Dobrovský & Šídlo

By Paměť národa

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Politics

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 84
Reviews: 0

Description

Dobrovský & Šídlo. Váš oblíbený podcast z produkce Paměti národa. Pravidelná dávka názorů, vzpomínek, informací a sentimentu. Od devadesátých let po současnost. Čím jsme si prošli a jak jsme to přežili? Politika a historie v unikátním mixu. Poslouchat nás můžete na všech podcastových aplikacích a také na magazin.pametnaroda.cz.

Episode Date
A znovu devadesátky: „Partyzáni" vzpomínají na svá mladá léta...
6151
34. díl našeho podcastu jsme natočili na táboře mladých chemiků a biologů Běstvina u Seče. Téma bylo tak trochu na přání - dostihlo nás to, o čem tak často mluvíme. Čím byla doba před třiceti lety jedinečná? Co znamenala exploze svobody pro lidi připravené i pro ty, kteří z té radikální změny měli obavy? A co ohrožuje svobodu a budoucnost dnešní mladých lidí?
Aug 05, 2022
Klaus a Mečiar rozhodli. A každý začal vládnout po svém. O rozdělení Československa podruhé
2910
Červenec 1992. Zlomový měsíc. 17. 7. přijala Slovenská národní rada deklaraci o svrchovanosti. 20. července v reakci na tento krok odstoupil československý prezident Václav Havel. Bylo to jasné. Konec společné cesty. Druhý díl podcastu Dobrovský & Šídlo věnovaný konci Československa se věnuje vývoji po volbách 1992 a 90. létům v obou samostatných státech. Opět s hostem – šéfredaktorem Denníku N Matúšem Kostolným.
Jul 22, 2022
Když na Václava Havla létala vajíčka… Jak se po třiceti letech díváme na politický rozvod Čechů a Slováků?
3582
Přelomová doba umožňuje závratné politické kariéry, a když moc leží na ulici, může se jí chopit kdokoliv. Vladimír Mečiar na začátku roku 1990 udělal „konkurs“ na slovenského ministra vnitra. Do půl roku byl premiérem za VPN. A pak už to jelo. Estébácké manýry. Kouzlo pro davy. Urputné lhaní. A ohromná vůle k moci, kterou jeho oponenti neměli. Na české straně nechápavost, pak vstřícnost, časem znechucení a nakonec pragmatismus. Exkluzivním hostem dalšího dílu podcastu Dobrovský & Šídlo je šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný. Děkujeme!
Jul 15, 2022
Slabost moci a síla pokušení aneb jak zničit všechno, na čem jsme roky pracovali.
3965
Zneužívání regionální politické moci stranickými šíbry je spolehlivý způsob, jak dostat každou politickou stranu na kolena. Jak tomu zabránit? Je to nevyhnutelný cyklus? Kdo a proč u nás vstupuje do politických stran? Jak získat nadšence a "odklonit" konjukturalisty? A jak se s těmito problémy vyrovnával spoluzakladatel TOP 09 a host 32. vydání podcastu Dobrovský & Šídlo Miroslav Kalousek?
Jul 01, 2022
Zásah na Úřadu vlády v červnu 2013 - co znamenal a kam nás dovedl?
4025
Když jsme začátkem tohoto týdne natáčeli o událostech léta 2013, kdy Robert Šlachta a Ivo Ištvan během jediné noci ukončili existenci kabinetu Petra Nečase, netušili jsme, jak aktuální to téma znovu bude. Příběh Petra Nečase a Jany Nagyové nemá kladného hrdinu ani na jedné straně příběhu „prokurátorského puče“, jak se tomu tehdy říkalo. Přáli jsme si, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo, ale to jsme se očividně zase spletli.
Jun 17, 2022
Prezidentské primárky počesku
5571
Blíží se prezidentská volba. Opět. Kdo bude čtvrtým českým prezidentem? Nebo prezidentkou? Podíváme se zpět do roku 2012. Jan Fischer byl favoritem volby. Daleko vzadu v průzkumech Miloš Zeman. Karel Schwarzenberg kandidoval, aby do toho vnesl trochu kultivovanosti… Čekají nás stejně divoké „prezidentské primárky“ jako před deseti lety?
