Radiožurnál

By Český rozhlas

Listen to a podcast, please open Podcast Republic app. Available on Google Play Store.


Category: Daily News

Open in Apple Podcasts


Open RSS feed


Open Website


Rate for this podcast

Subscribers: 301
Reviews: 0

Description

Zpravodajství a publicistika.

Episode Date
Zápisník zahraničních zpravodajů: Podobné divadlo v Česku nenajdete. Ve slovenském Zrakáči hrají nevidomí a slabozrací herci
00:03:42

Herci na pódiu sehrávají scény z vlastního života, tančí nebo hrají na hudební nástroje. Vedou vášnivé dialogy a v jednu chvíli dokonce letí vzduchem židle. Na první pohled jde o běžné divadelní představení. Slovenský soubor Zrakáč ale běžný rozhodně není. Část účinkujících vůbec nevidí, další se na jevišti kvůli částečné ztrátě zraku orientují jen podle zvuků a světel.

Aug 10, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Inflace v Česku. Teplota v domovech pro seniory. Exploze na Krymu
00:19:56

Jak daleko má inflace v Česku ke svému vrcholu? Na kolik stupňů by se měly vytápět pokoje v domovech pro seniory? A co nebo kdo způsobil exploze na ruském vojenském letišti na Krymu? Poslechněte si polední publicistiku s Věrou Štechrovou.

Aug 10, 2022
Česko 2022: Život k nezaplacení: Sociální systém nepomáhá spodním 25 % procentům, které by to dnes potřebovaly, upozorňuje Prokop
00:19:46

Stát vyplatil rodinám dosud 128 tisíc pětitisícových příspěvků na děti. „Je to kombinace obrovské administrativy, malá výše příspěvku a přehlcené úřady,“ popisuje Daniel Prokop, proč si o příspěvek na dítě zažádala zhruba polovina lidí, která má na něj nárok. Jak by měl stát zlepšit situaci lidí v exekucích? Proč se zvedla míra nezaměstnanosti? A jak by se měl stát postarat o zdraví obyvatel? Poslechněte si celý rozhovor.

Aug 10, 2022
Seriál Radiožurnálu: Obcházím teorii a snažím se být hodně praktický, abych studenty nadchnul, říká učitel Mikláš
00:03:35

Finalista Global Teacher Prize, učitel Michal Mikláš, se do hodin informatiky a počítačové grafiky snaží vnést zábavné prvky a dává důraz na samostatnost. Pro některé je to velmi náročné, jiní díky tomu získají práci. Všichni studenti ale styl i osobnost svého učitele oceňují. Poslechněte si další díl seriálu o výjimečných učitelích.

Aug 10, 2022
Host Lucie Výborné: Zmije není smrtelně jedovatá, nejradši je zalezlá a nechce uštknout, upozorňuje kurátor chovu plazů
00:25:39

Jak vypadá otisk zubů anakondy, když člověka kousne? Petr Velenský působí v pražské zoo už 40 let, 20 let jako kurátor chovu plazů, obojživelníků a ryb. Říká, že kurátora a veterináře zvířata na rozdíl od chovatelů nemají rádi, protože jsou u všeho špatného, co zvíře zažije. Snědl by někdy hada? A proč je dobré vybavit gaviály v přírodě vysílačkami? Poslechněte si speciální rozhovor Lucie Výborné přímo ze Zoo Praha.

Aug 10, 2022
Vinohradská 12: Jak roboti operují naše uši
00:39:47

Česko je pátou zemí v Evropě, která při zavádění kochleárních implantátů začala letos využívat robota. Jmenuje se RobOtol. Ten spolu s lékaři pomáhá pacientům znovu slyšet. Jak? Dozvíte se to v této velmi speciální epizodě podcastu Vinohradská 12, ve které se Matěj Skalický s Tomášem Černým vydali na operační sál do pražského Motola. Pozval je docent Jan Bouček z motolské Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku.

