moczulski, Andrzej Bolewski, Przemek Pacek, Krzysztof Borowiec, Mariusz Wolski, Ania Jędrowiak, Łukasz Ostrowski, Arkadiusz Sałek, Jehoszafat Zimnowoda, Jarosław, Budzianowski, Rafał Labryga, Mr. PRESIDENT, Amadeusz Stypka, Alicja Łaszcz, Artur Ogonowski, Marcin Dolata, Mateusz Myga ,Paweł Konieczny, Tomasz Woźniak, Adam Kaczmarek, Marcin Nowacki, Krzysiek Lada,Gabriela  Prokopowicz , Marta Esz, Grzegorz Piotrowski, Karol WOLFF ,Dominik, Jakub Domżał, Krzysztof Duszynski, Wojciech Woźniak ,Adam Grabowski,, Jakub M, Mariusz Bąk   Oraz Patronom Anonimowym: Alina, Monika, Karol ,Joanna, Aneta ,Damy, Krzysztof, Wojciech, Artur, Krzysztof, Mateusz, Zuzanna, Kamil, Teresa, Bartosz, Tomasz, Piotr, Jakub, Darek, Marek, Sabina ,Mateusz, Adam, Andrzej, Marta i Dominik   Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!   Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka:muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AshamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH     Zrodla:   https://www.kommersant.ru/gallery/2252403#id905460 https://lenta.ru/articles/2020/08/12/kursk/ https://ru.wikipedia.org/wiki/Курская_битва https://ru.wikipedia.org/wiki/Путин,Владимир_Владимирович https://ru.wikipedia.org/wiki/Подводные_лодки_проекта_949А«Антей» https://ru.wikipedia.org/wiki/Атомная_подводная_лодка_с_крылатыми_ракетами https://www.bbc.com/russian/features-53739537 https://en.wikipedia.org/wiki/Kursk_submarine_disaster https://en.wikipedia.org/wiki/Dissolution_of_the_Soviet_Union

https://ru.wikipedia.org/wiki/Распад_СССР

Sep 12, 2021
David Livingstone - Pasjonat, który przemierzył Afrykę!
01:19:47

Podczas swoich podroży jako misjonarz, David odkrył szereg nieznanych pereł geograficznych. Był pierwszym Europejczykiem, który przeszedł pieszo cały ten kontynent. Ale najważniejsze - jego dzienniki, zapiski i listy stanowią doskonały obraz jak podążając za swoimi najgłębszymi marzeniami, można zmienić swoje życie i cały świat wokół!   Mapa: https://cdn.britannica.com/11/108911-050-CB6BD249/Explorations-David-Livingstone.jpg   Podcast możecie wysłuchać na: Apple Podcasts (iPhone): https://tinyurl.com/podcasthistorycznyapple Google Podcasts (Android i na komputerze): https://tinyurl.com/Podcasthistoryczny Każdej aplikacji podcastowej: Wystarczy wpisać "Podcast Historyczny" Spotify: https://tinyurl.com/historycznyspotify Youtube: https://youtu.be/n35pBsSdUCM   Dziękuję moim Patronom: Bartosz Szarowar, Daniel Podlejski, Przemek Rymkiewicz, Michał Kruszewicz, Łukasz Otremba, kamila marynicz, Piotr Drabiński, Piotr Panek, Sebastian Szary ,Wojciech  Ziętek , Nidal SALAH ,Łukasz Wroński, Franciszek Wójcik, Konrad Sawras, Katarzyna Łozak, Paweł Włuka, Maciej Zalachowski, Tomasz Wrotniak, Paweł Zieja, Wojciech Kaminski, Leszek Sztokinier, Marian Zawodny, Oliwia , Ola Gradowska ,Adam Pietrysiak ,Mateusz Banaszek, Tom Romanowski, Przemysław Korolczuk, Elzbieta Multan-Putur,, Jacek Białecki, Michał Kozłowski, Marta Bernard, Maria, tirey93, Andrzej Holka, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Rafał Bogumił, Wojciech Krupa, Grzegorz B-ki, Krzysztof Adamski, Łukasz Działo, Kacper Delfin, Maksymilian Szczepaniak, Rafal Jeziorek, Mariusz B., Piotr Pietrowski, Artur Wojtera, Grzegorz Pankowski, Dawid Ruman, Michał Misiarek, Justyna Sewerski, Paweł Piórkowski, Łukasz Prażewski, Ewa Wardach, Marek Domaradzki, Łukasz Kolasa, Izabela Grygoruk, jacek kaleta, Jacek Woźniak, Jakub Żurowski, Dawid Stoch, Paweł Mazurkiewicz, Marcin Dalibor, Karol  Biegun , Monika Zuba, Vielebny, Magda Dziubak, Karol Durasiewicz, Ireneusz Gwizdala, monika Włodarczyk, Michał Jasiewicz, Pshemsky, Krzysztof Góźdź, Kacper Kandefer, Aleksandra Bodzioch, Jacek Rzeszutek, Zbigniew Bociąga, Dominik Kochowicz, Maciej Neumann, Gabriela  Prokopowicz , Marcin Barański, Magdalena Ślachetka, Jaroslaw Szczechowiak, Maciej Piela, Tomasz Kwietniewski, Marcin Hardej, Kamil Witek, Mateusz, Księżopolski, Klejnot Nilu, Daniel Królak, Paweł Kamiński, P Re, Łukasz De, LL LL, Konrad Podles, Marcin Stefko, Sabina Rokita, Filip Ślusarski, Jakub  Pawłowski , Grzegorz Skowron, Maciej Golański, Wojciech Krauze, Jakub Syrek, Krzysztof Sk, bartek kooasdasd, Marcin Jaros, Patryk Piekarczyk, Artur Ogonowski, AgataM, Daria Armańska, Aleksander Sawiuk, Kasia Niemczyk, Michał Moczulski, Alicja Wd, Andrzej Bolewski, Przemek Pacek, Aleksander Kula, M M, Krzysztof Borowiec, Mariusz Wolski, Ania Jędrowiak, Rafał Labryga, Alicja Łaszcz, Marcin Dolata, Mateusz Myga, Tomasz Woźniak, Adam Kaczmarek, Grzegorz Piotrowski, Marcin Nowacki, Krzysiek Lada, Karol WOLFF, Dominik ,Łukasz Ostrowski, Arkadiusz Sałek ,Jakub Domżał, Jehoszafat Zimnowoda, Jarosław Budzianowski, Krzysztof Duszynski, Wojciech Woźniak, Adam Grabowski, Jakub M, Mariusz Bąk   Oraz Patronom Anonimowym: Alina, Monika, Karol, Damy, Krzysztof, Robert ,Aneta, Joanna, Artur, Krzysztof, Wojciech, Mateusz, Zuzanna, Kamil, Mariusz, Piotr, Bartosz, Jakub, Darek, Sabina, Mateusz, Adam, Andrzej, Marta i Dominik   Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!   Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka:muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AshamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH     Zrodla: https://en.wikipedia.org/wiki/David_Livingstone https://livingstoneonline.org/life-and-times/livingstone-s-life-expeditions https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgnicowate https://en.wikipedia.org/wiki/Livingstone_Memorial https://pl.wikipedia.org/wiki/Lualaba_(rzeka) https://pl.wikipedia.org/wiki/Nil https://www.britannica.com/biography/David-Livingstone/The-Zambezi-expedition https://www.newstatesman.com/sci-tech/sci-tech/2013/02/what-david-livingstones-legacy-200-years-after-his-birth https://www.nytimes.com/1973/05/12/archives/zambia-honors-dr-livingstone-on-100th-anniversary-of-hisdeath-sense.html     Notes go here

Jul 25, 2021
Anne Frank – Dziewczynka, która opisała Holokaust!
01:39:54

Anne Frank jest jedną z najbardziej wpływowych i najczęściej czytanych pisarek XX wieku, a jej książka została przełożona na 60 różnych języków. A jednak nie dożyła ona dnia, gdy jej dziennik wydany został po raz pierwszy. Nie dożyła nawet swoich 16 urodzin.

