Zagadki Kryminalne

By Karolina Anna

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: True Crime

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 86
Reviews: 0

Description

Odcinki "Zagadek Kryminalnych" z kanału Karolina Anna w formie podcastu! W filmach przedstawiam sprawy kryminalne z całego świata (porwania, zaginięcia, morderstwa, zjawiska paranormalne). Jeśli prowadzicie zapracowane życie i nie macie czasu na oglądanie Youtuba, to ten podcast jest właśnie dla Was! kontakt: kobyleckayt@gmail.com

Episode Date
ANNETTE HERFKENS - JEDYNA OCALAŁA
1260

Choć niesamowitych historii ukazujących siłę ludzkiej woli przetrwania można znaleźć kilka, to każda z nich jest wyjątkowa i równie niesamowita. To co spotkało Annette Herfkens można określić jako prawdziwy cud, kobieta jako jedyna przeżyła katastrofę samolotu i walczyła o życie przez kolejne 8 dni w dżungli. 

Jun 22, 2022
THAD PHILLIPS - OFIARA ŁAMACZA KOŚCI
1215

19 lipca 1995 roku 13-letni Thad Phillips został uprowadzony ze swojego domu rodzinnego w Baraboo w stanie Wisconsin. Niestety porywaczem miał się okazać seryjny sprawca znany później pod pseudonimem "Łamacz kości". 

Jun 18, 2022
JOHN DOE - MOSTLY HARMLESS
1102

 23 lipca 2018 roku na Florydzie znaleziono ciało niezidentyfikowanego mężczyzny. Okazało się, że w ciągu ostatnich miesięcy miały z nim kontakt dziesiątki osób, jednak nikt nie znał jego prawdziwej tożsamości. Nazywano go Mostly Harmless, Denim lub Ben Bilemy. Dopiero po 2 latach udało się ustalić kim naprawdę był i jakie były przyczyny jego tragicznego losu. 

Jun 14, 2022
SPRAWA MICHELLE VON EMSTER - ZABÓJSTWO CZY WYPADEK
1090

Ciało 25-letniej Michelle von Emster zostało znalezione u wybrzeży San Diego w kwietniu 1994 roku. Oficjalnie przyczyna tragedii została ustalona, ale do dziś istnieje na ten temat wiele wątpliwości i spekulacji. 

Jun 08, 2022
SEKTA - RUCH NA RZECZ PRZYWRÓCENIA DZIESIĘCIU PRZYKAZAŃ BOŻYCH
1143

Ruch na rzecz Przywrócenia Dziesięciu Przykazań Bożych był nowym ruchem religijnym, który powstał w Ugandzie w latach 80-tych. Choć ruch wywodził się z katolicyzmu i początkowe założenia wydawały się bardzo szlachetne i pokojowe, to jednak z biegiem lat stało się jasne, że jest to niebezpieczna sekta, której działania są w stanie doprowadzić do niewyobrażalnej tragedii. 

Jun 03, 2022
PORWANIE ANGELI HAMMOND
1254

Partnerem dzisiejszego odcinka jest Allegro, jeśli cenicie sobie spokojne zakupy, koniecznie sprawdźcie usługę Allegro Smart! na Start na stronie www.allegro.pl/smart, dzięki której będziecie mogli cieszyć się darmowymi dostawami i zwrotami!

W przypadkach większości zaginięć porwanie jest tylko jedną z możliwych teorii, rzadko zdarzają się sprawy zniknięć, w których można mieć stu procentową pewność, że swój udział miały w tym osoby trzecie. Inaczej stało się w przypadku Angeli Hammond - młodej kobiety w ciąży, która została uprowadzona podczas rozmowy telefonicznej z narzeczonym. 

May 24, 2022
ZAGINIĘCIE MARCII RYAN i ZIGGY'EGO
1260

20 sierpnia 1996 roku w australijskim stanie Wiktoria zaginęła 33-letnia Marcia Ryan oraz jej ukochany pies Ziggy. Samochód kobiety z pustym bakiem paliwa został znaleziony na poboczu autostrady, ale jej samej nie udało się odnaleźć. Wkrótce ta sprawa stała się jednym z tragicznych przykładów zaginięć długotrwałych. 

Zachęcam do obejrzenia drugiego sezonu serialu "Nieobecni" na Player! https://player.pl/seriale-online/nieobecni-odcinki,27443?utm_source=yt&utm_medium=video&utm_content=Katarzyna_Anna&utm_campaign=nieobecni2   

Pierwszy odcinek:  https://player.pl/seriale-online/nieobecni-odcinki,27443/odcinek-1,S02E01,231788 

#współpracapłatna #playerpl #nieobecni2 #prawdziwahistoria

May 17, 2022
MARCIA I ELIZABETH HONSCH - ROZWIĄZANIE PO 19 LATACH
1085

W 1995 roku w odstępie zaledwie 8 dni znalezione zostały ciała dwóch kobiet. Obie pozostawały niezidentyfikowane przez lata. W międzyczasie dzięki badaniom DNA odkryto, że kobiety są ze sobą spokrewnione - to matka i córka. Musiało minąć jednak aż 19 lat zanim prawda na temat ich tożsamości oraz sprawcy ich krzywdy ujrzała światło dzienne. 

May 12, 2022
SPRAWA JOHNA PARKERA DOE
1094

27 października 1985 roku na ranczu w hrabstwie Parker w Teksasie znaleziony został szkielet młodego chłopaka. Nie ulegało wątpliwości, że padł ofiarą ataku, jednak jego tożsamości nie udało się ustalić. Dopiero po aż 35 latach w sprawie nastąpił przełom - prawda na temat tego kim był chłopak oraz jego morderca  miała wreszcie wyjść na jaw. 

May 12, 2022
KŁAMSTWA INFLUENCERKI BELLE GIBSON
1235

Internet ma swoje ciemne strony, tego nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć - to co czytamy i widzimy w sieci nie zawsze jest takie jakie się wydaje i to samo tyczy się osób, które decydują się dzielić swoją codziennością z obserwatorami. Mogą to być drobne niedopowiedzenia - pokazywanie tylko najlepszych chwil, retuszowanie zdjęć, ale zdarzają się również bardziej ekstremalne przypadki. Można do nich zaliczyć australijską influencerkę Belle Gibson, której sieć kłamstw doprowadziła do prawdziwych tragedii. 

May 04, 2022
SPRAWA YARY GAMBIRASIO - CZĘŚĆ 2
1077

Droga do poznania sprawcy w sprawie 13-letniej Yary Gambirasio była zawiła i kosztowna. Liczne błędy i wyzwania - pozornie niemożliwe do pokonania -wydłużyły śledztwo, jednak ostatecznie ogromne skumulowane wysiłki setek osób doprowadziły do przełomu, na który z zapartym tchem czekał cały świat. 

May 04, 2022
SPRAWA YARY GAMBIRASIO - CZĘŚĆ 1
1288

13-letnia Yara Gambirasio zaginęła 26 listopada 2010 roku, po opuszczeniu centrum sportowego oddalonego od jej domu o zaledwie 700 metrów. Obecnie ta sprawa mało komu nie jest jeszcze znana - było to śledztwo, które na zawsze zapisało się w historii Włoch - najdroższe i najbardziej intensywne dochodzenie w historii tego kraju ostatecznie doprowadziło do poznania prawdy na temat tragicznego losu nastolatki. 

Apr 27, 2022
TRAGEDIA SYLVII QUAYLE - ODPOWIEDŹ PO 40 LATACH
1049

Ciało Sylvii Quayle zostało znalezione przez jej ojca rankiem 3 sierpnia 1981 roku. Sprawa wstrząsnęła lokalną społecznością, ale mimo ogromnych starań policji i bliskich ofiary śledztwo stanęło w miejscu na dziesiątki lat. Dopiero dzięki nowym technikom kryminalistycznym, po aż 40 latach, w sprawie pojawiła się nadzieja na poznanie rozwiązania.  

Apr 23, 2022
76 DNI STEVENA CALLAHANA
1032

Przypadek Stevena Callahana jest jednym z najbardziej niewiarygodnych przykładów ukazujących siłę ludzkiej woli przetrwania. W 1981 roku podczas podróży po Oceanie Atlantyckim doszło do wypadku, w wyniku którego Steven zaczął dryfować samotnie na tratwie ratunkowej z bardzo ograniczonym dostępem do wody i pożywienia. To co przyniosły kolejne dni i tygodnie miało wkrótce zszokować świat.    

Apr 11, 2022
TRAGICZNY KONIEC MIŁOŚCI STACEY SCHOECK
1036

Życie Stacey Schoeck i jej męża Richarda z pozoru mogło wydawać się bliskie ideału, jednak w lutym 2010 roku wszystko miało się zmienić na zawsze. Richard został zastrzelony gdy w parku czekał na spotkanie z żoną. Prawda na temat sprawcy i motywu tej zbrodni miała okazać się szokująca.

Apr 06, 2022
SCJENTOLOGIA - SEKTA CELEBRYTÓW
1104

Powszechnie wiadomo, że Scejntologia jest najbardziej popularną sektą wśród celebrytów światowego formatu. Nie każdy jednak wie dlaczego tak własnie jest - w tym odcinku postaram się przybliżyć kulisy funkcjonowania organizacji, która z różnych powodów tak bardzo przyciąga bogate i znane osoby. 

Mar 21, 2022
CARLA WALKER - ROZWIĄZANIE PO 45 LATACH
1134

Carla Walker została porwana 17 lutego 1974 roku podczas randki ze swoim chłopakiem. Niestety kolejne dni poszukiwań przyniosły najgorszy możliwy rezultat - znaleziono ciało dziewczyny. Sprawca jej tragedii miał pozostać niezidentyfikowany przez aż 45 lat. 

Mar 16, 2022
PETER KÜRTEN - WAMPIR Z DÜSSELDORFU
1256

Urodzony w 1883 roku Peter Kürten sprawiał wrażenie porządnego, przeciętnego człowieka, jednak skrywał mroczny sekret - był seryjnym mordercą, który siał strach wśród mieszkańców Niemiec przez długie lata. Zyskał przydomek Wampira z Düsseldorfu, ponieważ zdarzało mu się pić krew swoich ofiar. 

BOOKBEAT:  https://www.bookbeat.pl/karolinaanna?utm_source=youtube&utm_medium=influencer&utm_campaign=karolin+anna+30+dni&utm_content=video.

kod: ZAGADKI

Mar 11, 2022
PORWANIE JOHN PAULA GETTY'EGO III
1124

John Paul Getty III był wnukiem potentata naftowego i najbogatszego człowieka na świecie w latach 60-tych - Johna Paula Getty'ego. W 1973 roku, w wieku 17-lat, chłopak został porwany dla okupu. Okazało się to być ogromną próbą dla jego rodziny - musieli zdecydować czy ważniejsze są dla nich pieniądze czy ludzie życie i o dziwo wybór nie był oczywisty.  