Aug 10, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Zisky skupiny ČEZ a zmírnění inflace. Přerušení dodávek ropy. Útok na Krym
00:20:11

Využije stát letošních zisků skupiny ČEZ i ke zmírnění dopadů inflace na domácnosti? Je několikadenní přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba varováním do budoucna, nebo jde skutečně jen o krátký výpadek kvůli platbám za tranzit přes Ukrajinu? A jak je pravděpodobné, že by ukrajinská armáda zaútočila i na ruské cíle na okupovaném Krymu? Poslechněte si celou Odpolední publicistiku.

Aug 09, 2022
Dvacet minut Radiožurnálu: Věra Jourová: Média jako veřejný nepřítel? Vzdálenost mezi politikou a médii musí být co nejdelší
00:23:45

Evropská komise připravuje návrh mediálního zákona, jehož cílem by měla být větší svoboda veřejnoprávních médií. Co takzvaný akt o svobodě sdělovacích prostředků obsahuje? Jak bude vypadat evropská norma o politické reklamě? Co přináší zpráva o stavu právního státu v členských zemích sedmadvacítky? A jak nám pomohla EU v boji proti lesním požárům? Vladimír Kroc se ptá místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové (ANO).

Aug 09, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Zisky ČEZ. Agenti FBI u Trumpa. Turistika v Chorvatsku
00:19:51

Co všechno přispělo k letošním výrazným ziskům skupiny ČEZ? Proč zasahovali agenti americké FBI ve floridském sídle Donalda Trumpa? Jak vypadá turistická sezona v Chorvatsku?

Aug 09, 2022
Host Lucie Výborné: Ke každému zvířeti přistupuji stejně, ale žirafa je top, vysvětluje veterinář pražské zoo Vodička
00:25:30

Vrchní veterinář pražské zoo Roman Vodička má na starost více než pět tisíc jedinců. „Máme ordinaci, ale hodně pacientů řešíme venku,“ popisuje s tím, že některá zvířata se snaží před veterináři držet distanc. Tak například gorily veterináře poznají. Jaké to je, když přijde do zoologické zahrady nové zvíře? A kdo je nejlepší pacient v pražské zoo?

Aug 09, 2022
Seriál Radiožurnálu: Hroznýš, želva nebo leguán. Učitel gymnázia Botičská používá k výuce i zookoutek se zvířaty
00:03:26

Učitel Petr Šíma z pražského gymnázia Botičská se snaží probíranou látku studentům co nejvíc přiblížit a gymnazisty nadchnout. V hodinách biologie k tomu často používá nejrůznější pomůcky a taky živá zvířata. „Měly by se učit tak, aby je to bavilo, a aby věděly k čemu to je. To je základ. A když to mají tím zážitkem, když si můžou všechno osahat, tak se jim to daleko líp pamatuje a daleko víc vidí v přírodě nějaké pravidelnosti, zákonitosti,“ říká.

Aug 09, 2022
Vinohradská 12: O překrucování faktů a obětech manipulací
00:29:09

Žijeme ve světě tekutých hranic. Stírají se v něm rozdíly i mezi takovými odvěkými nepřáteli, jako je pravda a lež. Mluví se o alternativní pravdě a o faktech, která pro jednoho platí, a pro jiného ne. Kde jsme se to naučili? A co s tím? Řeším s Igorem Lukešem, autorem nové sbírky esejů a úvah s názvem Dějiny a doba postfaktická, a hlavně profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě v USA.

Aug 09, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Zásahy policie. Rusko-ukrajinská hra s jádrem. Selhání ukrajinské armády
00:19:54

Podaří se na základě dnes přijatého plánu vyjasnit podmínky pro působení policejních složek na veřejných akcích? Může Západ jakkoli zasáhnout do vyhrocené bezpečnostní situace kolem záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny? A jak se česká kancelář organizace Amnesty International vyrovnává s bouřlivými ohlasy na zprávu, podle níž i ukrajinská armáda porušuje v některých případech mezinárodní humanitární právo?