30. díl podcastu Dobrovský a Šídlo tentokrát s publikem z Olomouce z Pevnosti Poznání.
Jun 03, 2022
Kam se poděla česká levice a komu opravdu chybí?
4392
Čím se liší levicová politika od populismu? Mohla sociální demokracie přežít pomstu Miloše Zemana? A co může znamenat ohlášená kandidatura šéfa odborů Josefa Středuly na funkci českého prezidenta? 29. díl podcastu Dobrovský & Šídlo vás provede polistopadovou historií ČSSD se všemi vzlety i pády, které ji doprovázely. A přidá i úvahu o tom, že v dobách konjuktury se velcí političtí lídři nerodí.
May 20, 2022
Když dostávala pieta na frak
3806
Brzy uplyne 27 let od odhalení památníku romského holocaustu v Letech u Písku. Dalších 23 let svádělo pietní místo nerovný souboj s úspěšně prosperujícím prasečákem. Jednu temnou kapitolu našeho polistopadového vývoje přiblíží další díl podcastu Dobrovský & Šídlo.
May 06, 2022
Naše národní karikatury - od radaru po Klause
3815
Američané jsou už zase před branami. A co na to naši lidi? Připomeneme si kabaret v brdských lesích, který se odehrál před 15 lety a jehož následky neseme dodnes. A mimochodem - před rokem vyšel první díl našeho podcastu - bylo to těsně po odhalení Vrbětic. Co všechno se za ten rok změnilo? Máme nového premiéra, neviditelného prezidenta a za rohem válku.
Apr 21, 2022
Demokracii si rozvracet nedáme.
3238
Vypadá to jako vtip, parodie na hesla z ne zcela dávných dob. Ale opak je pravdou. Pokud si přiznáme, že jsme ve válce, budeme se muset zabývat i tím, co se při ní děje v informačním světě. Jak bránit fakta a vymezit se vůči lžím a totálním výmyslům, které se někdy vydávají za regulérní „názor“? Jak neprohrát válku a přitom nevylít vaničku demokratických hodnot, práv a svobod?

Jan Dobrovský, Jindřich Šídlo a nový vládní zmocněnec pro dezinformace Michal Klíma v novém díle podcastu Paměti národa.
Mar 25, 2022
Máme výročí s NATO. Jsme hrdými členy Aliance. Takže budeme bojovat s Ruskem do posledního Ukrajince...???
3423
Kdo nás kdysi dostal do NATO a kdo do toho házel vidle? Co si o NATO v devadesátých letech mysleli Klaus, Zeman, Kavan, Buzková a Gross? Jaký byl nejromantičtější čin politického realisty Saši Vondry? Proč je dobré být v NATO, ale není to zadarmo?
Poslechněte si už 25.díl Podcastu Paměti národa s Janem Dobrovským a Jindřichem Šídlem!
Mar 11, 2022
Co jsme si zažili s kolektivní vinou
3307
Před třiceti lety jsme přijímali novou mezistátní smlouvu mezi Československem a Německem, před pětadvaceti lety se podepisovala Česko-německá deklarace a před dvaceti lety se rozjížděla volební kampaň na téma České národní zájmy. Co jsme si z těch zkušeností odnesli? Jak se u nás řešily staré démony kolektivní viny? A jak to souvisí s naší novou situaci v době ruské agrese?
Feb 28, 2022
Pokud padne Ukrajina, jsme na řadě my!
2167
Probudili jsme se do jiného světa. Útok na Ukrajinu není jen pokusem zničit svobodnou zemi. Je to útok na západní civilizaci. Musíme vědět, že u Kyjeva se bojuje i za Prahu a podle toho se chovat. Aktuální vydání podcastu Dobrovský & Šídlo právě teď na vašich podcastových aplikacích a na youtube. Pomozme Ukrajině!!!
Feb 25, 2022
Parlament jako domovní schůze
3232
Žvanírna, peklo, ztráta času, sklad politických ojetin. Mnoho voličů si to možná myslí a mnozí „politici“ se o parlamentu takto vyjadřovali. A nejvíc jde do tuhého, když dojde na obstrukce. K čemu jsou dobré? Stojí nám to divadlo za to? Neměl by se změnit jednací řád sněmovny? Historií českých obstrukcí vás provedou pánové Dobrovský a Šídlo ve 22. díle Podcastu Paměti národa.