Mar 09, 2022
TRAGEDIA MODELKI RUSLANY KORSZUNOWEJ
1267

Ruslana Korshunova rozpoczęła karierę w świecie mody w bardzo młodym wieku i w ciągu zaledwie kilku lat zdobyła status supermodelki. Dla otoczenia miała wszystko - urodę, karierę, pieniądze i licznych adoratorów. Niestety to wszystko skończyło się w 2008 roku, gdy wypadła z okna wieżowca. Rok później doszło do kolejnego podobnego incydentu - inna młoda modelka straciła życie w taki sam sposób. Wkrótce odkryto, że sprawy mogą być ze sobą powiązane i mieć związek z tajemniczą rosyjską sektą.  

Mar 04, 2022
PORWANIE I ODNALEZIENIE SHAWNA HORNBECKA
1235

11-letni Shawn Hornbeck zaginął 6 października 2002 roku podczas jazdy na rowerze w pobliżu swojego domu w Richwoods w stanie Missouri. Przez ponad 4 lata to co go spotkało tamtego dnia pozostawało tajemnicą. Prawda wyszła na jaw dopiero w styczniu 2007 roku i okazała się znacznie bardziej szokująca niż ktokolwiek mógł przewidzieć. 

Mar 02, 2022
PRZERAŻAJĄCA SPRAWA FRANKLINA FLOYDA
1503

Życiorys i zbrodnie Franklina Delano Floyda są tak szokujące i zagmatwane, że gdyby nie niepodważalne dowody nikt nie uwierzyłby, że nie jest to zwykły scenariusz filmu. Floyd przynosił ze sobą cierpienie i tragedie gdziekolwiek się pojawiał, a najbardziej szokujące aspekty jego sprawy, takie jak małżeństwo z własną córką i wiele wiele innych, wyszły na jaw dopiero po latach.    

Feb 20, 2022
WALENTYNKOWA TRAGEDIA SUSAN HAMILTON
1214

Dla większości osób Walentynki są okazją do celebrowanie wyjątkowych relacji w życiu, ale niestety nie dla wszystkich wiążą się z pozytywnymi wspomnieniami. Dla Susan Hamilton - żony uznanego i zamożnego lekarza Dzień Zakochanych w 2001 roku miał okazać się ostatnim. 

Feb 15, 2022
CHEERLEADERKA W SKRZYNI - JANE DOE
1087

24 sierpnia 1982 roku w okolicach miasta Frederick w stanie Maryland znaleziono ciało niezidentyfikowanej kobiety. Znajdowała się w kufrze porzuconym na zalesionym terenie i jej stan nie pozwalał na ustalenie nawet ile miesięcy lub lat czekała na odkrycie. Poznanie jej prawdziwej tożsamości miało okazać się znacznie większym wyzwaniem niż zakładano. 

Feb 10, 2022
KRWAWA KLĄTWA HOPE DIAMOND
1277

Wokół pochodzenia, historii i ofiar największego niebieskiego diamentu na świecie od wieków krąży wiele legend. Pochodzący najprawdopodobniej z Indii klejnot doprowadził do co najmniej kilkunastu tragedii zanim na stałe trafił do muzeum w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. 

Feb 06, 2022
MITCHEL I BONITA - TRAGEDIA ZAKOCHANYCH
1230

Szkolnej miłości Michela Weisera i Bonity Bickwit nie była pisana przyszłość jak z bajki. Wydarzenia z lipca 1973 roku przyniosły wiele cierpienia bliskim nastolatków, choć nie porzucono nadziei, że ostateczny finał sprawy może być pozytywny.  

Jan 31, 2022
TRAGEDIA AMANDY SLAUGHTER - SZOKUJĄCE ROZWIĄZANIE
1241

Gdy 14-letnia Amanda Slaughter zniknęła w kwietniu 1991 roku sądzono, że po raz kolejny uciekła z domu. Mijały jednak kolejne miesiące, które zmieniły się w lata, a dziewczyna nie wracała. Prawda na temat tego co ją spotkało wyszła na jaw dopiero po 21 latach i okazała się szokująca.

Jan 23, 2022
SPRAWA STEVENA CLARKA - OSKARŻENIE RODZICÓW
1211

Nic nie wskazywało na to, że spokojny spacer nad wybrzeżem może zmienić życie jednej rodziny na zawsze. Tak się jednak stało 28 grudnia 1992 roku. Doris Clark i jej 23-letni syn Steven wybrali się na wycieczkę do oddalonego o kilka kilometrów nadmorskiego miasteczka, ale wróciła tylko jedna osoba - matka. Los syna przez lata pozostawał pod znakiem zapytania, a po prawie trzech dekadach śledczy zaczęli podejrzewać, że za zniknięciem chłopaka mogą stać jego rodzice.  

Jan 19, 2022
"PORWANIE" I ODNALEZIENIE DENISE BOLSER
1224

Denise Bolser zniknęła 17 stycznia 1985 roku. W jej domu w New Hampshire naleziono karteczkę wskazująca na to, że kobieta została uprowadzona, najprawdopodobniej dla okupu. Porywacze nigdy jednak nie nawiązali kontaktu z mężem zaginionej i los Denise miał pozostać zagadką na kolejne kilkanaście lat. Rozwiązanie w tej sprawie okazało się bardziej zaskakujące niż ktokolwiek mógł przewidzieć. 

Jan 10, 2022
RODZINA - MROCZNA STRONA SEKTY
1130

Ruch religijny o nazwie Rodzina został założony przez Davida Berga w latach 60-tych XX wieku. Założenia jak w przypadku większości organizacji noszących znamiona sekty brzmiały szlachetnie, jednak rzeczywistość okazała się okrutna. Manipulacja i wykorzystywanie zaczęły zdarzać się na porządku dziennym, a ucieczka dla wielu nie była możliwa. Organizacja działa również w Polsce pod nazwą - Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych „Rodzina”. 

Jan 05, 2022
SYLWESTROWA TRAGEDIA GIUSEPPE VEROPALUMBO
1101

Powitanie Nowego Roku większości osób kojarzy się z dobrą zabawą i nowym początkiem. Niestety Sylwestrowy wieczór w 2007 roku skończył się dla Włocha Giuseppe Veropalumbo ogromną tragedią. Ta smutna historia jest pełna zniszczonych nadziei, bólu oraz mafijnych porachunków. 

Dec 31, 2021
ŚWIĄTECZNA TRAGEDIA RODZINY LAWSON
1267

Dla większości osób na świecie święta Bożego Narodzenia to najszczęśliwszy czas w roku, ale nie każdy ma z nimi związane pozytywne wspomnienia. 25 grudnia 1929 roku w mieście Germanton w Stanach Zjednoczonych miała miejsce niewyobrażalna tragedia. Życie straciło siedmiu z ośmiu członów rodziny Lawson, a prawda na temat powodów tego wydarzenia miała okazać się szokująca. 

Dec 27, 2021
TRAGEDIA HARUKI WEISER - UKRADZIONE MARZENIA
1096

W 2016 roku 18-letnia Haruka Weiser uczęszczała na Uniwersytet w Teksasie. Była wyjątkowo zdolna i miała ambitne plany na przyszłość. Studiowała taniec i teatr oraz przygotowywała się do studiów medycznych. Niestety nadzieje na przyszłość zostały jej odebrane w kwietniu 2016 roku. Późnym wieczorem Haruka wyszła z zajęć, ale nie dotarła do swojego akademika. Prawda na temat jej losu miała okazać się szokująca. 

Dec 23, 2021
BIBB COUNTY JOHN DOE - IDENTYFIKACJA PO 60 LATACH
1052

W marcu 1961 roku w hrabstwie Bibb w Alabamie doszło do wypadku - samochód wypadł z mostu do rzeki. W środku znajdowały się dwie osoby - kierowca oraz młody pasażer. Niestety temu drugiemu nie udało się przeżyć. Okazało się, że to autostopowicz, który nie przedstawił się i nie miał przy sobie dokumentów. Na poznanie tożsamości chłopaka trzeba było poczekać aż 60 lat. 

Dec 19, 2021
DAMANHUR - MROCZNE TAJEMNICE WŁOSKIEJ SEKTY
1360

Jak każda organizacja nosząca znamiona sekty początkowe założenia Federacji Damanhur były bardzo szlachetne. Ekowioska znajduje się w regionie Piemontu na północny Włoch I Trudno się dziwić, że była w stanie sprawnie rekrutować nowych członków. Mogła również pochwalić się piękną i imponującą świątynią, jednak z czasem na jaw zaczęły wychodzić mroczne tajemnice. 

Dec 14, 2021
PORWANIE ALICII KOZAKIEWICZ - INTERNETOWA ZNAJOMOŚĆ
1309

BOOKBEAT: https://www.bookbeat.pl/karolinaanna?utm_source=youtube&utm_medium=influencer&utm_campaign=karolin+anna+30+dni&utm_content=video

Kod: ZAGADKI (dostęp na 30 dni za darmo do pakietu premium dla nowych użytkowników)

Większość z nas zdaje sobie dziś sprawę z potencjalnych zagrożeń wynikających z zawierania znajomości w internecie. Niestety w 2002 roku świadomość na ten temat była znacznie mniejsza. 13-letnia Alicia Kozakiewicz nie spodziewała się, że rówieśnik, z którym rozmawia od kilku miesięcy nie jest tym za kogo się podaje. Gdy w końcu umówili się na spotkanie na żywo nie wiedziała, że zamiast spotkania kolegi zostanie porwana przez 38-latka, który kłamał na temat swojej tożsamości. 

Dec 08, 2021
SPRAWA CZESŁAWA "DARKA" TOMASZKIEWICZA
1053

9 sierpnia 1996 roku w Choszcznie w województwie zachodniopomorskim wydarzyła się tragedia. 7-letni Czesław Tomaszkiewicz, który przez bliskich był nazywany Darkiem zaginął bez ślady. Wszystko wskazywało na to, że spotkała go tragedia - albo z rąk rodziców albo został uprowadzony przez nieznajomego. Niestety mimo okoliczności i młodego wieku chłopca sprawa nigdy nie zyskała należytego rozgłosu.