Aug 08, 2022
Dvacet minut Radiožurnálu: Miloš Vystrčil: Autokratům nelze ustupovat. Stali bychom se vazaly s ohnutou páteří
00:24:12

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila během své cesty po Asii i Tchaj-wan. Nakolik její návštěva může eskalovat napětí v čínsko-tchajwanských vztazích? Jak nebezpečná je situace v tchajwanském průlivu? A o čem svědčí aktuální zpráva Amnesty International o porušování lidských práv na Ukrajině? Vladimír Kroc se ptá předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Aug 08, 2022
Zápisník zahraničních zpravodajů: Kde jsou kosti více než dvaceti tisíc vojáků zabitých u Waterloo? Dodnes je to záhada
00:03:27

I více než dvě století po slavné bitvě u Waterloo se na tamním bojišti dají najít kosti zabitých vojáků. Nález je to ovšem mimořádně vzácný. Hlavně kvůli tomu, že drtivá většina kosterních pozůstatků několik let po bitvě zmizela. Britsko-belgickému týmu archeologů se teď ale podařil objev přímo unikátní. Našli kosterní pozůstatky několika lidí a armádních koní.

Aug 08, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Prezidentovo veto. Policie na politickém mítinku. Situace v Českém Švýcarsku
00:19:53

Představuje prezidentovo veto vážnější komplikaci pro vládní plán na úpravu státních plateb do zdravotnictví? Jaké lekce by mohly vyplývat z kontroverzního zásahu policie na mítinku Andreje Babiše v jihočeských Borovanech? A jak chce správa Národního parku České Švýcarsko nastavit v dalších dnech či týdnech přístup pro návštěvníky chráněných území?

Aug 08, 2022
Host Lucie Výborné: S lachtany rádi jezdíme na klouzačce, ve vodě mají stoprocentní převahu, vypráví chovatel lachtanů
00:24:44

Být s lachtanem ve vodě je nádherný zážitek. Alespoň to tvrdí vrchní cvičitel a chovatel lachtanů v pražské zoo Jakub Mezei, podle kterého tato zvířata dosahují inteligence šestiletého dítěte a dokážou například otevřít dveře. „S lachtany vedeme dialog,“ říká chovatel, v jehož gesci jsou kromě lachtanů i tučňáci a kachny. Jaký je rozdíl mezi lachtanem a tuleněm? A v čem jsou lachtani specifičtí?

Aug 08, 2022
Seriál Radiožurnálu: Chci zapojit každého studenta, motivovat je, říká učitelka z Jihlavy. V čem je její výuka výjimečná?
00:03:32

Neexistuje špatná otázka, špatně je nezeptat se! To je heslo, které razí jedna z letošních finalistek ceny pro nejinspirativnější pedagogy Soňa Havlíková. Učí na Obchodní akademii, zdravotní škole a škole služeb v Jihlavě. Do vyučování chce zapojit každého studenta, snaží se o to, aby se studenti nebáli udělat chybu. „Na dějepise chci zkusit, aby pochopili metody, musí se naučit spolupracovat, vědět, kdy mluvit, vzájemně se hodnotí,“ přibližuje Soňa Havlíková.

Aug 08, 2022
Bruselské chlebíčky: Jourová: Chystáme mediální zákon. Státům se nebude líbit
00:32:26

Česko historicky poprvé obsadí uvnitř Evropské komise vlivné místo šéfa jednoho z kabinetů. Podcastu Bruselské chlebíčky to exkluzivně potvrdila místopředsedkyně Komise Věra Jourová (ANO). Kdo se jím stane? Co Jourová odpovídá na zvěsti, že měla být s příchodem nové vlády z funkce odvolána? A kam by mohla z jednoho z nejvýše postavených míst v Unii jednou zamířit? Odpovědi si poslechněte v nejnovějším díle Bruselských chlebíčků.

Aug 08, 2022
Vinohradská 12: Černá krev Venezuely
00:13:29

Ropa - zlato i záhuba venezuelského lidu. Jeho krev. Teď, v době energetické krize, se o venezuelské ropě znovu začíná mluvit. Proč? Ví zahraniční redaktor Českého rozhlasu Eduard Freisler, autor knihy Venezuela: Rozklad ráje.