Oto historia nastoletniej Żydówki, która wraz ze swoją rodziną spędziła 761 dni ukrywając się przed nazistami. Oto historia dziewczynki, która pisała swój dziennik wierząc, ze kiedyś go wyda i stanie się on świadectwem jej niezłomnego ducha!

Podcast możecie wysłuchać na: Apple Podcasts (iPhone): https://tinyurl.com/podcasthistorycznyapple Google Podcasts (Android i na komputerze): https://tinyurl.com/Podcasthistoryczny Każdej aplikacji podcastowej: Wystarczy wpisać "Podcast Historyczny" Spotify: https://tinyurl.com/historycznyspotify Youtube: https://youtu.be/DD2d4uKgOvg

Dziękuję moim Patronom: Łukasz Otremba, Bartosz Szarowar, Daniel Podlejski, Łukasz Kornacki, Jerzy Bogumił, Łukasz Wroński, Franciszek Wójcik, kamila marynicz, Piotr Panek, Sebastian Szary, Katarzyna Łozak, Paweł Włuka, Wojciech Ziętek , Maciej Zalachowski, Jan Kowalski, Konrad Sawras, Marta Bernard, Maria, Tomasz Wrotniak, Rafal Stankiewicz, Leszek Sztokinier, Marian Zawodny, Paweł Zieja, Oliwia , Adam Pietrysiak, Mateusz Banaszek, Tom Romanowski Przemysław Korolczuk, Ola Gradowska, Elzbieta Multan-Putur, Paweł Piotrowicz, Michał Kozłowski, Dawid Ruman, Jacek Białecki, tirey93, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Kamil Sołoducha, Rafał Bogumił, Wojciech Krupa, Marek Domaradzki, Jacek Woźniak, Grzegorz B-ki, Krzysztof Adamski, Łukasz Działo, Kacper Delfin, Maksymilian Szczepaniak, Rafal Jeziorek Mariusz B., Piotr Pietrowski, Monika Flanagan, Michał Misiarek, Jakub Żurowski, Łukasz Prażewski, Ewa Wardach, Maciek Walusiak, Jakub.Kłobut, Dawid Stoch, Adam Kozłowski Radosław, Łukasz Kolasa, Kamil Rowiński, Magdalena Migas, arek.zysk@onet.eu, Paweł Mazurkiewicz, jacek kaleta, Marcin Dalibor, Karol Biegun , Anna Mazurek, Sabina Rokita, Filip Ślusarski, Jakub Pawłowski , Grzegorz Skowron, Maciej Golański, Wojciech Krauze, Jakub Syrek, Patryk Piekarczyk, Piotr Zięba, Magda Dziubak, Vielebny, Karol Durasiewicz, monika Włodarczyk, Michał Jasiewicz, Szymon Swoboda, Pshemsky, Krzysztof Góźdź, Kacper Kandefer, Zbigniew Bociąga, Maciej Neumann, Dominik Kochowicz, Artur Ogonowski, Gabriela Prokopowicz , Marcin Barański, Magdalena Ślachetka, AgataM, Maciej Piela, Tomasz Kwietniewski, Kamil Witek, Mateusz Księżopolski, Jarek Slizewski, Klejnot Nilu, Daniel Królak, Paweł Kamiński, Łukasz De, LL LL, Daria Armańska, Camilio111, Aleksander, Sawiuk, Kasia Niemczyk, Michał Moczulski, Alicja Wd, Andrzej Bolewski, Izabela Jędrzejczak, Przemek Pacek, bartek kooasdasd, Aleksander Kula, Grzegorz J, M M, Dominik Kuna, Krzysztof Borowiec, P Re, Mariusz Wolski, Ania Jędrowiak, Jarosław Budzianowski, Rafał Labryga, Alicja Łaszcz, Mateusz Myga,Tomasz Woźniak, Szymon Piltz, Adam Kaczmarek, Marcin Nowacki, Krzysiek Lada, Krzysztof Duszynski, Łukasz Ostrowski, Arkadiusz Sałek, Jehoszafat Zimnowoda, Wojciech Woźniak, Adam Grabowski, svsori蠍, Jakub M, Mateusz Rutkowski, Mariusz Bąk

Oraz Patronom Anonimowym: Marta i Dominik, Bartosz, Alina, Joanna, Artur, Jakub, Robert, Krzysztof, Monika, Wojciech, Piotr, Mateusz, Sabina, Mateusz, Aneta, Mariusz, Krzysztof, Katarzyna, Kamil, Grzegorz, Justyna, Zuzanna

Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka:muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AshamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Zrodla: https://en.wikipedia.org/wiki/Anne_Frank https://www.annefrank.org/en/ https://en.wikipedia.org/wiki/Jews https://en.wikipedia.org/wiki/The_Holocaust https://en.wikipedia.org/wiki/The_Diary_of_a_Young_Girl https://en.wikipedia.org/wiki/Netherlands_in_World_War_II#German_occupation https://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_during_World_War_II https://en.wikipedia.org/wiki/Anne_Frank_House https://en.wikipedia.org/wiki/Otto_Frank https://en.wikipedia.org/wiki/Bergen-Belsen_concentration_camp https://en.wikipedia.org/wiki/Auschwitz_concentration_camp https://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_concentration_camps https://en.wikipedia.org/wiki/Typhus https://en.wikipedia.org/wiki/International_Red_Cross_and_Red_Crescent_Movement https://en.wikipedia.org/wiki/Miep_Gies

May 30, 2021
Amundsen - Wyścig na Biegun Południowy!
01:30:37

Zabieram was dziś na początek XX wieku. To czas, gdy upartej ludzkości do okrycia nie pozostało już nic, poza biegunami. I to właśnie na biegun południowy wspólnie dziś wyruszamy. Zabierzcie najcieplejszy ubiór, jaki tylko macie. Przygotujcie się na lodowate temperatury, wiatr zwalający z nóg, półroczną noc polarną i śmierć czyhającą na każdym nieostrożnym kroku. Nie obawiajcie się jednak – nie wyruszamy sami. Naszym przewodnikiem i kapitanem wyprawy będzie sam Roald Amundsen!   Mapa nr 1: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/c0/Gordon_Home%27s_Map_of_Amundsen%27s_South_Pole_Expedition.jpg   Mapa nr 2: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Antarctic_expedition_map_%28Amundsen_-_Scott%29-en-crop.png  