Dec 05, 2021
PATTI KRIEGER - TRAGEDIA W GÓRACH
1260

Książka "Siedem wieków śmierci" https://bit.ly/siedem-wiekow-smierci

Po stracie ukochanego męża 65-letnia Patti Krieger związała się z dużo młodszym mężczyzną - Larrym Pressleyem. Z czasem stało się jasne, że intencje Larry'ego mogą nie być do końca czyste - znajomych kobiety niepokoił fakt, że mężczyzna wykorzystuje finansowo wdowę. Gdy 2 października 2010 roku Patti zaginęła podczas wyprawy w góry, jej partner od razu znalazł się na szczycie listy podejrzanych. 

Nov 15, 2021
AFERA NASZYJNIKOWA - KRÓLEWSKA KRADZIEŻ TOŻSAMOŚCI
1340

Tak zwana afera naszyjnikowa była jednym z największych skandali w XVIII-wiecznej Francji. Jest to niewiarygodna opowieść pełna zdrad, intryg i kradzieży tożsamości - idealnie nadaje się na scenariusz filmu i trudno uwierzyć, że miało to miejsce naprawdę.

Nov 13, 2021
STEVEN CARTER - ODNALEZIONY PO 30 LATACH
1081

Steven Carter od zawsze wiedział, że został adoptowany z sierocińca na Hawajach. Dorastając zapragnął jednak dowiedzieć się więcej na temat swoich korzeni. Nie przewidział, że szukając prawdy trafi na swoje zdjęcie na stronie poświęconej osobom zaginionym.  

Nov 08, 2021
ANGELA CELENTANO - WŁOSKA MADDIE MCCANN
1165

Sprawa 3-letniej Angeli Celentano jest jednym z najgłośniejszych przypadków zaginięć w historii Włoch. Dziewczynka ostatni raz była widziana 10 sierpnia 1996 roku podczas pikniku z rodziną. Początkowe poszukiwania były rozległe i intensywne, a w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy na policję spłynęło wiele zgłoszeń od świadków oraz pojawiły się liczne teorie dotyczące losu dziewczynki. 

Nov 04, 2021
HALLOWEEN - TRAGEDIA SIOSTRY TADEI BENZ
1333

31 października 1981 roku w klasztorze św. Franciszka w Teksasie doszło do niewyobrażalnej tragedii. Rano w jednym z pokoi znalezione zostało ciało jednej z zakonnic - siostry Tadei Benz. Początkowo nie brano pod uwagę możliwości udziału osób trzecich, jednak wkrótce sprawa przybrała mroczny obrót. 

Oct 31, 2021
JACK THE STRIPPER - ZMORA LONDYNU
1504

Zachęcam do obejrzenia filmu Ostatniej Nocy w Soho - premiera w kinach już 29 października!

Większość osób słyszała zapewne o Kubie Rozpruwaczu - słynnym seryjnym sprawcy terroryzującym Londyn, ale nie każdy zdaję sobie sprawę, że prawie 100 lat później w mieście miała miejsce kolejna fala ataków na panie do towarzystwa. Sprawca został nazwany Jack the Stripper - nawiązując do osławionego poprzednika. 


Oct 25, 2021
KOSZMAR MARCY JO ANDREWS - ROZSTRZYGNIĘCIE PO 21 LATACH
1255

Sprawa Marcy Jo Andrews może być określona jako jeden z najbardziej wstrząsających przykładów bierności, która doprowadziła do tragedii. Dziewczyna ostatni raz była widziana 14 lutego 1984 roku w Chicago w stanie Illinois i choć dzwoniła do koleżanek z prośbą o pomoc i przyjaciółki wiedziały gdzie Marcy się znajduje, nie zdecydowały się zawiadomić policji. 

Oct 17, 2021
MROCZNE TAJEMNICE SCJENTOLOGII
1322

Scjentologia jest jednym z najbardziej znanych nowych ruchów religijnych, przez wielu określanych mianem sekty. Ruch został zapoczątkowany w 1951 przez pisarza fantastyki naukowej L. Rona Hubbarda. Dla wielu zarówno założenia jak i praktyki wewnątrz tej religii mogą wydawać się niedorzeczne, ale jednak zyskała ona ogromne zainteresowanie nie tylko wśród szeregowych członków społeczeństwa, ale także najbardziej znanych hollywoodzkich celebrytów. 

W tym odcinku przybliżam genezę oraz funkcjonowanie Kościoła Scjentologicznego z uwzględnieniem kontrowersji i skandali z ostatnich lat.  

Oct 12, 2021
HALINA SAWICKA I VASILE GORGOS - ODNALEZIENI PO LATACH
1158

Przypadki osób zaginionych, które udało się odnaleźć po kilku dekadach zdarzają się rzadko, jednak za każdym razem napawają nadzieją tych nadal czekających na odpowiedź w sprawie swoich bliskich. W tym odcinku przybliżam aż dwie takie niewiarygodne historie, które choć miały miejsce w innych krajach i dotyczą zupełnie innych osób, mają ze sobą wiele wspólnego.

Oct 07, 2021
PIELĘGNIARKA - CHRISTINA AISTRUP HANSEN
1104

BOOKBEAT https://www.bookbeat.pl/karolinaanna?utm_source=youtube&utm_medium=influencer&utm_campaign=karolin+anna+30+dni&utm_content=video 

Kod: ZAGADKI (dostęp na 30 dni za darmo do pakietu premium dla nowych użytkowników)

Sprawy tzw. Aniołów Śmierci nie są niestety niespotykane, jednak historia duńskiej pielęgniarki Christiny Aistrup Hansen jest wyjątkowa. Kobieta została oskarżona o umyślne podawanie pacjentom niewłaściwych dawek leków, co w kilku przypadkach skończyło się tragedią. W trakcie procesu miało jednak wyjść na jaw jeszcze więcej niepokojących i przerażających faktów na temat jej życia i działań. 

Sep 30, 2021
TAJEMNICE SEKTY MOONA
1136

Kościół Zjednoczeniowy został założony w 1954 roku przez Sun Myung Moona. Aktualnie jest to jeden z najbardziej znanych nowych ruchów religijnych na świecie i przez wielu jest określany jako sekta. Podstawą tej religii jest wierzenie, że jej założyciel jest Mesjaszem zesłanym na ziemię żeby dokończyć dzieła, które nie udało się Jezusowi - zbawić świat poprzez założenie idealnej rodziny. Praktyki wewnątrz kościoła są bardzo kontrowersyjne - najbardziej rozpoznawalne są masowe śluby, podczas których tysiące par, z których większość nigdy wcześniej się nie spotkała, przyrzeka sobie wieczną miłość.

Sep 27, 2021
WYPRAWA HOLLY COURTIER - KOSZMAR CZY OSZUSTWO?
1100

Na początku października 2020 roku 38-letnia Holly Courtier wyruszyła w samotną podróż do Parku Narodowego Zion w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Akcja poszukiwawcza trwała przez kolejne 12 dni i kosztowała ponad 60 tysięcy dolarów. ostateczny finał sprawy okazał się zaskakujący i przyniósł więcej pytań niż odpowiedzi. 


Sep 19, 2021
TRAGEDIA KEITHA SAPSFORDA - PASAŻER NA GAPĘ
1054

Każda historia pasażera na gapę podróżującego w podwoziu samolotu jest jedyna w swoim rodzaju - setki powodów, okoliczności i pozostawionych rodzin. Warunki panujące na zewnątrz samolotu gdy ten znajduje się w przestworzach są trudne - od temperatur po ciśnienie, dlatego dla zdecydowanej większości pasażerów na gapę takie loty są ostatnimi w życiu. W tym odcinku przedstawiam smutną historię nastoletniego Keitha Sapsforda oraz kilku innych osób, które miały zdecydowanie więcej szczęścia.  

Sep 14, 2021
THE GARDEN - SEKTA NA TIKTOKU
1147

Na początku 2021 roku w internecie zrobiło się głośno o The Garden - komunie reklamującej się na TikToku. "Ogród" jest wspólnotą zamieszkująca teren w Lafayette w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych i z biegiem czasu zaczął być określany jako potencjalna sekta. 

Sep 09, 2021
ANNIKA HUTTER - NAJGŁOŚNIEJSZE ZAGINIĘCIE SZWAJCARII
1238

18-letnia Annika Hutter ostatni raz była widziana 11 lipca 1981 roku, gdy wychodziła z domu na spotkanie z kolegami z klasy w oddalonym o 10km od jej rodzinnego Nürensdorf, mieście Winterthur. W ciągu kolejnych tygodni policja otrzymała zgłoszenia od potencjalnych świadków, z których niektóre były bardzo niepokojące - widziano 18-latka wiezioną w przyczepie przy motorowerze - wydawała się przerażona. Wkrótce sprawa stała się najgłośniejszym zaginięciem w historii Szwajcarii. 


Sep 05, 2021
MELVIN REINE - NAJBARDZIEJ BEZKARNY PRZESTĘPCA
1126

Historia Melvina Reina brzmi bardziej jak scenariusz filmu niż prawdziwe wydarzenia. Podpalacz i zabójca, który nigdy nie odpowiedział za większość swoich zbrodni. 

Sep 01, 2021
ARTHUR JONES - ODNALEZIONY PO 30 LATACH
1160

Arthur Gerald Jones był ostatni raz widziany 10 maja 1979 roku przez swoją żonę Joanne. Wyszedł na spotkanie biznesowe i nigdy nie wrócił. W ostatnim czasie relacje małżonków były napięte z powodu złej sytuacji finansowej wynikającej z uzależnienia Arthura od hazardu. Podejrzewano, że mężczyzna mógł paść ofiarą wierzycieli. Przez 30 lat Jones był osobą zaginioną i nic nie wskazywało na to, że może się odnaleźć. 

Aug 27, 2021
SENTINEL PÓŁNOCNY - DZIKA WYSPA
1355

Nowy Instagram: karolinaannayt

Sentinel Północny jest wyspą w archipelagu Andamanów w Zatoce Bengalskiej, jest to jedno z ostatnich miejsc na ziemi nienaruszonych przez współczesną cywilizację. Miejsce to jest jednak osławione z innego powodu - uznaje się je za wyjątkowo niebezpieczne. Sentinelczycy - rdzenni mieszkańcy wyspy agresywnie reagują na wszelkich obcych, co na przestrzeni lat skutkowało wieloma tragediami, najgłośniejszą w 2018 roku. 

Aug 23, 2021
SEKTY - CZYM SĄ I DLACZEGO LUDZIE DO NICH WSTĘPUJĄ?
1171

Większość z nas dobrze wie czym są sekty i że należy unikać ich jak ognia, mamy także pewne przeświadczenia co do tego jakie osoby wstępują do sekt - naiwne, podatne na wpływy, niepotrafiące odróżnić dobra od zła. Prawda jest jednak zupełnie inna - każdy z nas może nieświadomie przystąpić do sekty i w tym odcinku postaram się wytłumaczyć dlaczego. 