Aug 08, 2022
Příběhy 20. století: Když leží kousek chleba na stole, není hlad, říkával skaut a někdejší mukl Káďa Zelený
00:48:08

Maminka měla vážné obavy o synka Zdeňka, znepokojovala ji jeho plachost. A protože se znala s paní Svojsíkovou, manželkou zakladatele českého skautingu, přihlásila ho do junáckého oddílu. Zdeněk Zelený skautskou přezdívkou Káďa naplnil svůj život neuvěřitelným dobrodružstvím. Za války vstoupil do Obrany národa a za komunismu šel za údajnou velezradu sedět na deset let jako politický vězeň.

Aug 07, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Požár v Hřensku. Efektivita ekonomických sankcí. Leoš Janáček v Salzburgu
00:19:47

Jak se daří zvládat požár v Českém Švýcarsku a jak si představují další postup starostové místních obcí? Ukrajina zintenzivňuje vývoz zemědělských produktů, Rusko se dohodlo s Tureckem na placení v rublech za dodaný plyn. Jak to mění efektivnost ekonomických sankcí? A co znamená pro českého dirigenta Jakuba Hrůšu, že dnes vystoupí na letním festivalu v Rakousku s operou Leoše Janáčka Káťa Kabanová? Poslechněte si celou Polední publicistiku.

Aug 07, 2022
Host Radiožurnálu: Šárka Šáfrová: Žena mezi rybáři byla dříve rarita. Dnes ode mě chtějí poradit, jak chytit kapra
00:28:37

Češi jsou národem rybářů. Málokdo ale tuší, že Česká republika má i svoji úspěšnou a uznávanou rybářku. Posledním úspěchem rybářky Šárky Šáfrové je třetí místo z ženských závodů ve východních Čechách. Jak se přihodí, že pro sportovní rybolov zahoří žena? A proč svoji vášeň cílí na kapry?

Aug 07, 2022
Zápisník zahraničních zpravodajů: Česká rodina putuje odlehlou částí Tuniska karavanem. Dcery v něm mají pokojíček i školu
00:03:31

Češi se masově vracejí na tuniské pláže. Letos jsou jedni z nejpočetnějších, kdo severoafrickou zemi navštěvují. Počty se vrátily na úroveň před epidemií covidu. Jen málokdo ale pozná jinou část Tuniska než právě mořské pobřeží s resorty. Tuniské vnitrozemí je nejen bohaté na památky, ale má i krásné hory a poušť.

Aug 07, 2022
Seriál Radiožurnálu: Kdysi to byl největší hrad na Moravě. Dnes zříceninu Lukov křísí k životu děti z Hnutí Brontosaurus
00:03:38

Stovky tun kamení a hlíny už přemístili dobrovolníci, kteří opravují zříceninu hradu Lukov na Zlínsku. Kdysi ho vlastnil i Karel IV. Stavba byla největším hradem na Moravě. Poté zchátral a téměř zmizel v lesním porostu. Před 40 lety začalo jeho velké znovuzrození díky členům Hnutí Brontosaurus.

Aug 07, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Ostřelování jaderné elektrárny. Nový konflikt v pásmu Gazy. Ceny za dabing
00:19:59

Stává se ze záporožské jaderné elektrárny zbraň ve válce Ruska proti Ukrajině? Hrozí po zabití jednoho z velitelů Islámského džihádu vojenský konflikt mezi pásmem Gazy a Izraelem? Podaří se Německu najít cestu, jak by mohli lidé dále cestovat MHD za 9 euro měsíčně? Jaká je úroveň současného českého dabingu? Poslechněte si celou Polední publicistiku.

Aug 06, 2022
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Aktivita klíšťat. Elektrotechnici z ČVUT si užívají netradiční tábor
00:21:42
  • 00:01 netradiční tábor elektrotechniků z ČVUT;
  • 3:03 letní škola multirobotických systémů a létání s drony;
  • 6:00 data z Marsu a vozítko Curiosity;
  • 9:48 rozhovor s německý biochemikem Herbertem Waldmannem o vývoji nových léků;
  • 15:00 letošní aktivita klíšťat;
  • 17:06 Diversity summit a ženy v technologiích.

Aug 06, 2022
Seriál Radiožurnálu: Malebná zřícenina hradu Pořešín není jen památka. Láká na bohatý kulturní program i chlupaté sekačky
00:03:45

Ještě před 15 lety byl hrad Pořešín zpustlá zřícenina, kterou skoro nikdo neznal. Dnes je oblíbeným turistickým cílem Českokrumlovska. Přes léto tam míří cyklisté, ale i pěší turisté z celých Čech.