Dziękuję moim Patronom:  Tomasz Woźniak, Monika Flanagan, Szymon Piltz, Tom Romanowski, Maciej Neumann, Zbigniew Bociąga, Dominik Kochowicz, Gabriela  Prokopowicz , Adam Kaczmarek ,Przemysław Korolczuk, Marcin Nowacki, Magdalena Ślachetka, Dawid Ruman, Krzysiek Lada, Sebastian Szary, Michał Misiarek, Łukasz Kornacki, Marcin Barański, Ola Gradowska ,Maciej Piela, Elzbieta Multan-Putur, Jacek Białecki, Kamil Witek, Jarek Slizewski, Mateusz Księżopolski, Adam Jot, Alicja Wd ,Łukasz Prażewski, Klejnot Nilu, Daniel Królak, Łukasz Ostrowski, Radosław, Wojciech  Ziętek , Paweł Piotrowicz ,Paweł Kamiński, Ewa Wardach, Łukasz De, LL LL, Arkadiusz Sałek, Michał Kozłowski, Jehoszafat Zimnowoda, Marek Domaradzki, Maciek Walusiak, Marta Bernard, Sabina Rokita, Anna Mazurek, Albert Zwierzyński, Filip Ślusarski, Łukasz Wroński, Łukasz Kolasa, Grzegorz Skowron, Tomasz Sowiński, Jakub Syrek, svsori蠍, Maciej Golański, Wojciech Krauze, Franciszek Wójcik, Andrzej Bolewski, Rafal Stankiewicz, Łukasz Otremba, kamila marynicz, Grzegorz B-ki, Marian Zawodny, Piotr Zięba, Łukasz Działo, Adam Freus, Vielebny, Rafał Labryga, Magda Dziubak, Karol Durasiewicz, Paweł Zieja, Izabela Jędrzejczak, Michał Jasiewicz, Oliwia , Maksymilian Szczepaniak, Krzysztof Góźdź, Alicja Łaszcz, Daniel Podlejski, Piotr Panek, Adam Pietrysiak, Mateusz Banaszek, Rafal Jeziorek, kacper kandefer, Szymon Swoboda, tirey93, Jan Kowalski, Jerzy Bogumił, Kamil Rowiński, Przemek Pacek, bartek kooasdasd, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Konrad Sawras, Jacek Woźniak, Wiktor Gorgoń, Kamil Sołoducha, Aleksander Kula, Grzegorz J, Witold Szymaniak, Rafał Bogumił, Małgorzata Grudzińska, Grzegorz Kawczyński, Magdalena Migas, Artur Ogonowski, M M, Dawid Stoch, Paweł Hołubowicz ,Leszek Sztokinier, Kasia Niemczyk, Jakub M, Dominik Kuna, Bartek Kozlowski, arek.zysk@onet.eu, Adam Kozłowski, Krzysztof Borowiec ,Paweł Mazurkiewicz, Wojciech Krupa, jacek kaleta, P Re, Mateusz Rutkowski, Jakub Żurowski, Mariusz Wolski, Katarzyna Łozak, Mariusz Bąk, Michał Moczulski, Ania Jędrowiak, AgataM ,Aleksander Sawiuk, Paweł Włuka, Marcin Dalibor, Karol  Biegun   Oraz Patronom Anonimowym: Marta i Dominik, Sabina, Mateusz, Aneta, Kamil, Piotr Grzegorz, Alina, Joanna, Artur, Jakub, Krzysztof, Monika, Wojciech, Piotr, Mateusz, Nina, Justyna, Mariusz, Krzysztof, Zuzanna   Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!   Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka:muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AshamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH     Zrodla: https://en.wikipedia.org/wiki/Amundsen%27s_South_Pole_expedition https://www.britannica.com/biography/Roald-Amundsen https://pl.wikipedia.org/wiki/Amundsen-Scott https://pl.wikipedia.org/wiki/Roald_Amundsen https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2017-03-08/arktyka-antarktyda-i-antarktyka-czym-sie-od-siebie-roznia_1556598/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Biegun_północny https://en.wikipedia.org/wiki/North_Pole https://pl.wikipedia.org/wiki/Biegun_południowy https://hbr.org/2011/12/the-leadership-lessons-of-the https://en.wikipedia.org/wiki/Fridtjof_Nansen https://en.wikipedia.org/wiki/South_Pole https://en.wikipedia.org/wiki/Terra_Nova_Expedition https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Falcon_Scott https://en.wikipedia.org/wiki/Ross_Ice_Shelf

Apr 14, 2021
Hiszpania XX wieku - Gdy radykalizm rodzi radykalizm!
01:31:10

Oto historia, która do dziś dzieli Hiszpanów. To historia, z która Hiszpania będzie mierzyć się jeszcze przez dziesięciolecia. Zaczynamy!

Mapa: https://i.pinimg.com/originals/e2/f0/63/e2f063b5c8d4da048486124a44044204.gif

Dziękuję moim Patronom: Jerzy Bogumił, Marek Domaradzki, Łukasz Otremba, Daniel Podlejski, Łukasz Kornacki, Jan Kowalski, Konrad Sawras, Łukasz Wroński, Franciszek Wójcik, kamila marynicz, Piotr Panek, Witold Szymaniak, Grzegorz Kawczyński, Bartek Kozlowski, Tom Romanowski, tirey93, Ola Gradowska, Jakub Wolarz, Elzbieta Multan-Putur, Paweł Piotrowicz, Adam Freus, Michał Kozłowski, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Albert Zwierzyński, Rafal Stankiewicz, Przemysław Korolczuk, Kamil Sołoducha, Paweł Zieja, Oliwia , Adam Pietrysiak ,Mateusz Banaszek, Rafał Bogumił ,Leszek Sztokinier, Wojciech Krupa, Katarzyna Łozak, Monika Flanagan, Patryk Pajonczek, Michał Misiarek, Kamil Rowiński, Ewa Wardach, Maciek Walusiak, Jacek Woźniak, Grzegorz B-ki, Łukasz Działo, Maksymilian Szczepaniak, Rafal Jeziorek ,Małgorzata Grudzińska, Magdalena Migas ,Dawid Stoch, Radosław ,arek.zysk@onet.eu, Jacek Białecki, Łukasz Kolasa, Paweł Mazurkiewicz, jacek kaleta, Jakub Żurowski, Marcin Dalibor Marta Dąbrowska, Karol Biegun , Maciej Neumann, Dominik Kochowicz, Zbigniew Bociąga, Gabriela Prokopowicz , Magdalena Ślachetka, Marcin Barański, Maciej Piela, Jarek Slizewski, Kamil Witek, Mateusz Księżopolski, Filip Ślusarski, Łukasz Prażewski, Klejnot Nilu, Daniel Królak, Paweł Kamiński, Przemek Pacek, bartek kooasdasd, LL LL, Łukasz De, Sabina Rokita, Anna Mazurek, Grzegorz Skowron, Tomasz Sowiński, Wojciech Krauze, Maciej Golański, Wiktor Gorgoń, Magda Dziubak,Vielebny, Aleksander Kula, Grzegorz J, Karol Durasiewicz, Krzysztof Góźdź, Aneta Mielniczyn, kacper kandefer, Artur Ogonowski, M M, Paweł Hołubowicz, Kasia Niemczyk, Dominik Kuna, Adam Kozłowski, Krzysztof Borowiec, Aneta Kotarba, Izabela Jędrzejczak, Alicja Wd, P Re, Mariusz Wolski, Michał Moczulski, Ania Jędrowiak, AgataM, Aleksander Sawiuk, Paweł Włuka, Tomasz Woźniak, Szymon Piltz, Adam Kaczmarek, Marcin Nowacki, Łukasz Ostrowski, Arkadiusz Sałek, Jehoszafat Zimnowoda, Rafał Labryga, Alicja Łaszcz, Jakub M, Tomek Tarczynski, Mateusz Rutkowski, Mariusz Bąk

Oraz Patronom Anonimowym: Alina, Monika, nina, Joanna, Piotr, Artur, Krzysztof, Mateusz,Mariusz, Kamil, Krzysztof, Justyna, Piotr, Grzegorz, Krzysztof, Zuzanna, Sabina, Mateusz, Jakub

Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka:muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AshamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Zrodla: https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_Civil_War https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Spanish_Republic https://en.wikipedia.org/wiki/Anarchism_in_Spain https://en.wikipedia.org/wiki/Pronunciamiento https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_Republican_Armed_Forces https://en.wikipedia.org/wiki/Emilio_Mola https://pl.wikipedia.org/wiki/Hiszpańska_wojna_domowa https://en.wikipedia.org/wiki/Bombing_of_Guernica https://en.wikipedia.org/wiki/Francisco_Franco

Mar 15, 2021
Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska – Upadek Pierwszej Globalnej Korporacji !
01:29:06

Co jako pierwsze przychodzi wam do głowy, gdy myślicie o słowie „międzynarodowa korporacja”? Google, Amazon, Microsoft, może Apple? To jednak skojarzenia współczesne. Czy przychodzi wam do głowy jakaś korporacja starsza niż połowa XX wieku? Zgaduję, że raczej nie. Tymczasem, jedna z największych i najbardziej dominujących korporacji w historii działała na długo wcześniej . Mowa o Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej! Była najpotężniejszą korporacją w dziejach, a do upadku przywiódł ją bunt podwładnych.