Feb 11, 2022
Co dalo Brno české politice?
3990
Rozhodlo se zde o rozdělení Československa. Roku 1993 se stalo sídlem ústavního soudu. Rok na to má jako první plně elektronickou (!) tramvajenku, tzv. šalinkartu. I proto byl brněnský Institut Paměti národa místem natáčení nejnovějšího dílu podcastu Dobrovský & Šídlo.
Jan 28, 2022
Kdo platí politiky? A co za to chce?
3639
Pamatujete si ještě, že v devadesátých letech si ODS vymýšlela neexistující sponzory a na věřitele ČSSD se dokonce střílelo? Že byly strany, které kvůli půjčkám dokonce zmizely ze scény, například ODA? Na divoké začátky financování české politiky budou vzpomínat i naši hosté, kteří o tom všem kdysi psali - Jiří Kubík a Tomáš Němeček. Dvacátý díl podcastu Dobrovský & Šídlo se věnuje tématu, které nás vlastně pronásleduje dodnes - politika něco stojí. A když je zdánlivě levná, pak jde obvykle do tuhého...
Jan 21, 2022
Druhý život firmy ANO. Co přijde po Andreji Babišovi?
3509
Těšíme se na vás s prvním vydáním podcastu Dobrovský & Šídlo v roce 2022! Budeme tentokrát trochu věštit – jak může dopadnout ANO bez Andreje Babiše, pokud by se stal prezidentem? Kdo půjde ke kormidlu –- Schillerová, nebo Havlíček? Může vůbec hnutí přežít odchod svého majitele? Bude Andrej Babiš své hnutí ještě potřebovat a může najít inspiraci v tom, jak se se svými stranami loučili dinosauři politiky - Václav Klaus a Miloš Zeman? 
Jan 07, 2022
Zločin a trest v české politice
4005
Jak v Česku odcházejí politici předčasně z funkce? Měla by v politice bez výjimky platit presumpce viny? Je to vždycky výhra, když politik sám rezignuje na funkci a odejde? A jak se po letech na svůj konec v politice dívají bývalí ministři Jan Kalvoda a Vladimír Mlynář? Stručnou historií českých polistopadových demisí vás provede poslední letošní díl podcastu Dobrovský a Šídlo.
Dec 17, 2021
Hrátky s přímou volbou
3846
Proč prosazoval přímou volbu českého prezidenta už začátkem devadesátých let Václav Havel? Kdo po něm tuto myšlenku převzal? A vrátíme se někdy k parlamentní prezidentské volbě? V Podcastu Paměti národa bude řeč o dobrých úmyslech i ústavním kutilství, které se tak často snaží vyhovět náladám ve společnosti.
Dec 03, 2021
Čím jsme si museli projít - a proč slavit 17. listopad
4895
Jaké vzpomínky a prožitky měli v roce 1989 studenti gymnázia Jindřich Šídlo a tehdejší disident a technik Jan Dobrovský? A co všechno svědčilo v posledních dvou letech před listopadem 1989 o erozi režimu? Jakou cestou jsme od listopadu 1989 prošli a čemu jsme se nemohli vyhnout? Na poslední natáčení podcastu Paměti národa jsme pozvali studenty pražských gymnázií.
Nov 19, 2021
Večer ke Dni veteránů s generálem Petrem Pavlem
4337
Kuvajt, bývalá Jugoslávie, Afghánistán, Irák – pánové Dobrovský a Šídlo budou tentokrát mluvit o místech spojených s našimi novodobými vojenskými misemi s jejich účastníkem, generálem Petrem Pavlem.

Čeští veteráni ovšem nejsou jenom věcí minulosti. Globálních hrozeb přibývá, bezpečnost euroatlantického světa je na velmi tenkém ledě a účast českých vojáků v zahraničních misích je zásadním příspěvkem k naší obranyschopnosti. Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo otvírají se svým hostem, bývalým předsedou vojenského výboru NATO, mnoho otázek týkajících se geopolitiky i české reality v ní.
Nov 13, 2021
Proč máme rádi Senát?