Aug 06, 2022
Host Radiožurnálu: Ondřej Sedláček: Nosorožík kapucínek nebo tvor žijící v hlubinách studní. I Praha je pestrá džungle
00:29:54

Dobrodružná výprava do městské džungle. Tak zní podtitul nového dokumentárního filmu tvůrců kolem režiséra Jana Hoška nazvaného Planeta Praha. Stejně se jmenuje i knižní průvodce nečekaně pestrou přírodou města. Na obou se podílel zoolog a ochránce přírody Ondřej Sedláček. Jak těžký byl pro vědce žánr filmu? A jaké nejpodivnější zvíře žije v Praze? A co znamená pražský bizár?

Aug 06, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: O všem, co se právě děje
00:19:53
Aug 05, 2022
Dvacet minut Radiožurnálu: Prezident Svazu vinařů Martin Chlad: Kroupy letos způsobily na vinicích škody kolem 15 milionů
00:23:52

Kdy se dočkáme prvního skutečného burčáku? Čím ovlivní srpnové počasí kvalitu letošních vín? Může dým z rozsáhlých požárů poškodit vinice? Nakolik jsou tuzemští vinaři konkurenceschopní ve světě? A mění se s klimatickou změnou podmínky pro pěstování různých odrůd u nás? Po lince do Brna se prezidenta Svazu vinařů Martina Chlada ptá Vladimír Kroc.

Aug 05, 2022
Zápisník zahraničních zpravodajů: Džíny Levi Strauss jsou úzce spjaty s americkou kulturou. Kořeny ale mají kousek od Česka
00:03:21

Modré džíny s červenou cedulkou se staly jedním ze symbolů Ameriky. Jejich duchovní otec přitom celé dětství strávil jen kousek od českých zemí. Levi Strauss totiž vyrostl v chudé židovské rodině v jednom bavorském městečku, kde dodnes stojí jeho rodný dům.

Aug 05, 2022
Seriál Radiožurnálu: Romantika pro pár, ale i zážitek pro rodinu. Zámek Konopiště láká na snídani ve vídeňském stylu
00:03:09

I přesto, že zámek Konopiště není utajený ani neznámý, místo v našem seriálu o památkách si našel. Pro návštěvníky totiž přichystal přes léto nevšední program – vídeňskou snídani servírovanou na zámeckém balkonu. A to přesně tak, jak si ji nechával připravovat arcivévoda František Ferdinand d’Este.

Aug 05, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Policie na Babišových mítincích. Letecké zásahy proti požáru. Extrémní počasí
00:19:49

Jak hodnotí ministr vnitra zásahy policie na politických mítincích Andreje Babiše v jižních Čechách? Jak se mění taktika leteckých zásahů proti požáru v Českém Švýcarsku? A do jaké míry se extrémní počasí a klimatické změny promítají i do našeho chování, nálad a vztahů?

Aug 05, 2022
Host Lucie Výborné: Zlatý kajakář Vít Přindiš: Diváci na mistrovství fandili všem! Pro mě nejsilnější zážitek závodů
00:22:40

Vít Přindiš je kajakář, český reprezentant ve vodním slalomu. Mezi jeho největší úspěchy patří stříbro z mistrovství světa v roce 2017 a mistrovství Evropy 2018 a zlato z mistrovství Evropy v letech 2019 a 2021. Letos se v německém Augsburgu stal mistrem světa. „Jízdu jsem si užíval, jelo se mi strašně fajn. Dojel jsem do cíle, svítila tam jednička a byl jsem naprosto nadšený,“ popisuje radostně Vít Přindiš.

Aug 05, 2022
Vinohradská 12: The New York Times: o vraždě dvou mužů v Amazonii
00:20:41

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Pátý a poslední text je z amerických novin The New York Times. O tom, jak se dva muži vydali hluboko do Amazonie, aby se setkali se skupinami původních obyvatel, které hlídají prales. Pak zmizeli.