Jak doszło do tego, że na początku XVII wieku powstała korporacja, która ostatecznie stała się potężniejsza niż niejedno państwo na ówczesnej kuli ziemskiej? Zaczynamy!

Mapy: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/India1765and1805b.jpg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/61/India1837to1857.jpg

Dziękuję moim Patronom: Łukasz Otremba, Marek Domaradzki, Daniel Podlejski, Łukasz Kornacki, Grzegorz Kawczyński, Łukasz Wroński, Franciszek Wójcik, kamila marynicz, Bartek Kozlowski, Konrad Sawras, Ola Gradowska, Jakub Wolarz, Elzbieta Multan-Putur, Piotr Panek, Paweł Piotrowicz, Albert Zwierzyński, Rafal Stankiewicz, Leszek Sztokinier, Przemysław Korolczuk, Adam Freus, Rafał Bogumił, Paweł Zieja, Oliwia , Adam Pietrysiak, Tom Romanowski, tirey93, Wojciech Krupa, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Adrian Zawislo, Katarzyna Łozak, Agnieszka Leszyńska, Patryk Pajonczek, Michał Misiarek, Magdalena Migas, Ewa Wardach, Maciek Walusiak, Dawid Stoch, Grzegorz B-ki, Łukasz Działo, Rafal Jeziorek, Radosław, arek.zysk@onet.eu, Jacek Białecki, Łukasz Kolasa, Paweł Mazurkiewicz, jacek kaleta, Jakub Żurowski, Mateusz Zonenberg, Jacek Woźniak, Marcin Dalibor, Marta Dąbrowska, Karol Biegun , Magdalena Ślachetka, monika włodarczyk, Marcin Barański, Maciej Piela, Jarek Slizewski, Kamil Witek, Mateusz Księżopolski, Łukasz Prażewski, Daniel Królak, Klejnot Nilu, Paweł Kamiński, LL LL, Monika Mickiewicz, Artur Ogonowski, Sabina Rokita, M M, Filip Ślusarski, Anna Mazurek, Tomasz Sowiński, Wojciech Krauze, Maciej Golański, Paweł Hołubowicz, Kasia Niemczyk, Vielebny, Dominik Kuna, Karol Durasiewicz, Krzysztof Góźdź, Aneta Mielniczyn, kacper kandefer, Zbigniew Bociąga, Maciej Neumann, Dominik Kochowicz, Adam Kozłowski, Krzysztof Borowiec, Aneta Kotarba, Izabela Jędrzejczak, Aleksander Kula, Alicja Wd, P Re, Piotr Kowacki, Mariusz Wolski, bartek kooasdasd, Michał Moczulski, Ania Jędrowiak, AgataM, Aleksander Sawiuk, Paweł Włuka, Przemek Pacek, Marcin Nowacki, Gabriela Prokopowicz , Adam Kaczmarek, Łukasz Ostrowski, Arkadiusz Sałek, Jehoszafat Zimnowoda, Rafał Labryga, Marcin Debcik, Alicja Łaszcz, Tomasz Woźniak, Szymon Piltz, Tomek Tarczynski, Tomasz Furczak, Mateusz Rutkowski, Mariusz Bąk Marcin Jaros

Oraz Patronom Anonimowym: Alina, Witold, Monika, Joanna, Piotr, Ola, Artur, Mateusz, Mariusz Kamil, Krzysztof, Szymon, Piotr, Grzegorz, Justyna, Krzysztof, Zuzanna, Sabina, Mateusz, Nina, Jakub

Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AshamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: https://whitesand.bandcamp.com, https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Zrodla: https://en.wikipedia.org/wiki/East_India_Company https://en.wikipedia.org/wiki/British_Empire https://en.wikipedia.org/wiki/Company_rule_in_India https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_Rebellion_of_1857 https://en.wikipedia.org/wiki/Government_of_India_Act_1858 https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_sipajów https://pl.wikipedia.org/wiki/Brytyjska_Kompania_Wschodnioindyjska https://en.wikipedia.org/wiki/James_Lancaster https://en.wikipedia.org/wiki/East_Indies https://en.wikipedia.org/wiki/First_Opium_War https://en.wikipedia.org/wiki/Chartered_company https://en.wikipedia.org/wiki/Indigo_dye

Feb 15, 2021
Wojna Secesyjna - Gdy Ameryka pękła na pół!
02:05:10

Zabieram was dziś pod koniec XIX wieku, do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Choć od 1776 roku, od Deklaracji Niepodległości minęło raptem kilkadziesiąt lat, to stało się jasne, że 13 byłych kolonii brytyjskich, które jeszcze przed chwila zjednoczyły się w nowe państwo, wkrótce miały się podzielić. To był czas, gdy wewnętrzne konflikty na wielu frontach doprowadziły do tego, ze prawie połowa ameryki powiedziała dość i odłączyła się od drugiej. To wydarzenie bez precedensu. To wydarzenie, które na zawsze ukształtowało tożsamość amerykanów i które wpłynęło na historie całego świata!

Mapa 1 - Animowana – Delikatny balans sił w Ameryce: https://tinyurl.com/y6ns6kwh

Mapa 2: Produkcja bawełny na południu https://tinyurl.com/y6a7c7us

Mapa 3: wzrost zapotrzebowania na niewolników na południu: https://tinyurl.com/yxf4uapg