2873
Vznikl v roce 1996 a léta byl jeho smysl zpochybňován hlavně těmi, kdo při volbách do Senátu neuspěli. Co všechno patří do pravomocí Senátu a proč je dobré ho mít v okamžiku ústavní nebo politické krize? Proč se volby do něj nemají konat ve stejném termínu a stejným volebním systémem jako do poslanecké sněmovny? Jaké má klíčové pravomoci?
A proč Václav Klaus, Miloš Zeman a Andrej Babiš tak často na Senát útočí?
To všechno probereme ve čtrnáctém vydání podcastu Dobrovský a Šídlo, tentokrát i s prvním předsedou Senátu Petrem Pithartem.
Nov 05, 2021
Konec éry dvou Mečiarů
2708
Tohle je největší změna od roku 1989, říkají shodně Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo. A je to skutečně po dlouhé době naděje na změnu politiky v Česku. Ale jaká rizika číhají na pětikoalici? Kdy se ztratí entuziasmus a přijde realita a nevyhnutelné chyby? A bude nová vládní garnitura schopná získat také respekt těch, kteří ji nevolili? Třináctý díl podcastu Dobrovský a Šídlo se bude věnovat povolebnímu dění v Česku.
Oct 22, 2021
Pat a Mat aneb čtyři roky s vládou odborníků, parašutistů a multiministrů
2842
Co všechno jsme zažili s vládou Andreje Babiše? Na co všechno jsme si zvykli? Vyměnil víc ministrů než Petr Nečas? A co udělal Andrej Babiš dobře? Všechno, co potřebujete vědět před volbami, a co jste možná už radši zapomněli. Předvolební vydání podcastu Paměti národa s Janem Dobrovským a Jindřichem Šídlem.
Oct 04, 2021
Volby 2021 – chceme vůbec změnu? A jak může nakonec vypadat?
2519
Po osmi letech éry Miloše Zemana a Andreje Babiše si řada lidí v Česku přeje změnu a zároveň se jí mnoho lidí bojí. Ale co od té změny čekat? Jak by taky mohla vypadat? A je vůbec pravděpodobné, že k ní po volbách dojde? A proč se to všechno nakonec může rozhodnout až v prezidentské volbě? V předvolebním vydání podcastu Paměti národa se na vás těší Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo.
Sep 24, 2021
Zemanovy jaderné kufříky
2572
Vztah lásky a nenávisti – tak se dá popsat příběh Miloše Zemana a jeho postoj k tajným službám. Jeho útoky na BIS nejsou nic nového. Zeman se zpravodajskými službami po léta válčí a zároveň je využívá a zneužívá. Jak to dělá a co ho k tomu vede? Podcast Dobrovský a Šídlo tentokrát přinese fascinující pohled do světa myšlení českého prezidenta, pro kterého jsou tajné informace prvotřídní hračkou.
Sep 10, 2021
Proč se vždycky spálíme o nová kamna?
2907
Unie Svobody, Strana zelených, Věci veřejné, Hnutí ANO 2011…český volič často hledá novou a dokonalejší politickou stranu. A ono to nefunguje a nefunguje… Jakým vývojem jsme v tomto směru od 90. let prošli a proč česká politika dnes často vypadá jako komedie na stojáka? Poslechněte si devátý díl podcastu Paměti národa Dobrovský & Šídlo, tentokrát na téma politické naděje a politická zklamání. 
Aug 27, 2021
Dobrovský a Šídlo v Uherském Hradišti aneb Dvacet let Paměti národa
3536
Autoři Podcastu Paměti národa se tentokrát sešli před publikem Letní filmové školy a pozvali na pódium vzácného hosta a oslavence. Je jím ředitel Post Bellum a spoluzakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa. Proč Post Bellum s přáteli před dvaceti lety založil? Jak se dostal k obrovské databázi československých válečných veteránů? Co ho fascinovalo na výpovědích pamětníků? A proč jsou vyprávěné příběhy zdánlivě obyčejných lidí tou nejlepší vakcínou proti ztrátě paměti?
Poslechněte si nejnovější podcast Dobrovský & Šídlo, tentokrát z Uherského Hradiště!