Aug 05, 2022
Dvacet minut Radiožurnálu: Konflikt na srbsko-kosovské hranici nemá řešení, soužití není možné, tvrdí balkanolog Rychlík
00:23:53

Napětí na srbsko-kosovské hranici roste, záminkou byl spor o registrační značky a doklady totožnosti. Hrozí, že napětí přeroste v ozbrojený konflikt? A myslí Srbsko svůj vstup do EU vážně? „Kosovo je nebezpečný precedens pro jiné státy, které mají na svém území menšiny,“ upozorňuje balkanolog a historik Jan Rychlík. Poslechněte si rozhovor Vladimíra Kroce.

Aug 04, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Úrokové sazby. Hasiči v Českém Švýcarsku. Čínské střely. Záchrana mořeplavce
00:19:51

Co vypovídá dnešní sdělení České národní banky k úrokovým sazbám o možném dalším postupu bankovní rady? Jak hasiči likvidují nejméně přístupné lokality v Českém Švýcarsku? Jaký vzkaz vysílá Čína, když vůbec poprvé odpálila balistické rakety i do tzv. výlučně ekonomické zóny Japonska? A co asi prožíval 63letý mořeplavec, který v Atlantiku čekal 16 hodin na záchranu ve vzduchové bublině pod převrácenou lodí? Poslechněte si odpolední publicistiku s Tomášem Pavlíčkem.

Aug 04, 2022
Dvacet minut Radiožurnálu: Každý den na rovinu!
00:23:48
Aug 04, 2022
Seriál Radiožurnálu: Nadšenci se rozhodli postarat o chátrající kostel ze 17. století: „Cítíme podporu živých i mrtvých“
00:03:42

Kostelík svaté Kunhuty najdeme v malé obci Polom na Chrudimsku. Stará se o něj parta lidí převážně z Pardubic. Od církve ho koupili za symbolickou jednu korunu před téměř 15 lety. Kdyby tak neudělali, je velmi pravděpodobné, že by památka z poloviny 17. století dnes už nestála.

Aug 04, 2022
Zápisník zahraničních zpravodajů: Havel na telefonu. Bývalý prezident je hlavní postavou výstavy na plotu české ambasády v Paříži
00:03:17

Zátopkův běh v Bruselu nebo koncert v Litomyšli. To jsou akce, které doprovodily zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na českou roli v čele sedmadvacítky nově upozorňuje i streetartová výstava s názvem „Svoboda a Energie“ na plotu české ambasády v Paříži. Hlavní postavou expozice je bývalý český prezident Václav Havel.

Aug 04, 2022
Host Lucie Výborné: Markéta Irglová: Ke Glenu Hansardovi jsem vzhlížela. Bez něj bych se možná do psaní nepustila
00:24:13

Markéta Irglová je hudební skladatelka, zpěvačka, klavíristka a herečka. V roce 2004 se seznámila s irským hudebníkem Glenem Hansardem, se kterým začala koncertovat. Společně se objevili také v hlavních rolích ve filmu Once, z něhož pochází slavná píseň Falling slowly, za kterou dostala Oscara. Nyní vydává nové sólové album Lila. „Texty jsou pro mě velice důležité. Když mě chytne nápad, nepustí mě to, než to dokončím. Zpívám celým srdcem.“

Aug 04, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Vliv sucha na lesy. Odklon od jaderné energetiky. Policisté v civilu na akcích
00:19:52

Jak se s letošním rekordně dlouhým obdobím sucha vyrovnávají tuzemské lesy a jejich ekosystém? Přiměje nejistota kolem dodávek plynu z Ruska německou vládu, aby přehodnotila rozhodnutí o postupném odklonu od jaderné energetiky? V jaké situaci mohou zpravidla zasahovat policejní složky na akcích, jako jsou politické mítinky? A za jakých okolností na nich bývají nasazováni i policisté v civilu?