Mapa 4: poparcie dla secesji: https://tinyurl.com/yxsx3za9

Mapa 5: kolejne stany odłączają się: https://tinyurl.com/y377g7k8

Mapa 6: Fort Sumter: https://tinyurl.com/y2kt3jfc

Mapa 7: Plan Anakonda: https://tinyurl.com/y4rduruy

Mapa 8: Najwazniejsze bitwy: https://tinyurl.com/y4svbxyp

Mapa 9: Ucieczka Johna Wilkesa Bootha: https://tinyurl.com/y2gkdk7m

Dziękuję moim Patronom: Łukasz Otremba, Łukasz Kornacki, Łukasz Wroński, kamila marynicz, Konrad Sawras, Grzegorz Kawczyński, Witold Szymaniak, Ola Gradowska, Jakub Wolarz, Piotr Panek, Paweł Piotrowicz, Albert Zwierzyński, Rafal Stankiewicz, Przemysław Korolczuk, Adam Freus, Paweł Zieja, tirey93, Oliwia , Adam Pietrysiak, Wojciech Krupa, Tom Romanowski, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Adrian Zawislo, Katarzyna Łozak, Agnieszka Leszyńska, Patryk Pajonczek, Michał Misiarek, Jacek Białecki, Ewa Wardach, Maciek Walusiak, Łukasz Działo, Łukasz Kolasa, Paweł Mazurkiewicz, jacek kaleta, Jakub Żurowski, Mateusz Zonenberg, Jacek Woźniak, Ola Browne, Magdalena Migas, Marcin Dalibor, Dawid Stoch, Marta Dąbrowska, Radosław, Karol Biegun , monika włodarczyk, Marcin Barański, Maciej Piela, Jarek Slizewski, Kamil Witek, Mateusz Księżopolski, Daniel Królak, Klejnot Nilu, Łukasz Prażewski, Paweł Kamiński, LL LL, Monika Mickiewicz, Krzysztof Borowiec, Sabina Rokita, Anna Mazurek, Filip Ślusarski, Wojciech Krauze, Maciej Golański, Vielebny, Karol Durasiewicz, Aneta Kotarba, Krzysztof Góźdź, Izabela Jędrzejczak, Aleksander Kula, Dominik Kochowicz, Alicja Wd, P Re, Piotr Kowacki, Mariusz Wolski, bartek kooasdasd, Artur Ogonowski, Michał Moczulski, Ania Jędrowiak, AgataM, Aleksander Sawiuk, Paweł Włuka, Paweł Hołubowicz, Urszula Klawikowska, Leszek Sztokinier, Adam Kozłowski, Ekaterina Kokoszka, Przemek Pacek, Dominik Kuna, ŁukaszOstrowski, Jehoszafat Zimnowoda, Rafał Labryga, Marcin Chmielewski, Tomek Tarczynski, Tomasz Woźniak, Tomasz Furczak, Szymon Piltz, Marcin Nowacki, Mateusz Rutkowski, Mariusz Bąk, Kasia Niemczyk, Marcin Jaros, Gabriela Prokopowicz, Magdalena Ślachetka

Oraz Patronom Anonimowym: Sabina, Mateusz, Kamil, Piotr, Joanna, Jakub, Monika, Piotr, Mateusz, Grzegorz, Justyna, Krzysztof, Izabela, Krzysztof, Mariusz, Zuzanna

Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Zrodla: https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_events_leading_to_the_American_Civil_War https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_E._Lee https://en.wikipedia.org/wiki/George_B._McClellan https://en.wikipedia.org/wiki/Union_blockade https://en.wikipedia.org/wiki/American_Civil_War_prison_camps https://en.wikipedia.org/wiki/Child_soldiers_in_the_American_Civil_War https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Fort_Sumter https://en.wikipedia.org/wiki/1860_United_States_presidential_election https://en.wikipedia.org/wiki/Economic_determinism https://en.wikipedia.org/wiki/Slave_states_and_free_states https://en.wikipedia.org/wiki/Abolitionism_in_the_United_States https://en.wikipedia.org/wiki/Slave_Power https://en.wikipedia.org/wiki/Origins_of_the_American_Civil_War https://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Lincoln https://en.wikipedia.org/wiki/Industrial_warfare https://en.wikipedia.org/wiki/Lost_Cause_of_the_Confederacy https://en.wikipedia.org/wiki/Conclusion_of_the_American_Civil_War https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_E._Lee https://en.wikipedia.org/wiki/American_Civil_War https://en.wikipedia.org/wiki/Confederate_States_Congress https://en.wikipedia.org/wiki/Government_in_exile https://en.wikipedia.org/wiki/Slave_states_and_free_states https://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_the_United_States

Jan 10, 2021
Wilczy Szaniec – Zamach, który mógł zmienić bieg historii!
01:23:30

Zamach to czyn, który kojarzy się jednoznacznie negatywnie. To tak naprawdę akt terroru, to przemoc zadana po to, aby realizować własny cel. Zamach prawie zawsze jest społecznie potępiany. Co jednak, gdy celem zamachu jest Adolf Hitler? Czy taki zamach jest uzasadniony? Czy jedno zło usprawiedliwia drugie?

Opowiem wam dziś o tym, jak przedłużająca się wojna ze Związkiem Radzieckim, porażki na froncie wschodnim, coraz bardziej doskwierający głód oraz ciągłe naloty lotnicze sprawiły, że pułkownik Claus Von Stauffenberg postanowił zamachnąć się na najważniejszą postać Trzeciej Rzeszy – samego Adolfa Hitlera. Dowiecie się, jak pieczołowicie przygotowywano się do przewrotu wojskowego i jak kompletna drobnostka, pechowy zbieg okoliczności sprawił, że wszystko spaliło na panewce.

Dziękuję moim Patronom: Łukasz Otremba, Łukasz Sawicki, Konrad Sawras, kamila marynicz, Grzegorz Kawczyński, Witold Szymaniak, Mateusz Banaszek, Piotr Panek, Paweł Piotrowicz, Adrian Zawislo, Albert Zwierzyński, Katarzyna Łozak, Rafal Stankiewicz, Marcin Szelewski, Przemysław Korolczuk, Adam Freus, Paweł Zieja, Oliwia , Adam Pietrysiak, Agnieszka Leszyńska, tirey93, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Ewa Wardach, Mateusz Zonenberg, Maciek Walusiak, Jacek Woźniak, Łukasz Działo, Ola Browne, Patryk Pajonczek, Michał Misiarek, Magdalena Migas, Marcin Dalibor, Dawid Stoch, Marta Dąbrowska, Radosław, Jacek Białecki, Kamil Rutkowski, Bartek Kozlowski, Łukasz Kolasa, Karol Biegun , Jakub Żurowski ,Paweł Mazurkiewicz, Piotr Kowacki, Daniel Królak, Klejnot Nilu, Paweł Kamiński, LL LL, Monika Mickiewicz, Mariusz Wolski, bartek kooasdasd, Filip Ślusarski, Anna Mazurek ,Sabina Rokita ,Wojciech Krauze, Maciej Golański, Vielebny, Karol Durasiewicz, Krzysztof Góźdź, Artur Ogonowski, Dominik Kochowicz, Michał Moczulski, Ania Jędrowiak, monika włodarczyk, AgataM, Zuzanna Rydzyńska, Mateusz Księżopolski, Kamil Witek, Aleksander Sawiuk, Paweł Włuka, Paweł Hołubowicz, Urszula Klawikowska, Leszek Sztokinier, Adam Kozłowski, Ekaterina Kokoszka, Izabela Jędrzejczak, Przemek Pacek, Tomek Puhacewicz, Dominik Kuna, Mariusz Bąk, Rafał Labryga, Marcin Chmielewski, Tomasz Woźniak, Marcin Nowacki, Kasia Niemczyk, Marcin Jaros

Oraz Patronom Anonimowym: Monika, Joanna, Piotr, Mateusz, Krzysztof, Mariusz, Grzegorz, Piotr, Justyna, Krzysztof, Izabela, Zuzanna, Jakub, Sabina

Dajecie mi wysokooktanowe paliwo do działania!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Zrodla:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_assassination_attempts_on_Adolf_Hitler https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamachy_na_Adolfa_Hitlera https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilczy_Szaniec https://en.wikipedia.org/wiki/Wolf%27s_Lair https://en.wikipedia.org/wiki/Claus_von_Stauffenberg https://en.wikipedia.org/wiki/Werner_von_Haeften https://pl.wikipedia.org/wiki/Georg_Elser https://wolfsschanze.pl https://en.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler https://en.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Himmler

Dec 09, 2020
Krucjaty - Deus Vult!
01:36:20

Zabieram was dziś w głębokie średniowiecze,w czas epickich wypraw krzyżowych! Razem odpowiemy na wezwanie papieża Urbana II do świętej, chrześcijańskiej wojny, zbierzemy niezbędny ekwipunek, pożegnamy naszych bliskich i ramię w ramię wyruszymy na ratunek Ziemi Świętej. Po drodze przemierzymy całą Europę i wiele razy skrzyżujemy miecze z Turkami Seldżuckimi. Czeka nas skwar pustyni, długie wędrówki i krwawe bitwy. Ostatecznie oblężymy Jerozolimę i razem zdobędziemy jej mury. A wszystko to pod znakiem krzyża świętego. Nie każdemu dane będzie wrócić z krucjaty, ale każdy chwalebnie poległy ma zagwarantowane miejsce w niebie i przebaczenie wszystkich ziemskich grzechów. W imię Boże zatem, Deus Vult!