Aug 16, 2021
OSTATNIA PODRÓŻ MICHAELA ROCKEFELLERA
1132

Michael Rockefeller urodził się w 1938 roku jako członek zamożnej i wpływowej rodziny. Po skończeniu studiów postanowił podążać za swoją pasją - badaniem obyczajów i sztuki plemion zamieszkujących Oceanię. Podróż w tamte strony w 1961 roku miała się jednak okazać tragiczna. Po wypadku na łodzi musiał o własnych siłach spróbować dopłynąć do brzegu i nigdy więcej nie był widziany. Wśród teorii na temat przyczyn zniknięcia podróżnika można znaleźć te mówiące o tym, że Michael padł ofiarą papuaskich łowców głów i kanibali.

Aug 10, 2021
TAJEMNICA LOTU MALAYSIA AIRLINES MH370
1241

8 marca 2014 roku lot Malaysia Airlines numer 370 wyleciał z lotniska w Kuala Lumpur do Pekinu. Na pokładzie znajdowało się 227 pasażerów oraz 12 członków załogi. Samolot miał jednak nigdy nie dotrzeć do celu, zniknął z radarów nad Morzem Południowochińskim, a jego ostatnie zarejestrowane manewry okazały się bardzo niepokojące 

Aug 06, 2021
EDWARD MORDAKE - CZŁOWIEK Z DWIEMA TWARZAMI
937

Angielski szlachcic Edward Mordake urodził się z nietypową anomalią - z tyłu głowy miał drugą twarz. Niestety nie tylko sam wygląd sprawiał, że jego życie było trudniejsze - według doniesień bliźniak był demonem i stopniowo doprowadzał Edwarda do szaleństwa. Mężczyzna nie zaznawał spokoju nawet nocą - twarz bezustannie namawiała go do złego i szeptała "rzeczy, o których słyszy się tylko w piekle".

Aug 02, 2021
TOŻSAMOŚĆ CALEDONIA JANE DOE
1295

10 listopada 1979 roku niedaleko miasta Caledonia w hrabstwie Livington w stanie Nowy Jork znalezione zostało ciało młodej kobiety. Wszystko wskazywało na to, że straciła życia poprzedniego dnia. Dziewczyna nie miała przy sobie żadnej formy identyfikacji i policji nie udało się ustalić jej tożsamości - w aktach nazwano ją Caledonia Jane Doe, w skrócie Cali Doe. Z biegiem lat nadzieje na poznanie prawdziwej tożsamości Cali Doe słabły. Tak było do 2015 roku - 35 lat po tragedii dziewczynie udało się zwrócić imię.

Jul 26, 2021
ZAGINIĘCIE POLAKÓW W KAZACHSTANIE
1001

1 sierpnia 2010 roku dwóch polskich podróżników - ksiądz Piotr Zwoliński i Michał Kacperski wyleciało z Warszawy do Ałmaty w Kazachstanie. Mieli w planach zdobycie Chan Tengri – góry znajdującej się w centralnej części pasma górskiego Tienszan, mierzącej ponad 7 tysięcy metrów wysokości. Ostatni raz kontaktowali się z bliskimi drugiego dnia wyprawy i po tym słuch po nich zaginął. W wyniku serii błędów i zaniedbań poszukiwania rozpoczęto dopiero 2 tygodnie po tym jak Polacy ostatni raz byli widziani.

Jul 20, 2021
AGATHA CHRISTIE - ZAGINIĘCIE KRÓLOWEJ KRYMINAŁÓW
1246

Agatha Christie jest jedną z najbardziej znanych autorek kryminałów w historii, jednak nie wszyscy fani jej twórczości wiedzą, że ona sama zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Do dziś pozostaje to jedną z największych tajemnic świata literatury - można powiedzieć, że to zagadka rodem z powieści Królowej Kryminałów ;)

BOOKBEAT - https://www.bookbeat.pl/?promocode=zagadkiKod: ZAGADKI (dostęp na 30 dni za darmo do pakietu premium dla nowych użytkowników)

Jul 15, 2021
FREDERICK VALENTICH - DOWÓD NA ISTNIENIE UFO
1071

Tajemnicze zaginięcie młodego pilota - Fredericka Valenticha jest uważane za jeden z najbardziej znanych dowodów na istnienie obcych. Do incydentu doszło 21 października 1978 nad Cieśniną Bassa położoną między Australią a Tasmanią. Podczas rozmowy z kontrolerem 20-letni Frederick poinformował, że nad jego samolotem pojawił się niezidentyfikowany latający obiekt, niedługo później połączenie zostało przerwane.

Jul 12, 2021
PORWANIE DANIELA GOLDMANA
1174

28 marca 1966 roku - dzień przed 18 urodzinami Daniel Goldman został uprowadzony ze swojego domu w Surfside na Florydzie. O 5:35 rano intruz wszedł do mieszkania, które nastolatek dzielił z rodzicami i grożąc bronią palną zażądał pieniędzy. Gdy dowiedział się, że nie będzie mógł ich dostać związał Goldmanów i porwał ich syna. Sprawa z pozoru wydawała się bardzo prosta - typowe uprowadzenie dla okupu, jednak z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej nieścisłości i wątpliwości co do motywu porywaczy oraz prawdomówności rodziców 17-latka. 

Jul 05, 2021
ELIZABETH SHOAF - DZIEWCZYNA W BUNKRZE
1406

6 września 2006 roku 14-letnia Elizabeth Shoaf jak zwykle po południu wracała do domu ze szkoły. Z przystanku autobusowego miała do pokonania kilkaset metrów przez zalesiony teren, który znała jak własną kieszeń. Niestety, tego dnia miało wydarzyć się coś, co zmieniło jej życie na zawsze. Zaczepił ją policjant, który następnie zaczął kierować ją w głąb lasu do własnoręcznie wykopanego bunkra...

Jun 24, 2021
URSULA BARWICK - ODPOWIEDŹ PO 30 LATACH
1144

17-letnia Ursula Barwick była ostatni raz widziana przez swojego ojca i macochę wiosną 1987 roku. Dziewczyna planowała spędzić kilka miesięcy w Sydney podejmując pracę i próbując niezależnego życia z dala od rodziny. Niestety podróż skończyła się tragicznie, a prawda na temat tych wydarzeń miała wyjść na jaw dopiero 30 lat później.

Jun 20, 2021
PORWANIE ANNE HAGEN - ŻONY MILIONERA
1124

Anne-Elisabeth Hagen zniknęła ze swojego domu na przedmieściach Oslo 31 października 2018 roku. Jako pierwszy zorientował się jej mąż - Tom Hagen będący jednym z najbogatszych ludzi w Norwegii. Porywacze zostawili list z żądaniem okupu, sprawa wydawała się prosta, ale miało w niej nastąpić wiele niespodziewanych zwrotów akcji.

Jun 16, 2021
WILLIAM EARL MOLDT - ODNALEZIONY DZIĘKI GOOGLE EARTH
902

40-letni agent nieruchomości William Earl Moldt postanowił odreagować wychodząc do pubu pewnego wieczora w listopadzie 1997 roku. Około 21:30 skontaktował się ze swoją partnerką i zapewnił, że wróci do domu w ciągu kolejnych kilku godzin, tak się jedna nie stało. To co spotkało Williama miało pozostać tajemnicą na kolejne 22 lata i jak się później okazało odpowiedź cały czas była na wyciągnięcie ręki.

Jun 11, 2021
TAJEMNICA VIRGINII CARPENTER
1382

W 1948 roku 21-letnia Virginia Carpenter miała rozpocząć kolejny rok nauki na Texas State College for Women. Ostatni raz była widziana około 21:30 przez taksówkarza, który przywiózł ją ze stacji kolejowej pod akademik w mieście Denton w Teksasie. Jej zaginięcie miało stać się jedną z najbardziej tajemniczych spraw z jakimi teksańska policja miała do czynienia. Nie brakowało poszlak i teorii, również tych wiążących dziewczynę ze światem przestępczym.

Jun 10, 2021
WATCHER - OBSERWATOR Z WESTFIELD
1344

Marzenia rodziny Broaddus o posiadaniu wymarzonego domu legły z gruzach po tym jak zaczął prześladować ich stalker. W 2014 roku Maria i Derek kupili dom przy 657 Boulevard w Westfield w stanie New Jersey, niestety, jeszcze zanim zdążyli wprowadzić się tam z trójką swoich dzieci otrzymali pierwszy przerażający list od anonimowej osoby podpisującej się jako Obserwator. Autor wiadomości wspominał o szczegółach, które mógł znać tylko jeśli faktycznie stale obserwował dom i jego nowych właścicieli. Z czasem sytuacja stała się jeszcze bardziej przerażająca, a wiadomości zaczęły zawierać realne groźby.

Jun 02, 2021
TOŻSAMOŚĆ GRIFFITH PARK JANE DOE
1166

8 czerwca 1968 roku w parku Griffith w Los Angeles znalezione zostało ciało młodej kobiety. Nie miała przy sobie żadnej formy identyfikacji I jedyną wskazówką co do jej tożsamości był pierścionek z wygrawerowaną datą 4 września 1920 oraz inicjałami C.B i E.J. Na poznanie prawdziwego imienia dziewczyny trzeba było poczekać prawie pół wieku, do tego czasu była znana jako Jane Doe numer 18 lub Griffith Park Jane Doe.

May 29, 2021
NIEZNAJOMA Z SEKWANY - TAJEMNICA UŚMIECHU
948

W drugiej połowie XIX wieku w Paryżu z Sekwany wyłowione zostało ciało młodej kobiety. Jej wiek oszacowano na zaledwie 16 lat. Zarówno tożsamość dziewczyny jak i powód dla którego spotkał ją tak tragiczny przedwczesny koniec miały stać się zagadką dla ówczesnych paryżan. Najbardziej nietypowy w tej sprawie był jednak wygląd nastolatki - jej tajemniczy uśmiech i spokojny wyraz twarzy będący kontrastem dla gwałtownej śmierci stały się inspiracją dla licznych artystów. 

May 20, 2021
TYLER HARDY - CHŁOPIEC, KTÓRY NIE ISTNIAŁ
854

Gdy na policję spłynęło zgłoszenie zaginięcia kilkuletniego chłopca sądzono, że będzie to kolejny typowy spór między byłymi partnerami o opiekę nad dzieckiem. W miarę rozwoju śledztwa okazało się jednak, że w żadnych rejestrach nie ma wzmianki o istnieniu chłopca i wszystko wskazuje na to, że nigdy nie istniał...

