DOX Podcast|پادکست داکس

By Peyman Doost

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Film Reviews

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 11
Reviews: 0

Description

در پادکست داکس در مورد فیلمهای مستندی که میبینم صحبت میکنم. برای موضوعات تصویری و تکمیلی، میتوانید به حساب توییتر، یوتیوب و صفحه اینستاگرام پادکست داکس مراجعه کنید. پیمان بشردوست

Episode Date
(Trafficked- Cocaine) اپیزود هفدهم: قاچاق کوکایین
01:00:58

ماریانا ون زلر برنامه ساز شبکه تلویزیونی نشنال جئوگرافیک هشت بازار سیاه/ بازار قاچاق را بررسی و نتیجه را در یک مجموعه هشت قسمتی به نام قاچاق عرضه کرده. او در این مجموعه به مخفیگاه قاچاقچیها رفته و رو در رو با آنها صحبت کرده. تلاش خانم ون زلر این است که دلایل ریشه ای قاچاق را کشف کرده و نمایش دهد. در یکی از قسمتهای این مجموعه ماریانا به موضوع قاچاق کوکائین پرداخته و در جستجوی دلایل ریشه ای قاچاق به کشورهای پرو و کلمبیا سفر کرده است. در این اپیزود در مورد این مستند صحبت میکنم، ضمنا با یکی از جوانان مرزنشین ایرانی که در قاچاق بنزین فعال بوده هم گفتگویی انجام داده ایم که شنیدنی است.

Trafficked- Cocaine, Mariana Van Zeller, 2020, 50 min, National Geography TV

Apr 17, 2021
Bonus Episode -ویدئو درباره دمیس هاسابیس مدیرعامل شرکت دیپ مایند
07:56

تکمیلی، در باره دمیس هاسابیس مدیرعامل شرکت دیپ مایند

Demis Hassabis, CEO of DeepMind

Apr 11, 2021
(Alphago) اپیزود شانزدهم : آلفاگو
55:10

فیلم مستند آلفاگو یکی از مهمترین اتفاقات در زمینه هوش مصنوعی را به تصویر کشیده. بازی «گو» یک بازی باستانی است که هنوز در کشورهای آسیای جنوب شرقی رواج دارد. برای دهه ها نوشتن یک برنامه کامپیوتری که بتوان با آن بازی گو را انجام داد پیچیده ترین معمای هوش مصنوعی بشمار میرفت. تعداد حالات ممکن در این بازی بیشتر از اتمهای موجود در جهان هستی است و همه دانشمندان تصور میکردند که حل این معمای هوش مصنوعی دهه ها زمان میبرد. مهندسین شرکت دیپ مایند بعد از دو سال برنامه کامپیوتری ای نوشتند و برای بازی با قهرمان بلامنازع جهان آماده کردند. بقیه این ماجرای شنیدنی و این اتفاق بزرگ در دانش بشری را در اپیزود 16 بشنوید.   

Alphago, Greg Kohs, 2017, 90 min, Youtube

Mar 27, 2021
(Tell Me Who I Am?) اپیزود پانزدهم : به من بگو کی هستم؟
01:00:00

الکس لویس در هجده سالگی بخاطر یک سانحه رانندگی حافظه اش را از دست داد. برادر دوقلویش مارکوس از آن به بعد به الکس کمک کرد تا او حافظه اش را باز یابد. اما برای سالها مارکوس تلاش کرد حقایقی در مورد کودکی خود و برادرش را از او پنهان کند. حقایقی در آزار جنسی که در زمان کودکی دیده بودند. 

شنیدن این اپیزود برای همه کسانیکه فرزند دارند توصیه میشود. 

Tell Me Who I Am? Ed Perkins, 86 min, Netflix, 2019

Mar 10, 2021
(Paradise Gardens) اپیزود چهاردهم : باغهای بهشتی
56:45

باغ ایرانی یکی از عناصر اصلی فرهنگ ایرانی است و با یک سبک معماری مشخص از زمان کورش بزرگ در ایران رواج داشته. مانتی دان مستندساز معروف انگلیسی در یک مستند دو قسمتی به کشورهای اسپانیا، مراکش، ایران، هند، انگلیس و ترکیه سفر میکند و از «باغهای بهشتی» آن کشورها بازدید میکند. در این اپیزود در مورد سبک معماری باغ ایرانی و باغ های بهشتی صحبت میشود. این فرصت رو هم داشتیم تا از صحبتهای ارزشمند دکتر محمد قاریپور استاد دانشگاه مورگان امریکا هم استفاده کنیم.  