Dziękuję moim Patronom: Łukasz Otremba, Łukasz Sawicki, kamila marynicz, Mateusz Banaszek Witold Szymaniak, Piotr Panek, Paweł Piotrowicz, dr Bartasus, Albert Zwierzyński, Marcin Szelewski, Rafal Stankiewicz, Adam Freus, Paweł Zieja, Oliwia , Adam Pietrysiak, Agnieszka Leszyńska, tirey93, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Michał Misiarek, Ewa Wardach, Magdalena Migas, Maciek Walusiak, Marcin Dalibor, Dawid Stoch, Łukasz Działo, Marta Dąbrowska, Radosław, Jacek Białecki, Patryk Pajonczek, Kamil Rutkowski, Bartek Kozlowski, Łukasz Kolasa, Karol Biegun , Marcin Debcik, Jakub Żurowski, Paweł Mazurkiewicz, Zuzanna Rydzyńska, Mateusz Księżopolski, Kamil Witek, Klejnot Nilu, Daniel Królak, LL LL, Filip Ślusarski, Aleksander Sawiuk, Paweł Włuka, Monika Mickiewicz, Paweł Hołubowicz, Sabina Rokita, Anna Mazurek,Urszula Klawikowska, Wojciech Krauze, Maciej Golański, Leszek Sztokinier, Adam Kozłowski, Paweł Kamiński, Ekaterina Kokoszka, Dominik Kochowicz, Izabela Jędrzejczak Przemek Pacek, Tomek Puhacewicz, bartek kooasdasd, Karol Carol, Dominik Kuna, Michał Moczulski, Kasia Niemczyk, Rafał Labryga, Marcin Chmielewski, Marcin Jaros,Tomasz Woźniak Marcin Nowacki, Patrycja Krason, Agata Munzer

Oraz Patronom Anonimowym: Monika, Joanna, Piotr, Krzysztof, Mariusz, Justyna, Krzysztof, Izabela, Piotr, Grzegorz, Zuzanna, Adam, Tomasz, Sabina, Jakub, Zbigniew

Jesteście najlepsi!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Zrodla: https://en.wikipedia.org/wiki/Crusades https://en.wikipedia.org/wiki/People%27s_Crusade https://pl.wikipedia.org/wiki/I_wyprawa_ludowa https://en.wikipedia.org/wiki/Children%27s_Crusade https://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjata_dziecięca https://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjata https://en.wikipedia.org/wiki/First_Crusade https://pl.wikipedia.org/wiki/I_wyprawa_krzyżowa https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Crusade https://pl.wikipedia.org/wiki/II_wyprawa_krzyżowa http://umich.edu/~eng415/topics/war/carmour.htm https://www.ancient.eu/article/1281/the-armies-of-the-crusades/ https://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Urban_II https://en.wikipedia.org/wiki/Council_of_Clermont

Nov 09, 2020
Srebrenica - Zdradzone Miasto
01:04:29

Przed wami nowy odcinek podcastu: Srebrenica – Zdradzone miasto! Miasto, które miało stanowić schronienie. Miasto, które przez 5 lat opierało się wojnie i walczyło. Miasto, któremu gwarancję bezpieczeństwa dawała cała Europa. Miasto, do którego mieszkańców nienawiść była tak wielka, że gdy w końcu przestało się bronić, jego ulice spłynęły krwią tysięcy.

Pamiętanie o ludobójstwach z przeszłości, takich jak Srebenica, nie zapobiegnie przyszłym. Niemniej jednak pamięć o okrucieństwach z przeszłości jest niezwykle ważna. Pozwala ludziom zatrzymać się i zastanowić, uhonorować zmarłych, celebrować to, co jednoczy ludzkość i współpracować, aby przezwyciężyć różnice. Pamięć zachowuje również integralność przeszłości przed tymi, którzy zrewidowaliby historię dla własnych celów.

Mapa 1: Narodowości w byłej Jugosławii: http://origins.osu.edu/sites/origins.osu.edu/files/milestones18-19/srebrenicaethnicmap.jpg

Mapa 2: Mapa Bośni z 1994 roku. Enklawy Srebrenica, Žepa i Goražde ze względu na swoje położenie były ewidentnym punktem niezgody pomiędzy Serbami a Muzułmanami https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/Bosnia_areas_of_control_Sep_94.jpg

Mapa 3: Masowe groby – zdjęcie z samolotu: https://www.dw.com/image/18502445_401.jpg

Dziękuję moim Patronom: Łukasz Otremba, Mateusz Banaszek, Łukasz Sawicki, Witold Szymaniak, tirey93, dr Bartasus, Marcin Szelewski, Adam Freus, Paweł Zieja, Adam Pietrysiak, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Piotr Panek, Paweł Piotrowicz, Paweł Hołubowicz, Tomek Lizoń, Maciek Walusiak, Łukasz Działo, Patryk Pajonczek, Bartek Kozlowski, Łukasz Kolasa, Ewa Wardach, Karol Biegun ,Marcin Debcik, Dawid Stoch, Jakub Żurowski, Paweł Mazurkiewicz, Monika Mickiewicz, Filip Ślusarski, Sabina Rokita, Maciej Golański, Izabela Jędrzejczak, Przemek Pacek, Paweł Kamiński, Michał Misiarek, Zuzanna Rydzyńska, Tomek Puhacewicz, Mateusz Księżopolski, Kamil Witek, bartek kooasdasd, LL LL, Karol Carol, Ola Browne, Urszula Klawikowska, Dominik Kuna, Michał Moczulski, Aleksander Sawiuk, Aleksander Kula, Marcin Chmielewski, Agnieszka Leszczyńska, Klejnot Nilu

Oraz Patronom Anonimowym: Monika, Joanna, Mariusz, Krzysztof, Piotr, Grzegorz, Zuzanna, Adam, Tomasz, Krzysztof, Jakub, Sabina, Zbigniew, Paweł.

Jesteście najlepsi!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Criminal_Tribunal_for_the_former_Yugoslavia https://en.wikipedia.org/wiki/International_Court_of_Justice https://en.wikipedia.org/wiki/Srebrenica_Genocide_Memorial https://en.wikipedia.org/wiki/Army_of_the_Republic_of_Bosnia_and_Herzegovina https://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Safe_Areas https://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations https://en.wikipedia.org/wiki/Scorpions_(paramilitary) https://en.wikipedia.org/wiki/Ratko_Mladić https://en.wikipedia.org/wiki/Army_of_Republika_Srpska https://en.wikipedia.org/wiki/Bosnian_War https://en.wikipedia.org/wiki/Srebrenica_massacre

Oct 06, 2020
Magellan - Wyprawa dookoła Świata!
01:21:41

Zabieram was dziś w podróż wokół całej kuli ziemskiej ! To będzie opowieść o rejsie w nieznane, o sztormach, buntach załogi, o braku żywności i słodkiej wody, szkorbucie, dezercji, o nawracaniu na chrześcijaństwo i o bojach z tubylcami. Epicka podróż, która na zawsze zmieniła nasze postrzeganie Ziemi! Naszym kapitanem zaś będzie sam Ferdynand Magellan!

