Som manD siger

By Louise Kronborg og Dan Lubbers

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store and Apple App Store.


Category: Mental Health

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 0
Reviews: 0
Episodes: 8

Description

Nysgerrigheden på mænds følelsesliv, med særligt fokus på, hvornår det kan være let og hvornår det kan være svært at udtrykke sig, sætter rammen for denne samtalerække. Der vil blive sat ord på nuancerne mens der gives plads til at undersøge, hvorfor man kan føle sig hjemme i sit udtryk af følelser fx ift. sin partner, men ikke når det kommer til vennerne.


De er hhv. en mand og en kvinde, de er gode venner, og de deler interessen for de dybe samtaler og nysgerrigheden omkring mænd og deres følelsesliv. 

Dan Lübbers har tidligere været professionel fodboldspiller og har siden arbejdet med mennesker i forskellige arenaer. Desuden har han også været med til at facilitere en frivillig mandegruppe. 

Louise Engedal Kronborg har arbejdet med mad, børn og unge, siden som koordinator for DR Pigekortet, og er i dag kropsterapeut og igang med at uddanne sig til parterapeut og sexolog.  

Begge har interesse for det at skrive, Louise på hemmeligt hobbyplan, mens Dans poesi har fået sat musik til i samarbejdet Jung-Lübbers.


De vil forsøge at få musik, poesi eller kunst i anden form til at være et gennemgående omdrejningspunkt. Et omdrejningspunkt der danner rammen for fortællinger om situationer hvor gæster er blevet inspireret til at udtrykke sig eller at finde nye veje at bevæge sig på.


Det hele gøres via rolige samtaler, hvor der er plads til at tænke sig om, at mærke efter og udtrykke sig på den måde som det kalder på. 


Jingle: Danny Jung


Har du oplevet noget lignende? Eller ramte denne historie dig? 

Skriv til os (anonymt) - vi samler historier, og bruger den kun hvis du giver os lov.

Skriv til: helkropsterapi@protonmail.com


Episode Date
Mikkel Braginsky 2:2 - Det vigtigste er at være præcis og tydelig i sin kommunikation
May 25, 2026
Mikkel Braginsky 1:2 - Det vigtigste er at være præcis og tydelig i sin kommunikation
May 20, 2026
Jacob Ley 1:2 - at kende familiehistorien og få diagnoser, har hjulpet på selvforståelsen
May 06, 2026
Jacob Ley 2:2 - at kende familiehistorien og få diagnoser, har hjulpet på selvforståelsen
May 06, 2026
Eskil - 'Lyt og accepter' er blevet rettesnoren i livet
Apr 22, 2026
Thy - arbejdet med at finde sit eget indre kompas
Apr 08, 2026
Introafsnit
Mar 18, 2026
Ulrik - fra vred, ung kok til voksen mand med adgang til fuldt følelsesregister
Mar 18, 2026