Paradise Gardens, Monty Don, BBC, 2018

Feb 25, 2021
(American Factory) اپیزود سیزدهم : کارخانه آمریکایی
55:13

کائو دوانگ، میلیاردر چینی، مالک چند کارخانه تولید شیشه خودرو در چین بود. او در سال 2014 یک کارخانه تعطیل شده در ایالت اوهایو آمریکا را خریداری کرد  و بعد از آن شروع به تولید شیشه در آن کارخانه نمود. او برای تولید در آن کارخانه محبور بود تا دویست نیروی چینی را به امریکا منتقل کند تا در دوره راه اندازی کارخانه در کنار هزار نیروی کار امرکایی محلی حضور داشته باشند. فیلم مستند کارخانه آمریکایی چالشهای مختلف این کارخانه و خصوصا تفاوت فرهنگی بین کارکنان شرکت را به زیبایی به تصویر کشیده. فیلم مستند کارخانه آمریکایی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند سال 2019 شد. 

American factory, Steven Bognar& Julia Reichert, 2019, Netflix, 110 Min.

Feb 11, 2021
(The Coming War On China) اپیزود دوازدهم: نبرد پیش رو با چین
54:50

فیلم مستند «نبرد پیش رو با چین» در مورد رابطه  قدرت اقتصادی شماره یک و شماره دوی دنیاست که هردو مجهز به سلاحهای اتمی هستند و مدام برای استفاده از این سلاحها برنامه ریزی و تمرین میکنند. این فیلم تلاش میکند تا رقابت نظامی بین مریکا و چین را از دریچه چشم چین ببیند و روایت کند. جان پیلگر مستندساز استرالیایی به خطوط مقدم جنگ احتمالی بین امریکا و چین در کشورهای محتلف آسیایی سفر میکند و اطلاعات تکان دهنده ای از آن نحوه حضور امریکا در آن نقاط ارائه میکند.

The Coming War on China, John Pilger, True Story Documentary Channel (Youtube), 112 Min

Jan 28, 2021
(Amazon Empire) اپیزود یازدهم: امپراتوری آمازون
56:22

در اپیزود یازدهم پادکست داکس فیلم مستند امپراتوری آمازون: ظهور و سلطه جف بیزوس روایت شد. در این مستند راجع به زندگی جف بیزوس، تاریخچه شرکت آمازون، انتقادات نسبت به عملکرد این شرکت و همینطور سایر کسب و کارها و دغدغه های بیزوس صحبت شد.

Amazon Empire: The Rise and Reign of Jeff Bezos, James Jacoby, 2020, Frontline (available on Youtube)

Jan 18, 2021
(Avocado wars) اپیزود دهم: جنگهای آووکادو
59:56

در این اپیزود فیلم مستند جنگهای آووکادو از مجموعه مستند "پوسیده" را روایت کردم و در حین روایت هم در مورد  کشاورزی و آبیاری در ایران صحبت کردیم و از حضور اقلیم شناس برجسته کشورمان، دکتر ناصر کرمی، بهره بردیم. هر قسمت از سریال مستند پوسیده در مورد یک ماده غذایی و چالشهای تولیدی اش صحبت میکند و مجموعه مستند ارزشمندی است. این فیلم مستند هم اطلاعات بسیار جالبی را به مخاطب عرضه میکند مثلا اینکه در مکزیک محموله آووکادو با اسکورت نظامی صادر میشود یا نکات جالب دیگر در مورد تولید آووکادو در شیلی و آمریکا. حتما بشنوید.

Avocado Wars, Lucy Kennedy, Netflix

Jan 06, 2021
(AGHET – The Armenian Genocide) اپیزود نهم: نسل کشی ارامنه
55:04

اپیزود نهم پادکست داکس در مورد نسل کشی ارامنه در سال 1915 و به دست دولت عثمانی است. در این اپیزود سه فیلم مستند بررسی شد تا زوایای مختلف این فاجعه انسانی، دیدگاهها، ادعاها و دفاعیات هر دو طرف در گیر این مناقشه، یعنس کشورهای ترکیه و ارمنستان، تشریح شود.

  • AGHET – The Armenian Genocide, Eric Friedler
  • Armenia: Common Pain, Al Jazeera World
  • Remembering The Armenian Massacres, BBC, Lara Petrossians
Dec 23, 2020
(Where to Invade Next?) اپیزود هشتم: بعد به کجا حمله کنیم؟
57:47

مایکل مورمستند ساز مشهور امریکایی در این فیلم ایده طنزگونه حمله به کشورهای مختلف در قالب یک ارتش یکنفره رو دنبال میکنه. برنامه مایکل مور این بود که به کشورهای مختلف سفر کنه و بصورت نمادین اونجاها رو فتح کنه و یه چیزهای خوبی از هر کشور برای امریکا بیره. فیلم (بعد به کجا حمله کنیم) شرح سفرهای مایکل مور به هشت اروپایی و یک کشور افریقایی است. او در این سفرها دستاوردهای مثبت هرکدام از این کشورها رو ارزیابی و با یک رویه انتقادی با امریکا مقایسه میکنه.  