Mapa 1 https://cdn.shopify.com/s/files/1/0268/2549/0485/products/magellans_journey_printable8.5x11-reduced_2400x.jpg?v=1572646173

Mapa 2 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/Magellan_Elcano_Circumnavigation-en.svg/1920px-Magellan_Elcano_Circumnavigation-en.svg.png

Dziękuję moim Patronom: Witold Szymaniak, Albert Zwierzyński, Marcin Szelewski, Paweł Hołubowicz, Tomek Lizoń, Bartek Woźniak, Łukasz Działo, Marcin Debcik, Ewa Wardach, Dawid Stoch, Jakub Żurowski, Paweł Mazurkiewicz, Sabina Rokita, Karol Carol, Zuzanna Rydzyńska, Ola Browne, Kamil Witek, LL LL, Urszula Klawikowska, Dominik Kuna, Michał Moczulski, Aleksander Sawiuk, Aleksander Kula, Marcin Chmielewski

Oraz Patronom Anonimowym: Monika, Joanna, Mariusz, KT, Tomasz, Piotr , Krzysztof , Paweł Jesteście najlepsi!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Magellan%27s_circumnavigation https://en.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_Magellan https://en.wikipedia.org/wiki/Maluku_Islands https://en.wikipedia.org/wiki/Circumnavigation https://en.wikipedia.org/wiki/Strait_of_Magellan https://en.wikipedia.org/wiki/Victoria_(ship) https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_V,_Holy_Roman_Emperor

Aug 30, 2020
Katastrofa Challengera - Wyścig do gwiazd, który kosztował życie
01:12:20

Dziś opowiem wam o tym, jak upór w dążeniu do zwycięstwa w kosmicznym wyścigu, lekceważenie zagrożeń i pęd do kosmicznej mety doprowadził do śmierci wszystkich członków załogi promu kosmicznego Challenger. Tej śmierci można było uniknąć. Tę śmierć oglądało na żywo w telewizji 55 milionów amerykanów. O tej śmierci do dziś pamięta każdy obywatel Stanów i większość pozostałej części świata.

Dziękuję moim Patronom: Bartosz, Sabina, Albert, Marcin, Łukasz, Monika, Radosław, Paweł, Witold, Dawid, Aleksander, Paweł, Dawid, Joanna, Jacek, Aleksander, LL LL, Mariusz, Tomek, Dawidowi i Radosławowi. Jesteście super!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny

Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle_Challenger_disaster https://en.wikipedia.org/wiki/Human_spaceflight https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_promu_Challenger https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle_Challenger https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle_Solid_Rocket_Booster https://en.wikipedia.org/wiki/O-ring https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle_external_tank

Jul 04, 2020
Monte Cassino - Od śmierci silniejszy był gniew
01:28:32

W historii wojny niektóre kampanie są zapamiętane jako chwalebne i podniosłe pokazy kunsztu bojowego, ale są też inne, o których większość świata niemal zapomniała. Jedna z nich to końcowy etap drugiej wojny światowej. Wtedy to, w latach 1943-45 alianci stoczyli jeden z najrzadziej wspominanych epizodów wojny - Kampanię Włoską, a także wieńczącą ją Bitwę o Monte Cassino.

Jak doszło do tego, że świat pamięta tę kampanię i bitwę o Monte Cassino zupełnie inaczej niż wspomina się ją w Polsce? Zapraszam do wysłuchania!

Dziękuję moim Patronom: Dawidowi Gawałkiewiczowi, Andrzejowi W. i pozostałym ! Jesteście super!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Italian_campaign_(World_War_II) https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Monte_Cassino https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Monte_Cassino

Apr 20, 2020
Masakra w Monachium - Najbardziej nieudana akcja antyterrorystyczna w historii
01:07:54

Igrzyska olimpijskie – to najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian latem i zimą) . To czas współzawodnictwa pod hasłem szlachetnego braterstwa wszystkich narodów świata. Igrzyska olimpijskie w Monachium w 1972 pamiętane są jednak z zupełnie innych powodów. 5 września 1972 roku, krótko po rozpoczęciu olimpijskich zawodów, palestyńska organizacja terrorystyczna Czarny Wrzesień wzięła 11 izraelskich sportowców jako zakładników. Tak zaczęły się wydarzenia znane jako "Masakra w Monachium" Jak w ogóle do tego doszło? Jaki los spotkał zakładników i porywaczy? Posłuchajcie!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Munich_massacre https://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Monachium https://en.wikipedia.org/wiki/1972_Summer_Olympics https://en.wikipedia.org/wiki/Black_September_Organization https://en.wikipedia.org/wiki/Israel_at_the_1972_Summer_Olympics https://en.wikipedia.org/wiki/1948_Arab–Israeli_War https://en.wikipedia.org/wiki/Luttif_Afif

Feb 28, 2020
Bitwa o Atlantyk. Jak ocean stał się grobem dla 120.000 ludzi
01:32:16

Atlantyk był jedną z kluczowych aren zmagań sił zbrojnych w trakcie II wojny światowej. Dlatego tak ważne było, aby tę bitwę wygrać. Bitwę, której teatrem zawsze był zimny, nieraz rozgniewany Ocean Atlantycki. Bitwę, która unicestwiła 1821 niemieckie statki i aż 4076 statków alianckich. Bitwę, która pochłonęła życie 120.000 marynarzy!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Zrodla: https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Atlantic https://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Dönitz https://en.wikipedia.org/wiki/Erich_Raeder https://en.wikipedia.org/wiki/Winston_Churchill https://en.wikipedia.org/wiki/German_battleship_Bismarck https://en.wikipedia.org/wiki/German_battleship_Scharnhorst https://en.wikipedia.org/wiki/German_battleship_Gneisenau https://en.wikipedia.org/wiki/German_battleship_Tirpitz https://pl.wikipedia.org/wiki/Erich_Raeder https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_wersalski https://pl.wikipedia.org/wiki/Sonar#ASDIC https://pl.wikipedia.org/wiki/Royal_Navy https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_waszyngtoński_(1922 https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Atlantyk https://pl.wikipedia.org/wiki/Okręty_podwodne_typu_VIIC https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_u_ujścia_La_Platy https://pl.wikipedia.org/wiki/Scharnhorst_(1936 https://pl.wikipedia.org/wiki/HMS_Glorious https://pl.wikipedia.org/wiki/HMS_Hood_(1918 https://pl.wikipedia.org/wiki/Tirpitz https://pl.wikipedia.org/wiki/Bismarck_(1939 https://pl.wikipedia.org/wiki/Admiral_Scheer https://pl.wikipedia.org/wiki/Hedgehog https://pl.wikipedia.org/wiki/Luftwaffe https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Burza

Jan 01, 2020
Wikingowie - W drodze ku Valhalli
01:44:25

Przenosimy się dziś na daleką, mroźną północ Europy . Ze świeżo ściętych drzew zbudujemy nasz Drakkar i wyruszymy na szalejące morze. Wypłyniemy z malutkich osad ulokowanych pod zamglonymi fiordami i udamy się na podbój dalekich krain. Ostrzegam – nie wszystkim dane będzie wrócić.... Z żelaza wykujemy oręż do walki i staniemy ramię w ramię z berserkerami, gotowi przenieść się do wieczności.