May 16, 2021
JESSICA BOYNTON - KTO STRZELAŁ?
1217

15 sierpnia 2016 roku zmienił życie Jessiki Boynton na zawsze. 19-latka była matką dwóch synów i żoną policjanta - Matthew Boyntona. Tego dnia mąż wyszedł na spotkanie ze znajomym zostawiając partnerkę z dziećmi. Kilka godzin później do ich mieszkania wezwana została policja. Po przyjeździe na miejsce funkcjonariuszy znaleziono Jessikę nieprzytomną z głową na poduszce przesiąkniętej krwią. Rozwiązanie sprawy miało okazać się znacznie większym wyzwaniem niż przewidywano i z czasem coraz więcej poszlak zaczęło wskazywać na męża...

May 12, 2021
CAMERON MACAULEY - DOWÓD NA ISTNIENIE REINKARNACJI
1074

Istnienie reinkarnacji to bardzo kontrowersyjny temat, są jednak pewne historie powszechnie uważane za dowody tego zjawiska, które są trudne do wytłumaczenia nawet dla największych sceptyków. Jednym z najbardziej znanych takich przykładów jest sprawa Camerona Macauleya, który twierdził, że w poprzednim wcieleniu mieszkał na szkockiej wyspie Barra. Na pierwszy rzut oka mogło wydawać się, że to po prostu przypadek wyjątkowo bujnej wyobraźni dziecka, jednak po przyjeździe na wyspę okazało się, że wszystko wskazuje na to, że już kiedyś tam był.

May 09, 2021
PORWANIE JULII MOISIEJENKO - ODPOWIEDŹ PO 20 LATACH
1082

1 października 1999 roku zmienił życie rodziny Moisiejenko na zawsze. Ludmiła wysłała swojego męża i 4-letnią córeczkę Julię na targ do pobliskiej miejscowości. Podczas drogi powrotnej pociągiem mężczyzna zasnął i gdy obudził się na ostatniej stacji okazało się, że córka zniknęła. Rozpoczęły się intensywne poszukiwania, które niestety nie przyniosły upragnionych rezultatów. Musiało minąć 20 lat żeby w sprawie nastąpił przełom i prawda na temat wydarzeń z 1999 roku wyszła na jaw.

May 05, 2021
HANNAH UPP - KOBIETA, KTÓRA ZAGINĘŁA TRZY RAZY
1245

16 września 2008 roku na środku zatoki w Nowym Jorku kaptan promu zauważył w oddali unoszący się na wodzie przedmiot. Po bliższej inspekcji okazało się, że jest to kobieta dryfująca twarzą w dół, cudem nadal żyła. Po odzyskaniu świadomości powiedziała, że kilka godzin wcześniej wyszła pobiegać i nie wie jak znalazła się w zatoce. Po sprawdzeniu nazwiska w rejestrach wyszło jednak na jaw, że kobieta od 3 tygodni jest osobą zaginioną. Nie był to koniec osobliwych wydarzeń w życiu Hannah Upp - kolejne lata przyniosły następne niewytłumaczalne incydenty.

Apr 30, 2021
ZAGADKA PAM I SHERRI ROZWIĄZANA PO 43 LATACH
1103

Gdy w maju 1971 roku dwie koleżanki- Pamela Jackson i Cheryl Miller zaginęły w drodze na spotkanie ze znajomymi, nikt nie sądził, że sprawa zmieni się w trwającą kilka dekad zagadkę. Samochód z nastolatkami wydawał się w ułamku sekundy rozpłynąć w powietrzu i mimo rozległych poszukiwań nie udało się go odnaleźć. Rozważano wiele opcji - ucieczkę, porwanie, zabójstwo. Na odpowiedź trzeba było poczekać aż 43 lata.

Apr 25, 2021
KITTY GENOVESE - 38 ŚWIADKÓW TRAGEDII
1316

Tragedia, która wydarzyła się 13 marca 1964 roku w Nowym Jorku zmieniła historię miasta na zawsze. 28-letnia Kitty Genovese została napadnięta w drodze powrotnej z pracy i mimo, że świadków ataku było kilkadziesiąt nikt nie pomógł ani nie wezwał policji. Ta wersja wydarzeń przez kolejne dekady była przedstawiana jako podręcznikowy przykład efektu świadka - zjawiska psychologicznego, w którym prawdopodobieństwo reakcji zmniejsza się wraz ze wzrostem liczby osób będących świadkami kryzysowego zdarzenia. Po latach miało się jednak okazać, że nie wszystko co gazety donosiły na temat tej sprawy było prawdą.

Apr 21, 2021
SPRAWA DZIECI BEAUMONT - AUSTRALIJSKA TRAGEDIA
1659

Glenelg na przedmieściach Adelaide w Australii jest spokojną i słoneczną okolicą. Było to również ulubione miejsce spędzania wolnego czasu dla rodzeństwa Beaumont - Jane, Arnny oraz Granta. Nic więc dziwnego, że dzieci postanowiły świętować Dzień Australii kolejną wyprawą na plażę. Nic nie wskazywało na to, że upalny letni dzień - 26 stycznia 1966 roku - może skończyć się tragicznie. Miało się jednak okazać, że nawet w biały dzień i przy wielu świadkach trójka dzieci może rozpłynąć się w powietrzu.

Apr 15, 2021
VALENTINE SALLY - ZIDENTYFIKOWANA PO 39 LATACH
1131

Valentine Sally to imię, które przez prawie 40 lat nosiła niezidentyfikowanej młoda dziewczyna znaleziona w Walentynki 1982 roku przy drodze międzystanowej numer 40 w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. 2 lata później Valentine Sally została zidentyfikowana jako Melody Cutlip, która zaginięła w 1980 roku. Miało się jednak okazać, że Melody zdołała wrócić do domu cała i zdrowa, czyli identyfikacja była błędna. Na kolejny przełom trzeba było czekać 39 lat, dopiero na początku 2021 roku pojawiła się odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie.

Apr 14, 2021
LULA CORA HOOD - ODNALEZIONA 15 LAT PO SWOIM POGRZEBIE
882

W prawdziwym życiu rzadko zdarzają się zwroty akcji godne hollywoodzkich filmów, nie oznacza to jednak, że to niemożliwe. Nikt nie mógł przewidzieć, że tak właśnie potoczy się sprawa kobiety zaginionej w 1970 roku. Przez lata rodzina czekała na odpowiedź co się z nią stało. Po 26 latach sprawa doczekała się rozwiązania - ciało kobiety zostało odnalezione. Przez kolejne 15 lat rodzina zdążyła pogodzić się ze stratą, jednak to nie był jeszcze koniec tej historii, nastąpił zwrot akcji, który zmienił wszystko.

Apr 04, 2021
DANICA CHILDS - MROCZNY SEKRET 17-LATKI
977

Danica Childs z pozoru wydawała się być zwykłą nastolatką z sąsiedztwa, ale tak naprawdę przed otoczeniem skrywała mroczny sekret. 21 grudnia 2007 roku umówiła się na zakupy świąteczne z koleżanką i siostrą, ale nigdy nie dotarła do centrum handlowego i tego wieczora nie wróciła również do domu. Jej matka -  Dianne Zoro zgłosiła zaginięcie na policję i rozpoczęła równoległe poszukiwania na własną rękę. Wkrótce miało się okazać, że córka nie nocowała przez ostatnie dni u koleżanki tak jak twierdziła, a w hotelu. Z danych w jej telefonie wynikało, że jej chłopak był sutenerem, a ona sama spotykała się w ostatnim czasie z klientami. Wszystko zaczęło wskazywać na to, że dziewczyna mogła zostać porwana w ramach procederu handlu ludźmi.

Mar 31, 2021
KRISTINE KUPKA - ZAGINIĘCIE W 5 MIESIĄCU CIĄŻY
1054

W 1998 roku Kristine Kupka mieszkała w Nowym Jorku i uczęszczała na studia do Baruch College. W ciągu zaledwie kilku miesięcy jej życie zmieniło się o 180 stopni. Zaczęła spotykać się ze swoim byłym wykładowcą - Darshanandem Persaudem, którego znajomi nazywali Rudy i przez pierwsze 5 miesięcy wszystko wydawało się układać idealnie. Wkrótce okazało się jednak, że Kristine zaszła w nieplanowaną ciążę, a gdy powiedziała o niej partnerowi ten poinformował ją, że jest żonaty.  Kobieta zaginęła 24 października 1998 roku, podobno ostatni raz była widziana przed swoim domem w towarzystwie byłego ukochanego. Kristine była wtedy w 5 miesiącu ciąży, termin porodu wyznaczono na przełom lutego i marca 1999 roku. 

Mar 27, 2021
OSOBLIWY PRZYPADEK SIÓSTR POLLOCK - REINKARNACJA
1292

5 maja 1957 roku córki Johna i Florence Pollock zginęły w wypadku samochodowym. Rodzice byli zrozpaczeni, ale wkrótce John zaczął mieć przeczucie, że dzieci do nich wrócą. Rok później Florence urodziła bliźniaczki - Gillian i Jennifer. Z czasem okazało się, że dziewczynki są podobne do swoich starszych sióstr bardziej niż można się było spodziewać - miały takie same znamiona, charaktery, a nawet wspomnienia. Bliźniaczki pamiętały dom w którym nie mieszkały i imiona zabawek, którymi nigdy się nie bawiły, ale które należały do ich sióstr. Zdaniem wielu przypadek rodziny Pollock jest dowodem na istnienie reinkarnacji.

Mar 23, 2021
JOHN DARWIN - CANOE MAN
1485

John Darwin zaginął na morzu 21 marca 2002 roku. W czasie poszukiwań udało się odnaleźć jego kajak i sprzęt co jednoznacznie wskazywało na to, że mężczyzna uległ tragicznemu wypadkowi. Kilka miesięcy później John oficjalnie został uznany za zmarłego. Przez kolejne 5 lat jego żona i synowie starali się pogodzić ze stratą najbliższej osoby i próbowali żyć dalej. Tak było do czasu aż w 2007 roku John Darwin cały i zdrowy niespodziewanie zgłosił się na policję twierdząc, że przez ostatnie lata nie pamiętał kim jest. Nie minęło długo zanim na jaw zaczęły wychodzić niepokojące fakty na temat działań jego i jego małżonki, a wieloletni misterny plan Darwinów zaczął się rozpadać.   

Mar 18, 2021
LEAH ROSE ALTMANN - ODNALEZIONA
1066

W sierpniu 2017 roku w Los Angeles zaginęła 27-letnia Leah Rose Altmann. Zniknięcie dziewczyny została zauważone i zgłoszone na policję dopiero kilka miesięcy później, w listopadzie. Dziewczyna zmagała się z problemami z mężem, z którym zerwała kontakty zaledwie kilka miesięcy po ślubie. Para nie zdecydowała się na sfinalizowanie rozwodu, choć zdaniem bliskich 27-latki mężczyzna znęcał się nad żoną psychicznie i fizycznie, a Leah zastanawiała się nad złożeniem wniosku o zakaz zbliżania. Przez aż pół roku dziewczyna pozostawała nieodnaleziona, ale pod koniec marca 2018 roku w sprawie nastąpił niespodziewany przełom.