Where to invade Next? Michael Moore

Dec 07, 2020
(Inside Bill Gate's Brain) اپیزود هفتم: درون مغز بیل گیتس
40:01

شاید خیلیها بیل گیتس رو تنها به این خاطر اینکه یکی از ثروتمند ترین افراد دنیاست میشناسند. بیل گیتس با ارائه محصولات و اجرای پروژهایش در حوزه های محتلف، دنیا رو تغییر داده. بی شک او یکی از تاثیرگذارترین افراد روی کره زمین است. این اپیزود بر اساس مستند سه قسمتی ‘درون مغز بیل گیتس’ ساخته شده که در آن به بیوگرافی زندگی بیل گیتس، چکونگی تاسیس شرکت مایکروسافت، آشنایی با همسر، دوستان قدیم و جدید و دغدغه های فعلی او پرداخته شده.

Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates, Davis Guggenheim, Netflix

Nov 24, 2020
(King Leopold's Ghost) اپیزود ششم: جنایات لئوپولد در کنگو-بخش پایانی
42:28

در اپیزود قبل از ثروت عظیم کشور کنکو گفتیم، ثروت عظیمی که دستاوردش برای خود کنگو تابحال یک تاریخ عجیب و غریب از جنایت و محرومیت بوده. در این اپیزود در مورد تحولاتی که منجر به استقلال کنگو شد واینکه چرا پاتریس لومومبا اولین نحست وزیر این کشور به دست عوامل استعمار به قتل رسید صحبت میکنیم. در ادامه هم دو فیلم مستند مرتبط با موضوع بررسی میشه و در انتها توضیحاتی در مورد برده داری در قرن نوزدهم میلادی ارائه میشه.

1. King Leopold's Ghost, Pippa Scott & Oreet Rees, 2006, Youtube

2. White King, Red Rubber, Black Death; Peter Bate, 2003, BBC

Nov 17, 2020
(King Leopold's Ghost) اپیزود پنجم: جنایات لئوپولد در کنگو-بخش اول
46:21

روایتی که در اپیزود پنجم پادکست داکس براتون تعریف میکنم مربوط میشه به یکی از بزرگترین ستمها و کشتارها در تاریخ بشریت که علیرغم بزرگی فاجعه خیلی کم بهش پرداخته شده. این روایت مربوط میشه به دوره سیاه و تاریکی که کشور کنگو زیر استعمار کشور بلژیک بود. 

 

1. King Leopold's Ghost, Pippa Scott & Oreet Rees, 2006, Youtube

2. White King, Red Rubber, Black Death; Peter Bate, 2003, BBC

 

 

 

Nov 11, 2020
(Jiro Dreams of Sushi) اپیزود چهارم- رویای جیرو
47:28

جیرو اونو سرآشپز 85 ساله رستوران سوشی خودش در توکیو است. رستوران جیرو یکی از معروفترین رستورانهای دنیاست و نشان سه ستاره میشلین رو هم دریافت کرده، رستورانی با دکوراسیونی بسیار ساده و کوچک با تنها ده صندلی! فیلم مستند "جیرو رویای سوشی میبیند" راجع به فلسفه زندگی جیرو اونو و ذهن کمالگرای اوست. 

Jiro Dreams of Sushi, David Gelb, 2011

Nov 02, 2020
(Dirty Money- Con Man)اپیزود سوم : شیاد
49:56

در این اپیزود قسمتی دیگر از مجموعه مستند پول کثیف رو تشریح و بررسی میکنم که مربوط میشه به سوابق کاری دونالد ترامپ و اینکه چطور علیرغم عملکرد نه چندان موفقش در تجارت، چطور برای خود شهرتی بعنوان یک تاجر موفق  در بین افکار عمومی دست و پا کرد.

 

Dirty Money. Con Man, Fisher Stevens, 2018, Netflix

Oct 24, 2020
(Dirty Money- Hard Nox) اپیزود دوم- پول کثیف، فولکس واگن
01:18:07

در این اپیزود قسمتی از مجموعه مستند پول کثیف رو تشریح و بررسی میکنم که مربوط میشه به رسوایی عظیم شرکت فولکس واگن آلمان و تقلبی که در مورد میزان آلایندگی ماشینهای دیزلی اش داشت.

 

Dirty Money-Hard Nox, Directed by Alex Gibney, 2018, Netflix

Oct 12, 2020
(Social Dilemma) اپیزود اول- معضل اجتماعی
58:16

اپیزود اول پادکست داکس در مورد فیلم مستند معضل اجتماعی است. این مستند که در شبکه پخش نتفلیکس منتشر شده به تشریح پیامدهای منفی شبکه های احتماعی در جامعه بشری میپردازه. 

Social Dilemma, Directed by Jeff Orlowski, 2020, Netflix

Oct 02, 2020