Razem wzniesiemy kamienie runiczne na cześć wielkich wojowników oraz pogrzebiemy ich ze wszystkimi honorami, aby godnie zasiedli z bogami w Valhalli. Zagłębimy się w życie rodzinne wikingów, ich ubiór, uprawy rolne i rozrywki, towarzyszące im wieczorami. Opowiem wam niejedną nordycką sagę, przenosząc was w świat mitologii skandynawskiej.

Opowiem wam wszystko, co najciekawsze o Wikingach. Weźcie łyk miodu, nałóżcie swoje hełmy i niech Odyn ma nas w swojej opiece!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Facebook: Podcast Historyczny

Saga o Eryku Rudobrodym https://pl.wikisource.org/wiki/Saga_o_Eryku_Rudym Muzyka: Danheim - za zgodą autora. https://www.youtube.com/watch?v=8tilKaOINmE Artwork: https://wall.alphacoders.com/big.php?i=877062&lang=Polish

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Viking_revival https://en.wikipedia.org/wiki/Old_Norse https://en.wikipedia.org/wiki/Viking_Age https://en.wikipedia.org/wiki/Vikings

Nov 23, 2019
Rewolucja Kubańska - Iskra, która padła na beczkę prochu
01:12:56

Zabieram was dziś w podróż na Kubę, gdzie w połowie lat 50 tych XX wieku młody prawnik Fidel Castro, jego młodszy brat socjolog Raul oraz aspirujący lekarz Che Guevara mieli dość tego, że nikt się z nimi nie liczy. Z tej desperacji wykrzesali iskrę, która padła na beczkę prochu, jaką wtedy była Kuba. Rozpętali rewolucję - a rewolucje nigdy nie wybuchają w rajach.

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Zdjęcie z okładki - Marsz zwycięstwa - Fidel po lewej, Che pośrodku: https://tinyurl.com/fideliche Raul Castro i Che Guevara: https://tinyurl.com/RauliChe Najsłynniejsze zdjęcie Che Guevary: https://tinyurl.com/guerilleroche Ostatnie zdjęcie Che za życia: https://tinyurl.com/ostatniezdjecieChe

Fanpage: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Fidel_Castro https://en.wikipedia.org/wiki/Cuban_Revolution https://en.wikipedia.org/wiki/26th_of_July_Movement https://en.wikipedia.org/wiki/Fulgencio_Batista https://en.wikipedia.org/wiki/Communist_Party_of_Cuba https://en.wikipedia.org/wiki/Cuba–United_States_relations https://en.wikipedia.org/wiki/Che_Guevara

Oct 20, 2019
Sekta Świątynia Ludu - Największe masowe samobójstwo w nowożytnej historii
01:20:05

Jak doszło do tego, że 918 osób oddało cały swój dobytek na rzecz sekty, porzuciło swoje rodziny, założyło socjalistyczną komunę pośrodku dżungli, a następnie dobrowolnie popełniło samobójstwo? Zabieram was dziś w podróż do upalnej Gujany, gdzie razem kroczyć będziemy śladami Jima Jonesa i jego sekty - Świątyni Ludu. Miłego słuchania!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Facebook: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny Link do kasety śmierci: https://youtu.be/OkookcrAnSE Link do dokumentu "Jonestown - Paradise Lost" , którego fragmenty wykorzystano: https://youtu.be/VWqACvTknls

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Jones https://en.wikipedia.org/wiki/Peoples_Temple https://en.wikipedia.org/wiki/Jonestown https://en.wikipedia.org/wiki/Leo_Ryan

Sep 22, 2019
Mur Berliński - Miasto, które na 28 lat zostało podzielone na pół
01:30:32

W dzisiejszym odcinku zabieram was w podróż do miasta, które na 28 lat zostało podzielone na pół. Mur Berliński to jedyna namacalna część Żelaznej Kurtyny. Opowiadam, jak to się stało, że doszło do budowy Muru, jak właściwie wyglądał i w jaki sposób wreszcie upadł. Dzielę się także czterema historiami ofiar Muru, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Dowiecie się też, jaką rolę w upadku Muru odegrał David Hasselhoff. Zapraszam!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Facebook: Podcast Historyczny

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_deaths_at_the_Berlin_Wall https://en.wikipedia.org/wiki/Fall_of_the_Berlin_Wall https://en.wikipedia.org/wiki/Berlin_Wall https://en.wikipedia.org/wiki/East_Berlin https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Bloc

Sep 08, 2019
Historyczne Teorie Spiskowe - Holokaust się nie wydarzył?
01:15:17

Zabieram was dziś w podróż po spiskowym świecie negatorów Holokaustu. Opowiadam o tym, czy Holokaust był od początku zamiarem nazistów, czy jedynie efektem wielu różnych czynników, jakie mamy dowody na Holokaust i jakie są argumenty denialistów i trutherów. Następnie parę słów o najbardziej znanym negatorze - Davidzie Irvingu. Na koniec parę pytań do rewizjonistów Zagłady, które warto im zadawać .

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Zapraszam na fanpage na którym publikuje dodatkowe ciekawostki i plany na kolejne odcinki: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny/

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Holocaust_denial https://en.wikipedia.org/wiki/The_Holocaust https://en.wikipedia.org/wiki/Extermination_camp https://en.wikipedia.org/wiki/Gas_chamber https://en.wikipedia.org/wiki/Expulsions_and_exoduses_of_Jews https://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_Holocaust_denial https://en.wikipedia.org/wiki/Denialism https://en.wikipedia.org/wiki/Historical_revisionism

Aug 25, 2019
Czy Jezus istniał naprawdę?
00:48:02

Historycy wątpią w istnienie Jezusa. I nie jest to dyskusja teologiczna. Chodzi o faktycznego człowieka, który miał nauczać w Nazarecie. Wielu uważa, że... nigdy nie istniał. Co wiemy? Zapraszam do wysłuchania!

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Zapraszam na fanpage na którym publikuje dodatkowe ciekawostki i plany na kolejne odcinki: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny/

Muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com)

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Zrodła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Historical_method https://en.wikipedia.org/wiki/Historical_Jesus https://en.wikipedia.org/wiki/Quest_for_the_historical_Jesus https://en.wikipedia.org/wiki/George_Albert_Wells https://en.wikipedia.org/wiki/Christ_myth_theory https://en.wikipedia.org/wiki/Jesus https://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus

Aug 16, 2019
Hołodomor - Wielki Głód na Ukrainie
00:13:24

O tym, jakim potwornym narzędziem walki politycznej może być głód. Myśląc o ludobójstwie mamy przed oczami zazwyczaj obozy koncentracyjne, krwawe rozstrzelania, oszalałe czystki etniczne. Jednak jedną z najokrutniejszych zbrodni w historii ludzkości był głód na Ukrainie.

Wesprzyj Podcast Historyczny: https://patronite.pl/podcasthistoryczny/description

Zapraszam na fanpage na którym publikuję dodatkowe ciekawostki i plany na kolejne odcinki: https://www.facebook.com/podcasthistoryczny/

muzyka: Open Music Revolution (www.openmusicrevolution.com) AShamaluevMusic: https://www.youtube.com/c/ashamaluevmusic Whitesand: - https://whitesand.bandcamp.com/ https://open.spotify.com/artist/3GXunV3wsCpSdKp0L5tcNH

Zrodla: https://en.wikipedia.org/wiki/Holodomor_genocide_question https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Ukraine https://en.wikipedia.org/wiki/Holodomor https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_głód_na_Ukrainie https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_famine_of_1932–33

Aug 08, 2019
Ludobójstwo w Rwandzie
00:18:59
Aug 08, 2019