Mar 14, 2021
MIRKO BANDIC - NIEPOKOJĄCY LIST POŻEGNALNY
1207

Życie 16-letniego Mirko Bandica z pozoru wydawało się układać idealnie - miał kochających rodziców, grupę znajomych i uczęszczał do prywatnej szkoły w Wiedniu. Był ponadprzeciętnie inteligentny i wróżono mu świetlaną przyszłość. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że chłopak od dłuższego czasu planował zmienić swoje życie na zawsze. Pewnego dnia nie wrócił do domu ze szkoły, a matka znalazła list pożegnalny. Sprawa wydawała się oczywista - nastolatek odebrał sobie życie. Wkrótce jednak miało się okazać, że nic nie jest tak proste jak się spodziewano.  

Mar 06, 2021
MELISSA CADDICK - DIABEŁ UBIERA SIĘ U DIORA
1551

W połowie listopada 2020 roku australijska organizacja badająca legalność przedsiębiorstw zajęła się śledztwem w sprawie 49-letniej bizneswoman Melissy Caddick. Kobieta od lat zajmowała się doradztwem finansowym i jej klientami były głównie osoby z jej najbliższego otoczenia. Melissa na każdym kroku chwaliła się swoim bogactwem - kupując biżuterię, posiadłości i wyjeżdżając na luksusowe wakacje, miało się jednak okazać, że swój styl życia zawdzięczała wyłącznie inwestorom których oszukiwała. Caddick nie dysponowała uprawnieniami do prowadzenia legalnej działalności doradczej, korzystała z cudzej licencji, a wszystkie dokumenty świadczące o pracy pieniędzy klientów były sfałszowane. Kilka godzin po nalocie ASIC w jej domu - 12 listopada 2020 roku kobieta zniknęła bez śladu, a wraz z nią ponad 20 milionów dolarów. Sprawa wydawała się oczywista, jednak 3 miesiące później - pod koniec lutego 2021 roku nastąpił niespodziewany zwrot akcji.

Mar 02, 2021
JENNIFER FERGATE - TRAGEDIA W OSLO PLAZA
1150

Pod koniec maja 1995 roku w hotelu Oslo Plaza zameldowała się młoda kobieta. Kilka dni później w pokoju numer 2805 znaleziono jej ciało. Wydawało się, że identyfikacja nie powinna stanowić wyzwania, podczas rejestracji "Jennifer Fergate" wypełniła kilka formularzy podając swoje dokładne dane. Wkrótce jednak miało się okazać, że nie tylko posługiwała się fałszywym nazwiskiem, ale też wszystko co wpisała w dokumentacji było nieprawdziwe i bardzo postarała się żeby jej tożsamość pozostała tajemnicą na zawsze.

Feb 27, 2021
ANIOŁ ŚMIERCI - JOSEF MENGELE
1370

Josef Mengele nazywany Aniołem Śmieci był nazistowskim lekarzem odpowiedzialnym za śmierć tysięcy osób w obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau. Największą "sławę" przyniosły mu okrutne eksperymenty przeprowadzane na dzieciach, w szczególności bliźniętach.

BOOKBEAT przez 30 dni za darmo możecie sprawdzić tutaj: https://bit.ly/2NBBp6Z

Kod ZAGADKI daje Wam dostęp do pakietu BookBeat Premium!

Feb 23, 2021
STEVEN KUBACKI - ODNALEZIONY PO 15 MIESIĄCACH
1294

Steven Kubacki zaginął w lutym 1978 roku. Znaleziono jedynie porzucone narty, kijki oraz urywające się nagle ślady na śniegu. Miejsce w którym ostatni raz był widziany znajdowało się w pobliżu jeziora Michigan, dlatego przypuszczano, że mężczyzna mógł utonąć. Los Stevena pozostawał tajemnicą aż do momentu kiedy 15 miesięcy później niespodziewanie pojawił się w domu ciotki twierdząc, że nie co działo się z nim przez ostatni rok.

Feb 19, 2021
VALENTINE DOE - ODCINEK WALENTYNKOWY
840

15 lutego 1991 roku na Florydzie znalezione zostało ciało młodej kobiety. Ze względu na brak dokumentów policja nie była w stanie ustalić jej tożsamości. Przez prawie 30 lat dziewczyna była znana jako Valentine Doe - ponieważ tragedia spotkała ją dokładnie w Dzień Zakochanych. Po latach dzięki postępowi w dziedzinie badań DNA w sprawie wreszcie nastąpił przełom. 

Feb 15, 2021
ANNIE LAURIE HEARIN - PORWANA ŻONA MILIONERA
1221

73 -letnia Annie Laurie Hearin była żoną milionera Roberta Hearina. Para mieszkała w mieście Jackson w stanie Mississippi. 26 lipca 1988 roku po powrocie z pracy Robert nie zastał w domu żony. Po przeszukaniu posiadłości znaleziono ślady krwi i list z żądaniem okupu.

Feb 12, 2021
EDGAR LATULIP - ODNALEZIONY PO 30 LATACH
915

Niepełnosprawny intelektualnie Egdar Latulip zaginął w 1986 roku w wieku 21 lat. Mężczyzna miał problemy ze zdrowiem psychicznym i podejrzewano, że mógł chcieć odebrać sobie życie. Przez kolejne dekady nie udało się go odnaleźć i rodzina zdążyła pogodzić się z myślą, że nigdy więcej nie będzie im dane go zobaczyć. Po 30 latach nastąpił jednak niespodziewany przełom - na posterunku policji pojawił się Edgar Latulip we własnej osobie.

Feb 08, 2021
ROZENMEISJE - TOŻSAMOŚĆ RÓŻANEJ DZIEWCZYNY
1191

W 1996 roku niedaleko pola róż w miejscowości Lottum w Holandii znalezione zostało ciało młodej kobiety. Nie miała przy sobie żadnej formy identyfikacji i została przez lokalne władze nazwana "Różaną dziewczyną". Jej tożsamość miała pozostać tajemnicą na kolejne lata. Po 14 latach w sprawie nastąpił przełom, okazało się, że kobieta była Polką.

Feb 04, 2021
TARRARE - NAJGŁODNIESZY CZŁOWIEK ŚWIATA
1126

Tarrare jest znany jako najgłodniejszy człowiek w historii. Od najmłodszych lat potrafił zjeść nie tylko porcje przewidziane dla kilku dorosłych osób, ale także z czasem zaczął spożywać niejadalne przedmioty i żywe zwierzęta. Jego nadzwyczajne "umiejętności" przyniosły mu ogólnokrajową sławę, ale były przede wszystkim przekleństwem. Mężczyzna musiał poświęcić całe życie zaspokajaniu potrzeb, występował jako showman, a po wstąpieniu do wojska pełnił bardzo niekonwencjonalną rolę.

Jan 31, 2021
SNEHA ANNE PHILIP - ZAGINIĘCIE 11 WRZEŚNIA 2001
1209

Wydarzenia z 11 września 2001 roku nie tylko zmieniły historię świata na zawsze, ale także bezpośrednio wpłynęły na życie dziesiątek tysięcy osób. Nie zawsze jednak wpływ ataków na WTC jest oczywisty - w przypadku Snehy Philip nie wiadomo czy faktycznie zginęła w bliźniaczych wieżach. Kobieta ostatni raz była widziana 10 września 2001 r. w domu towarowym na Manhattanie, później jej ślad się urwał. 

Jan 27, 2021
TANYA RIDER - CUDEM ODNALEZIONA
1145

Tanya Rider i jej mąż Tom pracowali w kilku miejscach żeby móc spełnić swoje marzenie o domu nad jeziorem. Bywały tygodnie kiedy nie widzieli się przez kilka dni pod rząd. Tak właśnie było pod koniec września 2007 roku. Tom zorientował się, że żona nie pojawiła się w pracy przez dwa ostatnie dni i wiedział, że musiało wydarzyć się coś strasznego. Niestety policja nie była po jego stronie, przez ponad tydzień odmawiali podjęcia jakichkolwiek kroków. Wkrótce miało okazać się, że przez cały ten czas Tanya czekała uwięziona na ratunek.

Jan 23, 2021
CULLEN FINNERTY - TRAGEDIA FUTBOLISTY
918

Cullen Finnerty od najmłodszych lat przejawiał wyjątkowy sportowy talent. Gra w szkolnej drużynie futbolu amerykańskiego otworzyła mu drogę do kariery zawodowego sportowca. Cullen był również mężem i ojcem, choć niestety z biegiem lat coraz trudniej było mu dbać o bliskich ze względu na problemy zdrowotne wynikające z licznych kontuzji i urazów głowy. Pod koniec maja 2013 roku wraz ze swoim teściem i szwagrem wyjechał nad jezioro na ryby, niestety wkrótce miało się okazać, że będzie to jego ostatnia podróż w życiu.  


Jan 19, 2021
BAHIA BAKARI - JEDYNA OCALAŁA
1250

30 czerwca 2009 roku samolot linii Yemenia lecący z Paryża do Sany - stolicy Jemenu spadł do Oceany Indyjskiego z 152 osobami na pokładzie. Wśród nich była 14-letnia Bahia Bakari oraz jej matka Aziza. Akcja ratunkowa rozpoczęła się kilka godzin później i ratownicy nie sądzili, że ktokolwiek z pasażerów lub załogi przeżył - a jednak - jednej osobie udało się dokonać niemożliwego.    


Jan 15, 2021
ZIELONE DZIECI Z WOOLPIT
1079

Historia zielonych dzieci z Woolpit po raz pierwszy pojawiła się w kronikach w średniowieczu i do dziś wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości wśród uczonych. Mówi ona o rodzeństwie - chłopcu i dziewczynce, którzy zostali znalezieni w pułapce na wilki w okolicach miejscowości Woolpit na terenie Wielkiej Brytanii. Uwagę mieszkańców natychmiast przyciągnął nietypowy kolor skóry dzieci - był on zielony. Można było zauważyć też, że para posługiwała się nieznanym językiem i była ubrana w szaty z materiałów nieznanych ówcześnie na Wyspach Brytyjskich. Gdy z biegiem lat ich kolor skóry zaczął upodabniać się do normalnego i nauczyły się mówić po angielsku były w stanie opowiedzieć skąd przybyły - jednak zamiast odpowiedzi dostarczyło to tylko kolejnych pytań. Do dziś zielone rodzeństwo jest symbolem wsi Woolpit.