Aug 04, 2022
Seriál Radiožurnálu: Jak ušetřit při jízdě autem
00:02:40

Kolik vás bude stát natankovat plnou nádrž v příštích týdnech a měsících, ovlivníte jenom těžko. Jak velkou vzdálenost na ni ale ujedeme, to už ovlivnit můžete. Záleží třeba na technickém stavu auta, proto se vyplatí nechat auto pravidelně zkontrolovat. Ušetřit na pohonných hmotách vám pomůžou i správně nahuštěné pneumatiky. Spotřebu přes léto zvyšují otevřená okénka i klimatizace. A základem je plynulá jízda, která může i ve městě snížit spotřebu až o 15 procent.

Aug 04, 2022
Vinohradská 12: Der Spiegel: rozhovor s předákem Tálibánu
00:15:46

Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Čtvrtý text je z anglické mutace německého týdeníku Der Spiegel. Ten přinesl rozhovor s 28letým předákem afghánského Tálibánu Anasem Hakkáním. Mluví v něm o vojenské síti, kterou řídí jeho rodina, svém údajném zapojení do řady atentátů a také o tom, proč je odhodlán bojovat za práva lidí a ptáků.

Aug 04, 2022
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Změny úsporného tarifu? Oprava Barrandovského mostu. Lékaři na Ukrajině
00:19:32

Jak rozumět aktuálnímu informačnímu šumu kolem chystaného úsporného tarifu pro domácnosti a firmy? Jak si vysvětlit, že až během opravy pražského Barrandovského mostu byly zjištěny konstrukční detaily, kvůli nimž se první fáze rekonstrukce má protáhnout zhruba o měsíc? A co v těchto dnech a týdnech může podnikat organizace Lékaři bez hranic na Ukrajině, včetně válečných oblastí na východě země?

Aug 03, 2022
Dvacet minut Radiožurnálu: Rozmíška kolem Tchaj-wanu je zatím symbolická. Čína by se střelila do vlastní nohy, míní Zahradník
00:24:21

Jaké ekonomické dopady může mít návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu? Může napětí mezi Čínou a USA zásadněji ovlivnit i českou ekonomiku? A co čekají analytici od zítřejšího jednání České národní banky o nastavení úrokových sazeb? Tomáš Pancíř se ptal analytika České spořitelny Petra Zahradníka, člena Národní ekonomické rady vlády.

Aug 03, 2022
Zápisník zahraničních zpravodajů: Neuznaná země uspořádala z největších knižních festivalů v Africe. Nabídla Havla, Kunderu i Čapka
00:03:10

Somaliland je země, kterou víc než třicet let nikdo neuznal. To jí nebrání v tom, aby uspořádala jeden z největších knižních festivalů v Africe. A tak se po covidové pauze letos znovu otevřel mezinárodní knižní veletrh v hlavním městě Hargeysa. Útočiště našel v areálu Kulturního centra už popatnácté. Stánek s českými knihami tam měla i česká ambasáda v Etiopii.

Aug 03, 2022
Česko 2022: Život k nezaplacení: Uprchlíci z Ukrajiny se přesouvají z hotelů do bytového bydlení, konstatuje sociolog Prokop
00:17:15

Jak se změnila kvalita bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny od začátku války? Žijí v bytech s dostatečnou obytnou plochou, ve volných pokojích, nebo v hotelích a ubytovnách? „ Jsou pozitivní zprávy v tom, že dochází k přesunu lidí z hotelů do bytového bydlení,“ říká sociolog Daniel Prokop, který zároveň upozorňuje, že 75 procent lidí, kteří se dostali na ubytovny, v nich zůstalo. „Z nejhorších ubytoven je těžké se dostat, nejsou tam napojené služby, které by pomáhaly."

Aug 03, 2022
Host Lucie Výborné: Tasemnice už není žádné zlo, paraziti jsou součástí našich životů, objasňuje parazitolog Lukeš
00:23:23

Hnutí Brontosaurus otevírá vědeckou laboratoř v malé severoindické vesnici Mulbekhu. U otevření školní laboratoře byla i Lucie Výborná s Juliem Lukešem z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. „Když se otevírají podobné laboratoře za české peníze v zahraničí, tak se člověk ptá, jak dlouho to vydrží. V Africe je můj pocit negativní, zkolabuje to. Zatímco tady je celkový pocit, že se to udrží. A to mě naplňuje pocitem, že to za to stojí,“ věří Lukeš.

Aug 03, 2022