Aug 13, 2021
Česká média a digitální revoluce
2444
Proč přestal Jan Dobrovský číst každý den noviny? Co se stalo, když Mladá Fronta Dnes v roce 2009 přišla o třetinu inzerce? Jak ovlivnil nástup sociálních sítí českou žurnalistiku? Proč se dnes novináři a politici navzájem nerespektují? A proč Robert Čásenský nepředal Jindřichu Šídlovi vyčištěné auto? Druhý díl podcastu o historii a současnosti českých médií očima Jindřicha Šídla, Jana Dobrovského a šéfredaktora časopisu Reportér Roberta Čásenského.
Jul 23, 2021
Česká média a konec starých časů
2381
Vůně rotaček a život bez internetu. Ráno jste si koupili v trafice noviny, v tramvaji je přečetli a až do večerních televizních zpráv jste měli od zpravodajství pokoj. Jak se dělala a jak se četla tištěná média v devadesátých letech, v době exploze svobody? Jaký byl dosah televize Nova a jak se v médiích plíživě dostavily nevratné změny? Dalším dílem podcastu Paměti národa vás provede opět Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo, tentokrát s exkluzivním hostem, bývalým šéfredaktorem Mladé Fronty Dnes Robertem Čásenským.
Jul 09, 2021
Jak se na podzim bude sestavovat vláda aneb poslední tanec Miloše Zemana
2385
Proč jsou u nás populární úřednické vlády? Jak se při jmenování vlád v době svého mandátu chovali Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman? A co můžeme od současného prezidenta očekávat po volbách, ať už dopadnou jakkoliv? S Janem Dobrovským, Jindřichem Šídlem a speciálním hostem – bývalým premiérem Janem Fischerem v dalším vydání podcastu Dobrovský & Šídlo.
Jun 25, 2021
Politika jako řemeslo – lze se jí naučit? Jak poznáme profesionála v politice? A čím se liší politici od státníků?
2420
Kde se u nás po listopadu 1989 vzali první političtí profesionálové? Byli to bývalí
disidenti nebo lidé z takzvané šedé zóny? Nakolik uspěli? Co musí skutečný
politik umět a čím se liší od marketingových postav, které se dnes často
v politice vyskytují? Jak poslanec Marek Benda reaguje na výtky, že nikdy
nedělal nic jiného než politiku? A kdy se z politika stane státník? Nad politikou
jako řemeslem uvažují v Podcastu Paměti národa Jan Dobrovský a Jindřich
Šídlo.
Jun 10, 2021
Co se děje okolo České televize - a proč se to děje pořád dokola?
2470
Česká televize včera, dnes a zítra. Potřebujeme veřejnoprávní televizi? A pokud ano, jakou ji chceme mít? Jak veřejnoprávní vysílání u nás vznikalo, jak se měnilo a proč politici tak často krouží kolem televizní rady? Chtějí vykonávat kontrolu, nebo si z veřejnoprávní televize udělat hlásnou troubu názorů své strany? Proč má Česká televize vysílat StarDance a patří k nedělnímu obědu Otázky Václava Moravce? S nadhledem a do hloubky – je tu třetí vydání Podcastu Paměti národa s Janem Dobrovským a Jindřichem Šídlem.
May 27, 2021
O autobusu zvaném Zemák, který jezdil na pivo a becherovku a o volbách 1996, kdy se liberálové probudili ze snu.
1999
O autobusu zvaném Zemák, který jezdil na pivo a becherovku a o volbách 1996, kdy se liberálové probudili ze snu. Jak pochopili lidé ze severních Čech revoluční změnu v roce 89? Dozvíme se od novináře Petra Honzejka. A vše, co potřebujete vědět o politickém talentu Miloše Zemana a o komerčním rasismu Miroslava Sládka a jeho politických dědiců. Podcast Paměti národa s Janem Dobrovským a Jindřichem Šídlem.
May 14, 2021
O Rusku, Zemanovi a jeho definitivní prohře.
2224
O Rusku, Zemanovi a jeho definitivní prohře. Chceme-li světový mír, objímáním ho nezískáme! Vzali jsme klacek a práskli jsme Rusko přes hlavu. To se stalo před dvaceti lety a dneska taky!
Apr 30, 2021