Jan 11, 2021
JALIEK RAINWALKER - POTWÓR CZY OFIARA SYSTEMU
1191

Dzieciństwo Jalieka Rainwalkera było jednym z najgorszych jakie można sobie wyobrazić - zaczynając od narodzin z uzależnieniem od narkotyków, aż po życie w kilku domach zastępczych. Chłopak miał poważne problemy behawioralne, ale w 2002 roku przez krótki czas wydawało się, że życie zaczyna układać się po jego myśli - został adoptowany przez Stephena Kerra oraz Jocelyn McDonald. 5 lat później jednak nagle zaginął bez śladu. Podejrzenia padły na rodziców adopcyjnych, którzy od dłuższego czasu próbowali unieważnić adopcję i pozbyć się syna. 

Jan 07, 2021
MAURO ROMANO - OFIARA WŁOSKIEJ MAFII
1204

21 czerwca 1977 roku 6-letni Mauro Romano zniknął bez śladu sprzed domu swoich dziadków na południu Włoszech. Ślad po nim zaginął po nim na 43 lata. Wszystko wskazywało na to, że chłopiec został uprowadzony przez członków włoskiej mafii. Niestety obowiązująca Omerta - zmowa milczenia uniemożliwiała policji uzyskanie zeznań świadków. Dopiero po kilku dekadach w sprawie pojawiła się nadzieja na przełom.

Jan 03, 2021
MASKA - ODCINEK NOWOROCZNY
890

31 grudnia 2015 roku miał być dla Danielle Yancey i jej męża kolejnym radosnym zakończeniem owocnego roku. Ona jako gwiazda reality tv odnosiła sukcesy zawodowe i nie mogła doczekać się co przyniesie kolejny rok. Wiedziała, że Sylwester będzie pamiętnym dniem, ale nie sądziła, że wydarzy się coś co nie pozwoli jej zapomnieć tego dnia do końca życia. Późnym wieczorem para spędzała czas wspólnie w towarzystwie swoich psów, gdy mąż zobaczył za oknem twarz nieznajomego przebywającego na ich posesji i zaglądającego do środka. Obejrzenie nagrań z monitoringu przed domem pokazującego obraz na żywo sprawiło, że sytuacja stała się jeszcze bardziej przerażająca...

Dec 31, 2020
DANA POINT JANE DOE - ZIDENTYFIKOWANA PO 28 LATACH
1165

20 września 1987 roku dwóch biegaczy trafiło na ciało młodej kobiety u podnóża klifu w mieście Dana Point w Kalifornii. Sprawa wydawała się prosta - dziewczyna zostawiła na szczycie skały swoje rzeczy po czym skoczyła. Śledztwo jednak wkrótce miało okazać się znacznie trudniejsze i dłuższe - odpowiedź na pytanie kim była odnaleziona dziewczyna pojawiła się dopiero po 28 latach.

Dec 27, 2020
TRIO Z FORT WORTH - ODCINEK ŚWIĄTECZNY
1376

Dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia w 1974 roku trzy młode dziewczyny - 17-letnia Mary Rachel Trlica, 14-letnia Lisa Renee Wilson oraz 9-letnia Julie Ann Moseley wybrały się na zakupy prezentów do centrum handlowego. Niestety Święta w tamtym roku nie miały przebiec tak jak oczekiwano - dziewczyny nie wróciło do domu o umówionej porze i wkrótce okazało się, że zaginęły. Samochód, którym jechały został znaleziony na parkingu przed galerią handlową, w środku znajdowały się prezenty, które Rachel, Renee i Julie kupiły dla swoich bliskich.

Dec 24, 2020
PAUL OGORZOW - MORDERCA Z S-BAHN
1417

Paul Ogorzow przyszedł na świat 29 września 1912 roku w Muntowen - dzisiejszej wsi Muntowo w Polsce. Początki życia Paula były burzliwe, został adoptowany i przeprowadził się do Berlina wraz z nowym opiekunem. W ciągu kolejnych lat udało mu się znaleźć pracę i założyć rodzinę. Przez otoczenie był postrzegany jako przykładny mąż i ojciec, nikt nie znał jego prawdziwego oblicza i ogromnego sekretu, który ukrywał. Na co dzień pracował na kolei - dokładnie szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Wkrótce w okolicach Berlina zaczęło pojawiać się coraz więcej ataków na kobiety, które z czasem zaczęły być śmiertelne. Nikt nie miał wątpliwości, że za zbrodniami stoi ta sama osoba - tajemniczy mężczyzna w mundurze kolejarza.

Dec 18, 2020
DZIECIŃSTWO SARY-JAYNE KING
951

Sara-Jayne King została oddana do adopcji niedługo po narodzinach. Powód był jeden - kolor skóry. Przyszła na świat jako wynik romansu matki z czarnoskórym mężczyzną, w czasie gdy w RPA panował apartheid i związki międzyrasowe były prawnie zakazane. Dziewczynka dorastała w Wielkiej Brytanii i jej życie było dalekie od idealnego, dodatkowo dopiero po 25 lat było jej dane ponownie zobaczyć ojczyznę.

Dec 15, 2020
SPRAWA KORTNE STOUFFER - NOC W PIEKŁA RODEM
1341

28 lipca 2012 roku miał być typową sobotą dla 21-letniej Kortne i jej partnera Brada. Sytuacja wymknęła się jednak spod kontroli gdy chłopak został aresztowany. Reszta wieczoru była serią kłótni, bójek i licznych wizyt policji. Najgorsze miało jednak dopiero nastąpić. Po najbardziej burzliwej nocy w swoim życiu Kortne zniknęła bez śladu.

Dec 12, 2020
FERIE DIRKA SCHILLERA
985

W 1979 roku 3-letni Dirk Schiller spędzał ferie zimowe z rodziną w górach Harzu w Niemczech. Ostatniego dnia dwutygodniowego urlopu zaplanowali zwiedzanie jaskini Heimkehle. Okazało się jednak, że przyjechali na miejsce za wcześnie i wejście było jeszcze zamknięte. Podczas oczekiwania na otwarcie państwo Schiller pozwolili dzieciom - synowi Dirkowi i córce Silvii bawić się na parkingu. Niestety wkrótce miało okazać się, że będzie to największy błąd jaki mogli popełnić.

Dec 09, 2020
MY HUONG - TAJEMNICA FAŁSZYWEJ MATKI ROZWIĄZANA PO 40 LATACH
1049

W 1975 roku 5-letnia My Huong została wywieziona z Wietnamu w ramach operacji Babylift. Adoptowała ją australijska rodzina, jednak dziewczynka nigdy nie zapomniała o swoim pochodzeniu. Gdy po 10 latach odnalazła matkę wydawało się, że wszystko wreszcie się ułoży, jednak prawdziwe rozwiązanie zagadki miało nastąpić dopiero po 40 latach i było nad wyraz szokujące.

Dec 06, 2020
HISTORIA FRANKA - 6 TYGODNI W PIEKLE
1110

Podcast niepodobny do żadnego do tej pory - historia Franka zawierająca wyjątkowy zwrot akcji 

Dec 02, 2020
KOSZMAR TOMA I EILEEN LONERGAN - OCEAN STRACHU
1276

Pod koniec stycznia 1998 roku młode małżeństwo - Thomas i Eileen Lonergan wyruszyło na swoją kolejną zagraniczną wyprawę. Tym razem celem było nurkowanie na Wielkiej Rafie Koralowej - spełnienie marzenia Eileen. Rejs 25 stycznia miał jednak zakończyć się zupełnie inaczej niż zakładali. Seria błędów i tragicznych zbiegów okoliczności doprowadziła do tego, że para znalazła się samotnie na środku otwartej wody.

Nov 29, 2020
SPRAWA ZEBBA QUINNA - WYROK PO 17 LATACH
1219

2 stycznia 2000 roku rodzina Zebba Quinna zapamięta na zawsze. Otwarty i towarzyski 18-latek nigdy nie sprawiał rodzinie problemów, dlatego gdy nie wrócił ze swojej wieczornej zmiany w pracy bliscy od razu zaczęli się niepokoić. Kilka dni później jego samochód został znaleziony, lecz wszystko wskazywało na to, że to nie Zebb był ostatnią osobą, która go prowadziła, co oznacza, że gdzieś musiał być ktoś kto wiedział co stało się z nastolatkiem. Na tylnej szybie auta znajdowały się namalowane szminką usta, a w środku był żywy szczeniak. Po 17 latach w sprawie zapadł wyrok, ale co do losu chłopaka nadal pozostały wątpliwości.

Nov 17, 2020
ANGELICA GAITAN - ODNALEZIONA NA MORZU PO 2 LATACH
897

Pod koniec września 2020 roku dwóch rybaków, którzy wczesnym rankiem wybrali się na połów zauważyło w wodzie nietypowy przedmiot. Gdy podpłynęli bliżej okazało się że jest to kobieta na skraju wyczerpania, która bez wątpienia dryfowała po Morzu Karaibskim od dłuższego czasu. Wkrótce miało się okazać, że jej historia jest jeszcze bardziej zaskakująca i tragiczna niż przewidywali - Angelica Gaitan od 2 lat była osobą zaginioną.

Nov 16, 2020
ROBIN KING - ROZWIĄZANIE PO 73 LATACH
1144

20 października 1943 roku w Londynie, zaledwie 10 dni po tym jak miasto było celem niemieckich nalotów i bombardowań, przed domem towarowym Oxford Circus znalezione zostało porzucone dziecko. Robin King przez pierwsze 13 lat swojego życia nie wiedział, że był adoptowany, a dopiero po aż 73 latach miał poznać całą prawdę na temat swojego pochodzenia.

Nov 09, 2020
AMY BILLIG - OFIARA GANGU MOTOCYKLOWEGO?
1202

17-letnia Amy Billig zaginęła 5 marca 1974 roku. Na popołudnie umówiła się na spotkanie ze swoim ojcem i na miejsce postanowiła pojechać autostopem. Niestety decyzja ta miała tragiczne konsekwencje - dziewczyna zniknęła bez śladu. Najbardziej logicznym wytłumaczeniem wydawało się porwanie. Podczas śledztwa pojawiły się jednak setki tropów - aparat fotograficzny należący do nastolatki, telefony od osób twierdzących, że przetrzymują dziewczynę i żądają okupu, informacje o porwaniu przez gang motocyklowy i wiele innych, które w sumie sprawiają, że historia jest wyjątkowo zadziwiająca i zagmatwana.

Nov 05, 2020
MORDERSTWO W HALLOWEEN - NIMA LOUISE CARTER
1002

Halloweenowa noc w 1977 roku zmieniła życie rodziny Carter na zawsze. 19-miesięczna Nima Louise jak zwykle została położona do snu przez rodziców i po kilkunastu minutach płaczu w domu zapanowała cisza. Następnego dnia okazało się, że dziewczynka zniknęła z łóżeczka, dom przez całą noc był zamknięty i nie było żadnych śladów włamania. Wszystko wskazywało na to, że porywacz był w domu jeszcze zanim rodzice położyli się spać. Miesiąc później ciało dziewczynki zostało znalezione w lodówce wewnątrz opuszczonego budynku.

Nov 01, 2020
TRAGEDIA BRIANA BARTONA - ZNALEZIONY PO 12 LATACH
1244

W 2005 roku Brian Barton był świetnie prosperującym młodym muzykiem. Grał w zespole, który zyskiwał na popularności, miał piękną narzeczoną i dobre perspektywy. Wszystko zaczęło się jednak psuć po tym jak bliscy zauważyli ogromną zmianę w zachowaniu chłopaka, stał się impulsywny i porywczy. Nikt nie mógł przewidzieć, że Brian nagle zniknie 10 marca 2005 roku, a tym bardziej tego, w jakich okolicznościach odnajdzie się 12 lat później

Oct 29, 2020
KOSZMAR MICHALINY L. - ZAKOPANA ŻYWCEM
1048

Michalina i Michał poznali się w Polsce w 2005 roku. Rok później wspólnie przyprowadzili się do Anglii, a w 2008 roku na świat przyszedł ich syn - Jakub.  Związek wydawał się idealny, para zaręczyła się i nic nie zapowiadało koszmaru jaki kobieta miała przeżyć zaledwie kilka lat później. Gdy pewnego dnia zobaczyła w mieszkaniu swojego narzeczonego w towarzystwie 17-letniego kolegi nie spodziewała się, że para zgotuje jej los przypominający scenariusz horroru. Kilka godzin później Michalina leżała zakopana żywcem w płytkim grobie.

Oct 25, 2020
BEN NEEDHAM - TRAGEDIA NA KOS
1275

Kilka miesięcy po przeprowadzce na grecką wyspę Kos rodzinę Needham spotkała wielka tragedia. 24 lipca 1991 roku 21-miesięczny Ben zaginął bez śladu. Przez lata pojawiały się liczne teorie i poszlaki, jednak na największą z nich trzeba było czekać do 2016 roku. 

Oct 21, 2020
KAYLA BERG - NIEPOKOJĄCY FILM NA YOUTUBE
1308

15-letnia Kayla Berg ostatni raz była widziana późnym wieczorem 11 sierpnia 2009 roku. Towarzyszył jej wtedy 24-letni kolega Kevin Kielcheski. Gdy dziewczyna nie wróciła do domu pojawiło się wiele teorii co do wydarzeń tamtej tragicznej nocy. Obawy rodziny i śledczych pogłębił niepokojący film wstawiony, który pojawił się na Youtube niedługo po zniknięciu nastolatki. 

Oct 19, 2020
GLORIA RAMIREZ - TOKSYCZNA KOBIETA
1219

Gloria Ramirez była gospodynią domową mieszkającą w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. 19 lutego 1994 roku została przywieziona do General Hospital w Riverside z niepokojącymi objawami. Kobieta od lat zmagała się rakiem szyjki macicy i nowotwór był już w zaawansowanym stadium. Niedługo po dotarciu do placówki podjęta została akcja ratunkowa, która okazała się być daleka od rutynowej. W miarę upływu czasu coraz więcej zajmujących się pacjentką specjalistów zaczęło tracić przytomność. Gloria Ramirez zyskała ostatecznie miano "toksycznej kobiety". 

Oct 10, 2020
PORZUCONA KATI POHLER - ROZWIĄZANIE PO 20 LATACH
1038

Kati została porzucona na targu w chińskim mieście Hangzhou zaledwie kilka dni po narodzinach. Całe życie spędziła w Stanach Zjednoczonych w kochającej rodzinie i nigdy nie zastanawiała się nad swoim pochodzeniem. Dopiero gdy skończyła 20 lat dowiedziała się, że jej biologiczni rodzice zostawili list i prawda o pierwszych chwilach jej życia może być inna niż zakładała. 

Oct 06, 2020
NORA QUOIRIN - TRAGEDIA W DŻUNGLI
1002

Na początku sierpnia 2019 roku 15-letnia Nora Quoirin wyjechała z rodziną na tropikalne wakacje do malezyjskiej dżungli. Nikt nie mógł przewidzieć, że wycieczka zakończy się tragicznie. Gdy już pierwszego dnia rano rodzice zorientowali się, że córka zniknęła wiedzieli, że coś złego musiało się stać. Szybkie odnalezienie Nory było kluczowe, ponieważ dziewczyna zmagała się z niepełnosprawnością intelektualną. Poszukiwania zakończyły się po 10 dniach i ich wynik był bardzo niespodziewany.

Sep 27, 2020
TAJEMNICA LEONARDA DIRICKSONA
1007

14 marca 1998 roku zapowiadał się być typowym dniem na farmie 39-letniego Lenny'ego Diricksona. Wczesnym rankiem w gospodarstwie zawitał niezapowiedziany gość. Spotkanie z nieznajomym miało zmienić życie rodziny na zawsze.

Sep 23, 2020
KOSZMAR RACHEL MELLON SKEMP
992

Nastoletnia Rachel Mellon zniknęła w 1996 roku w tajemniczych okolicznościach. Po zaginięciu na jaw wyszło wiele niepokojących szczegółów na temat jej życia rodzinnego...

Sep 19, 2020
LUCY ANN JOHNSON - ROZWIĄZANIE PO 52 LATACH
985

Gospodyni Lucy Ann Johnson prowadziła spokojne życie razem z mężem i dwójką dzieci - Lindą i Danielem. Wszystko zmieniło się w maju 1965 roku gdy kobieta niespodziewanie zniknęła. Przez aż 52 lata w sprawie nie było żadnych nowych tropów i wszystko wskazywało na to, że zagadka pozostanie nierozwikłana na zawsze. Tak było do czasu aż w 2013 roku niespodziewanie nastąpił największy możliwy przełom.

Sep 15, 2020
TONY MAY / VICTOR BANKS - ODPOWIEDŹ PO 70 LATACH
1187

Kilka dni przed Bożym Narodzeniem w 1942 roku na Victoria Embankment w Londynie znalezione zostało porzucone dziecko. Chłopiec był zawinięty w damski płaszcz. Victor Banks - bo tak początkowo dano mu na imię - od nazwy miejsca w którym został porzucony, musiał czekać na odpowiedź na temat swojej tożsamości i przeszłości ponad 70 lat.

Sep 10, 2020
TREVALINE EVANS - "WRÓCĘ ZA 2 MINUTY"
967

52-letnia Trevaline Evans wiodła spokojne życie razem ze swoim mężem Richardem. Jako współwłaścicielka sklepu z antykami większość czasu spędzała w pracy. Nic nie wskazywało na to, że sobota 16 czerwca 1990 roku stanie się dniem, który zmieni wszystko. Po południu wyszła zostawiając na drzwiach sklepu kartkę z napisem "Wrócę za 2 minuty", ale nie było jej dane dotrzymać tej obietnicy...

Sep 06, 2020
NAWIEDZONY DOM PANI WINCHESTER
841

Jedno spotkanie z medium zmieniło życie Sarah Winchester na zawsze. Jej dom miał w ciągu kolejnych dziesiątek lat zmienić się w jedną z najbardziej niesamowitych posiadłości na świecie. Historia kobiety i jej nawiedzonego domu stała się inspiracją dla licznych artystów - pisarzy, scenarzystów, a nawet twórców gier. 

Sep 02, 2020
JOHN JONES - UWIĘZIONY W JASKINI
997

W listopadzie 2009 roku mąż i ojciec, John Edward Jones, wraz ze swoim młodszym bratem i  znajomymi postanowił zwiedzić jaskinię Nutty Putty Cave w stanie Utah. Niestety, jedna pomyłka, wejście do niewłaściwego korytarza skończyła się tragicznie.

Aug 29, 2020
JEAN SPANGLER - KOSZMAR WSCHODZĄCEJ GWIAZDY
1178

Jean Elizabeth Spangler była obecującą nową twarzą Hollywood pod koniec lat 40-tych. Niestety nigdy nie było jej dane zrealizować ambitnych planów i istnieją podejrzenia, że coś wspólnego z jej tragedią mógł mieć Kirk Douglas - jeden z najpopularniejszych aktorów tamtych czasów. 

Aug 25, 2020
TRAGEDIA RACHEL COOKE
963

W 2002 roku studentka Rachel Cooke postanowiła spędzić ferie zimowe w rodzinnym Georgetown w Teksasie. Niestety wyjazd skończył się zupełnie inaczej niż przewidywano...

Aug 22, 2020
INGA GEHRICKE - NIEMIECKA MADELEINE MCCANN
1001

5-letnia Inga Gehricke zaginęła 2 maja 2015 roku. Okoliczności jej zniknięcia są podobne do tych w najbardziej znanej sprawie zaginięcia dziecka - tragedii Maddie McCann. W 2020 roku gdy na jaw wyszły nowe poszlaki w sprawie Madeleine okazało się, że te historie mogą być znacznie bardziej powiązane niż do tej pory zakładano.

Aug 17, 2020
IVON I INISHA FOWLER - BLIŹNIĘTA, KTÓRE NIE ISTNIAŁY
1166

Smutna historia bliźniąt, których matka próbowała przekonać świat, że nigdy nie istniały. Ivon i Inisha ostatni raz byli widziani w 2006 roku, ale zniknięcie zauważono dopiero dekadę później...

Aug 09, 2020
MARY DOEFOUR - 50 LAT BEZ TOŻSAMOŚCI
1416

Tragiczna historia Mary Doefour - kobiety, która przez 50 lat żyła bez tożsamości w szpitalu psychiatrycznym. Dopiero po jej śmierci gdy sprawą zajął się zdeterminowany dziennikarz pojawiła się nadzieja na rozwiązanie wieloletniej zagadki.

Aug 05, 2020
SHERRI PAPINI - SFINGOWANE PORWANIE?
1319

2 listopada 2016 roku 34-letnia Sherri Papini zniknęła podczas popołudniowego biegu. 22 dni później niespodziewanie została odnaleziona, twierdzi że przeżyła koszmar, ale co do jej wersji wydarzeń pozostaje wiele wątpliwości...

Aug 03, 2020
KOSZMAR JENNIFER SCHUETT
929

Tragiczna historia 8-letniej Jennifer Schuett, której udało się oszukać przeznaczenie.

Jul 31, 2020